Úložných prostor není nikdy dost – tuto zkušenost učinil snad každý majitel rodinného domu. V případě rodiny se třemi dětmi a spoustou koníčků to platí dvojnásob. Přitom leckdy stačí docela malé stavební úpravy na to, aby se stávající metry čtvereční daly využít mnohem efektivněji.

Majitelé novostavby jedné poloviny dvojdomku se obrátili na architektky ze studia JD Home Design ve chvíli, kdy se ještě dalo změnit umístění vnitřních nenosných příček oproti původnímu stavebnímu plánu. Díky tomu bylo možné zrušit vchod z chodby do kuchyně, aby mohla být kuchyňská linka větší.

„Sice to není úplně ideální, protože do kuchyně se nyní vchází přes obývací část, ale možnost mít větší kuchyňskou linku vyhrála,“ říká Dita Hédérváry, autorka návrhu. „Mohla se tak zkrátit chodba, kterou jsme využili na malou koupelnu a vytvoření nové komory, s níž původní návrh nepočítal.“

Vstup do obývacího pokoje celoskleněnými dveřmi bez zárubní opticky propojuje navazující místnosti. Tento efekt jde ale použít pouze tam, kde není potřeba odstínit hluk

Velký přínos znamenalo i využití prostoru pod schody na skříně. V garáži zase přibyla příčka, která oddělila zadní část na sklad a prostor pro topný systém. Navíc sem autoři řešení přidali praktické dveře se vstupem do zadní části zahrady. V patře stačilo malinko posunout příčku oddělující WC od chodby, aby se vešel i sprchový kout. Toto rodina se třemi dětmi maximálně uvítala. Do velké koupelny se krásně ještě vešla WC mísa a bidet.

„Jeden z pokojů jsme zúžili o 60 cm, aby na chodbě mohla být velká vestavná skříň. Pokoji to nijak neuškodilo, i tak zůstal dostatečně velký. Všem pokojům tak ubyla starost s úložným prostorem – mohly zůstat méně zastavěné,“ vysvětluje Dita Hédérváry z ateliéru JD Home Design, který kromě interiéru navrhoval i barvu fasády, zábradlí a osvětlení.

Na chodbě druhého podlaží je v nově vzniklém výklenku velká vestavná skříň bílé barvy s dlouhými dubovými madly. Přístup denního světla střešním oknem

Seznam dodavatelů:

 • Kuchyňská linka: Berloni
 • Jídelní stůl a židle: Inpro design
 • Pohovka: Natuzzi
 • Podlahy: dřevěná třívrstvá, kartáčovaný dub, Empiri
 • Dveře: Čuda truhlářství
 • Nábytek na míru: Alero truhlářství
 • Bytový textil a stínění: JD Home Design
 • Skleněné dveře a zábradlí: Glass Vision
 • TV sestava a konferenční stolek: Inpro design
 • Dlažba, obklady: Vinci projekt, Duomo
 • Sanita: Laufen
 • Sprchové zástěny: Huppe
 • Baterie: Grohe
 • Postele čalouněné: Brik
 • Postel rozkládací: JMP
 • Nábytek pokoj se zelenou postelí, postel s nočními stolky a komody ložnice: Homestyle, Hülsta

V dětských pokojích je u nábytku základ dubová dýha v kombinaci s barevným lakem, pro každý pokoj jiná barva. K tomu jsou doladěny postele a křesla

Tip odborníka

Richard Kroupa, produktový manažer pro suché maltové směsi, Knauf Praha, spol. s r.o.Richard Kroupa, produktový manažer pro suché maltové směsi, Knauf Praha, spol. s r.o.

Detaily zvýrazňují dojem z celku a harmonizují jeho kvalitu. Pokud tedy s pomocí Knauf rohových profilů docílíte precizně provedených rohů, měli byste vždy pomýšlet na to, aby plocha stěny s takto dokonalým rohem byla celoplošně tmelena do jakosti Q4. Proč?

Pokud jste si někdy nechali opravovat poškrábaný blatník na svém automobilu, tak vám v lakovně pravděpodobně sdělili, že musí celý blatník přelakovat více vrstvami, navíc s tzv. rozstřikem. Důvodem bylo, aby nikdo při jakýchkoliv světelných podmínkách nepoznal, že byl blatník opravován. Častým omylem je tvrzení, že barva všechno zakryje. Právě naopak! Barva vždy zvýrazní všechny nedokonalosti. To samozřejmě platí ve stavebnictví u všech stěn a příček (včetně sádrokartonových), kde hraje velkou roli intenzivní světlo a stín, jenž může ke špatnému dojmu výrazně přispět. U základního nebo standardního tmelení (tzn. v Q2) nikdy nedocílíte perfektního povrchu a jakmile vymalujete, všechny tmelené styčné spáry desek z čista jasna „vystoupí“. Oprava je sice možná, ale komu by se chtělo znovu vystěhovat nábytek, tmelit, brousit a malovat? Proto hned na poprvé požadujte celoplošné tmelení do kvality Q4.

Knauf má k tomuto účelu k dispozici několik 100% vyzkoušených tmelů, které ve spojení s kvalitní penetrací Grundierung (na tu by se nemělo zapomínat) bezpečně fungují. Pro tmelení stěn a příček lze použít Finish Light, který vyrovná a zakryje větší nerovnosti, následně Super Finish, který je finální a jemný, případně Goldband Finish, který je velmi lehce brousitelný. Nakonec je tu Uniflott Finish, který představuje top kvalitu finálního tmelení. Za určitých podmínek jej lze aplikovat i bez následného broušení.

 

logo MessengerPoslat Messengerem