Jak zařídit menší obytné místnosti, aniž byste museli o nábytek zakopávat na každém kroku? Stačí dodržet jednoduchá pravidla a skladiště nábytku se může proměnit v útulnou klícku.

Abyste prostor využili co nejúčelněji a nejefektivněji, začněte výběrem základních prvků, které jsou určující pro umístění a ladění nábytku a dalšího vybavení. Nejprve proto vybírejte podlahu, dveře, schodiště, kuchyňskou linku a pevnou dispozici koupelny. Teprve potom si můžete dát záležet na ostatním nábytku a detailech. Jednolitá podlaha se stejným dekorem ve všech místnostech i na chodbě je přesně to, co malému obytnému prostoru prospěje.

Celoskleněné dveře Stylus rozjasní i malý pokoj, zrcadlo hru se světlem podpoří (VV SKLO).Vyvarujte se výrazných a větších vzorů, které by opticky místnost zmenšily. Odstín podlahy by neměl korespondovat s obkladem na stěnách. Nadbytečné členění prostoru výklenky je v malých prostorách vyložená marnotratnost, protože by vám zbytečně ubíraly místo. Podstatné je spíše účelově oddělit místnosti, aby se členové domácnosti vzájemně nerušili a každý měl zaručen svůj minimální životní prostor.

Úsporné dveře

I malý prostor můžete rozdělit a oddělit dveřmi podle užívání a přitom nepřijít o místo. Ideální jsou k tomu posuvné dveře, které neopouští osu shodnou s příčkou a nevyčnívají do prostoru jako klasické otočné dveře. Takový typ dveří se může posouvat po stěně nebo zajíždět do stavebního pouzdra zabudovaného ve zdi. Nejenže tak nebudou překážet v prostoru, ale umožní využití plochy celé stěny, do které budou zajíždět.

Především pro malé byty je dobrým tipem dvojité pouzdro Unibox pro dvě dveřní křídla sousedících místností. Jeho typické využití je pro koupelnu a toaletu. V takovém případě znatelně odlehčíte úzké a tmavé chodbě, kde by byly otočné dveře na obtíž. Navíc v malém bytě určitě oceníte, když dveřmi nebude moci nikdo „prásknout".

Celoskleněné dveře Stylus v kombinaci s velkým zrcadlem zajistí dostatek světla i v malé předsíni, zejména v kombinaci s chytře zaměřeným bodovým osvětlením (VV SKLO).Ohleduplný k malým místnostem je i lamelový systém otevírání, který ve srovnání s otočným zabere pouze polovinu plochy. Harmonikové nebo skládací dveře jistě znáte z dřívější éry, ty dnešní ale nemají s onou plastovou „harmonikou hrůzy" nic společného. Z hlediska barevnosti laďte dveře spíš do světlých přírodních dekorů nebo barevných odstínů.

Sklo přeje světlu

Pro malometrážní obytné prostory je důležité dostat do místností a chodeb co nejvíce světla. S tím vám efektivně pomohou prosklené či celoskleněné dveře. Sklo působí velmi vzdušně a dokáže prostor opticky odlehčit. V případě využití neprůhledného skla satináto příjemně prosvětlíte prostor, a přitom zachováte v pokoji dostatečné soukromí. I když jsou dveře prosklené nebo celé ze skla, nic nebrání tomu, aby se otevíraly posuvem. Využitím skleněných ploch můžete pokračovat také v případě jídelního či konferenčního stolku. Nebojte se ani zrcadlového efektu. Uvidíte, že velké zrcadlo namísto jednoho obrazu na stěně nebo na dvířkách nábytku udělá divy. Obecně jsou světlé a lesklé povrchy v menších bytech vítány.

Jak získat prostor

Bojujete-li doma s místem, může být výměna dveří vhodnou cestou, jak získat nějaký ten metr navíc. Nejvíc prostoru uspoříte použitím dvojitého pouzdra Unibox pro zasouvací dveře. Například pokud jimi nahradíte v malém bytě dveře do koupelny a na toaletu, znatelně odlehčíte úzké a tmavé chodbě, kde jsou otočné dveře na obtíž. Největším kladem zasouvacích dveří je, že tyto dveře nemají zádveří, takže se nemusíte bát přímo ke dveřím postavit například kus nábytku. Jak získat prostor: 1) Dveře skládací 2) Dveře harmonikové 3) Dveře posuvně kyvné 4) Dveře kyvné 5) Dveře otočné 6) Dveře posuvné na stěnu 7) Dveře posuvné mezi stěny.

