Tisk | Diskuze (5) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Recept na dětský pokoj
Zatímco se děti a jejich potřeby mění neuvěřitelně rychle, zařízení dětského pokoje nemůžeme měnit tak často jako například oblečení. Přinášíme vám recept na vybavení pokoje, který bude dobře sloužit a bude se líbit i za deset let.
Když se manželé s pětiletým synem přestěhovali z panelového bytu 2 + kk do nově postaveného rodinného domu, splnil se Tomášovi jeho sen: bude mít vlastní pokoj o dvaceti metrech čtverečných! Omšelý nábytek z původního bytu působil na pozadí bělostných nových stěn velmi smutně, nesl značné stopy působení temperamentního dítěte a navíc již neodpovídal jeho věku ani potřebám. Rodiče se proto rozhodli zařídit pokoj na míru s předstihem nejméně na dalších 10 let.
Bytové designérce Lence Juklíčkové ze studia Keepline dali za úkol vytvořit synovi dostatečné zázemí jak na hraní a spaní, tak i pro přípravu do školy. Tomáš kromě dnes neodmyslitelného počítače také tráví hodně času skládáním různých stavebnic, rád čte a má hodně kamarádů. Bude tedy třeba pamatovat na dostatek volné hrací plochy i na úložný prostor.
Podkrovní místnost o ploše 20 metrů čtverečných je pro jedno dítě dostatečně velká (ve srovnání s panelákovým pokojíkem o 11 metrech čtverečných znamená takřka luxus!). Obdélníkový půdorys o rozměrech 4 x 5 m s jedním čelním oknem a dveřmi v protilehlé stěně není uvnitř členěn sloupky ani jinými stavebními prvky, většina místnosti má rovný strop standardní výšky 2,60 m. Dispozice a prostorové uspořádání tedy umožňují účelně využít celou podlahovou plochu a nijak architekta neomezují v rozletu při návrzích zařízení interiéru.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz. |
Život ve čtyřech zónách
Designérka rozdělila místnost na čtyři funkční zóny - úložný prostor, hraní, spaní a pracovní část. Po pravé straně hned u dveří umístila vysokou šatní skříň s posuvnými dveřmi a komodu. V protilehlém rohu pod šikmým stropem se nachází postel, doplněná odkládacím stolkem a skříňkou. Konstrukce postele obsahuje spodní výsuvnou část s druhou matrací pro přespání kamarádů.
Atmosféru soukromí vytváří textilní paraván umístěný naproti vstupním dveřím. Za ním se ukrývá nábytková sestava polic a výsuvných boxů, určená k ukládání hraček a školních pomůcek. Sestavu ukončuje pracovní stůl u okna. Volnou plochu vyplňuje „ostrovní" hrací zóna na velkém kulatém koberci. Nechybí mobilní box na lego a variabilní sedátka na sezení, válení a cokoliv jiného, co děti napadne.
Koberce navozují hravou atmosféru
Místnost je laděna do „chlapeckých" modro-šedých tónů a oživena červenými prvky, které se objevují na koberci, na paravánu a na stěnách. Nábytek z laminovaných MDF desek ve dvou modravých odstínech je kombinován se světlým dekorem dřeva. Koberce kruhových tvarů navozují hravou atmosféru. Pokoj také oživuje barva stěn, vodorovné různě široké pruhy na stěnách představují jednoduchý a finančně nenáročný detail, který zvýrazňuje osobitost interiéru.
Dětský pokoj je koncipován tak, aby dobře sloužil i v následujících letech. Proto rodiče zvolili psací stůl s výškově nastavitelnou pracovní deskou, výsuvnou matraci a skříně s variabilním vnitřním členěním. Hrací koberec může v budoucnu nahradit křesílko nebo malá pohovka a stolek pro návštěvy. Barevnost a design nábytku jsou v dětském duchu, avšak neutrální pro jakýkoliv věk. Pro obměnu pokoj stačí změnit doplňky, dekorační motiv na textilním paravánu či barevné řešení stěn.
text: Jitka Pálková, návrh interiéru a vizualizace: Lenka Juklíčková
03.11.2015 | Interiér
Tisk | Diskuze (5) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 20.09.2021 10:50 - Dětský pokoj jsme vybavovali snad celý z Nábytek interior, aby to...
- 25.05.2021 14:11 - Kupovala jsem sedací vak z wegett.cz Doporučuji se podívat na jejich...
- 24.05.2021 13:28 - Když jste ho kupovala pro syna, tak řeší se u toho nějak i naplnění...
- 24.05.2021 01:45 - Můj syn si sám vybral sedací vak. Ze začátku jsem byla trochu proti,...
- 18.05.2021 22:51 - Jak vyřešit sezení v dětském pokoji? Syn tam má koutek na učení, kde...