Toť základní otázka při rozhodování o rekonstrukci domu. Položili jsme ji architektům z ateliéru Manua.

Která hlediska by stavebník měl zvážit, než se rozhodne pro rekonstrukci, případně bourání a stavbu nového domu?

Podle našeho názoru je základním hlediskem záměr klienta. S formulováním tohoto záměru mu jako architekti pomáháme. Každé zadání vnímáme jako originální a individuální, ke každému si vytváříme vlastní přístup. Je důležité, aby si klient uvědomil své finanční a časové možnosti. Potřebné je také nadšení a optimistický přístup.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Může mu v tomto rozhodování pomoci architekt? V které fázi procesu by se měl tedy klient na architekta obrátit?

Architekt by měl být přítomný už na začátku. Často se stává, že stavebník jeho roli vynechá. Tvrdí, že ví, co chce, má „přesnou" představu a potřebuje jen někoho, kdo mu to nakreslí. Každý, statik, technik či architekt má v procesu své místo. Dovolíme si přirovnání: představte si situaci, kdy vdáváte dceru. Vezmete ji k dobrému kadeřníkovi a určitě jí vlasy neupravíte doma sami, přestože máte dobré nůžky. Jde o velmi důležitý den. Stavba či rekonstrukce domu je ta největší oslava bydlení v životě člověka. To si uvědomujeme. Vidíme věci v jiných než jen technických souvislostech a dokážeme s nimi pracovat. Jsme tu proto, abychom vytvořili prostor, který bude klienta po všech stránkách naplňovat a rozvíjet.

Přístavba a rekonstrukce bazénu se designem i vybranými materiály přizpůsobuje původnímu domu (ateliér Manua).Velikost zadání nehraje roli. Někdy jen drobný zásah, který je vždy změnou určitého stavu, může vést k zásadní změně celku. Je na každém z nás, kteří do tohoto procesu vstupujeme, zda si uvědomujeme důsledky našich rozhodnutí, zda postihneme všechny aspekty daného místa a správně pochopíme jeho ducha, nebo bezohledně postavíme cokoliv. Podle mého názoru v tomto směru nejlepším z českých architektů, který citlivě vnímá kontext, je Ladislav Lábus. Obecně však v českém prostředí převažuje spíše bezohlednost.

Naskýtá se tedy otázka: vyplatí se to? Nestačila by rada statika nebo stavebního inženýra?

Záleží na tom, co stavebník od rekonstrukce očekává. Každá rada je důležitá, ale rada technika se týká technických řešení, například statiky, rozvodů TZB a dalších. Proto na projektech se specialisty od začátku spolupracujeme. Veřejnost si někdy myslí, že architektura je něco navíc, a proto se na ní snaží ušetřit. Pokud si někdo realizuje svůj sen stavbou domu, pak by si měl pozvat odborníka, jehož prací a posláním je tento sen plnit, a tím je architekt. Má vzdělání, rozhled, zkušenosti a je schopen nejen poskytnout radu, ale vytvořit koncept pro konkrétního člověka.

Našim klientům dáváme za úkol napsat esej o svém životě, svých zájmech a zvycích, na základě tohoto poznání pak pracujeme. Zároveň se snažíme pochopit potenciál či kvalitu místa a spojení se záměrem investora. Myslíme si, že pouze touto cestou může vzniknout harmonický celek, který se dá nazvat dobrou architekturou.

Více článků z rubriky STAVBA najdete na www.dumabyt.cz.

K rekonstrukcím existují dva odlišné přístupy - maximální zachování původního stavu, či naopak náhrada starého za novou, moderní architekturu. Ke které straně se přikláníte vy?

Myslíme si, že pokud konkrétní případ není omezen například památkovou ochranou či jinými pravidly a překážkami, máme mezi těmito dvěma extrémy celou paletu možností. Konkrétní řešení hledáme na základě vzájemného dialogu mezi námi a klientem, společně nacházíme to, co klient potřebuje a co rozvíjí dané místo, kde je potenciál a jeho limity. Stavebník by si měl uvědomit, že každý zásah je definitivní a nevratný, a opatrnost je vždy na místě.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

text: Jitka Pálková, foto: Petr Kozlík a archiv

logo MessengerPoslat Messengerem