Tón v tónu nezklame

V malé kuchyni se budete cítit dobře, pokud ji zařídíte ve světlých barvách. Nezklame vás bílá, smetanová nebo odstín bílé kávy. Při kombinaci barev bude lépe působit ladění tón v tónu. Kontrastním barevným přechodům se raději vyhýbejte. Užitečným tipem pro koupelny jsou větší rozměry obkladů navozující pocit většího prostoru. Celkově se vyplatí být ve vybavení spíše střídmější, abychom prostor příliš nepřeplnili.

Roztočte schodiště

I malý prostor můžete rozdělit a oddělit dveřmi podle užívání a přitom nepřijít o místo.V případě vícepodlažního bytu či domu je důležitý také výběr schodiště. V prvé řadě se poohlížejte po točitém typu. Minimální šířka nášlapů je u točitých schodišť 60 cm, ale i v takovém provedení je chůze po něm komfortní. Vzdušným dojmem působí schodiště v kombinaci dřeva a kovu, přičemž pro dřevěné je v menších prostorových podmínkách příjemné světlé moření. S umístěním schodiště, a to jak točitého, tak  přímého, počítejte v rohu místnosti nebo podél stěny.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Nábytek může jezdit

Jednotlivé kusy nábytku by měly být vyrobené na míru tak, aby přesně zapadly do vašeho interiéru. Prostor využijete maximálně díky vestavěným úložným systémům, které lze umístit od podlahy až ke stropu nebo do každé niky a šikminy. Šikovné jsou mobilní či multifunkční kusy nábytku. Pojízdné odkládací stolky nebo stolky skládací do sebe mohou sloužit zároveň jako konferenční, ale také jako noční.

Značnou úsporu místa docílíte nainstalováním točitého schodiště, protože klasické schody by ukrojily příliš velký prostor (J.A.P.).Speciálně pro malé prostory je připraven skládací nábytek, například židle nebo rozkládací jídelní stůl. Do opravdu malých bytů typu garsoniéry se hodí patrová postel, pod kterou umístíme např. pracovní stůl, úložné skříně či police. Další variantou je také rozkládací sedačka, která může, vybavená kvalitní matrací, sloužit i k přespání.

Barvy a optické triky

Dejte si záležet na sladění interiéru, protože v malém bytě má k sobě všechno blízko. Přechody z chodby a jednotlivých místností by měly být svým laděním plynulé. Barevnost bytových textilií a nábytku nevybírejte příliš kontrastní. Záclony nebo rolety jsou vhodnější než těžké závěsy. Vzdušnější pocit dodávají na textiliích či stěnách menší motivy a vzory. Na podlahy je lepší volit rovnoběžné pruhy opticky prodlužující místnost, šikmé pruhy ji zase rozšíří. Útulnost a teplo domova v malém prostoru vytvářejí oblé tvary, hranaté vypadají naopak stroze a chladně. Místnost opticky zvětší rozmanité světelné stupně a body nebo plochy.

Slovo odborníka

Radí: Ing. arch. Zuzana Matelová, bytová designérka

Ing. arch. Zuzana Matelová„V malých místnostech doporučuji volit světlé odstíny výmalby. Bílá je vždy nadčasová, ale může působit fádně a dosti studeně, proto je dobré prostor jemně tónovat. Příjemně působí pastelové odstíny, které prostor nejen oživí, ale také zútulní. Prostor můžeme opticky zvětšit velkými zrcadly nalepenými na zdi nebo na dvířkách vestavěných skříní. Nábytek je vhodné vybírat ve světlých odstínech dřevin, či nejlépe v lesklém laminu. Takový materiál vnese do interiéru nejen více světla, které se od něj odráží, ale především místnost opticky nezmenší."

Zákoutí rozzáří vhodný světelný zdroj

Osvětlené policové stěny z reflexního materiálu odrážejí světlo do místnosti a propůjčují jí tak optickou hloubku. Nepřímé stěnové osvětlení nebo osvětlení za dvířky nábytku z mléčného skla vnese velmi působivý efekt. Optickému zvýšení stropu nejlépe pomůže centrální svítidlo. Křivolaká a tmavá zákoutí rozzáří vhodný světelný zdroj.

Když si dáte na návrhu svého bydlení záležet, malý prostor vám poslouží tak, jak potřebujete, a navíc vám přiroste k srdci. Kromě výsledného vybavení a vzhledu můžete pak svému domovu ještě přičíst kladné body za to, že v zimě nemusíte vytápět velké prostory, není kde hromadit nepotřebné zbytečnosti a úklid nezabere tolik času.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem