Každý chce žít ve kvalitním domě s minimálními náklady na energie. Naplánovat a postavit takové bydlení ale nemusí být úplně jednoduché. Právě proto se už podvanácté po celém světě konají Dny otevřených pasivních domů. Letos se uskuteční o víkendu 13. až 15. listopadu a zapojí se do ní i desítky objektů v celé republice.

Plusový rodinný dům v Brně (zdroj: VIZE ATELIER)Poslání akce je sdílet zkušenosti, dobré nápady a příklady dobré praxe mezi majiteli, architekty i zájemci o bydlení. Mezinárodní Dny pasivních domů nabízejí unikátní možnost zeptat se majitelů domů, jejich uživatelů, architektů a projektantů na věci, které vás opravdu zajímají. Akci v Česku koordinuje Centrum pasivního domu, které plánuje pro letošní rok otevření několika desítek zajímavých objektů.

Zabydlené i rozestavěné domy

Pasivní Základní umělecká škola Holice"Návštěvníci si budou moci vybrat, zda chtějí vidět zabydlené nebo rozestavěné rodinné domky, ukázky zajímavých rekonstrukcí. Připraveny budou exkurze do bytových domů v pasivním standardu, ale také návštěva v kancelářských budovách nebo základní umělecké škole," prozrazuje Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.

Návštěvy jsou bezplatné, Dny pasivních domů probíhají díky ochotě majitelů, kteří se akci věnují ve svém volném čase. Domy nejenže šetří energii, ale v celkové roční bilanci má dokonce přebytky!

Pasivní bytové domy, Park Hloubětín (zdroj: JRD s.r.o.)Přesvědčte se na vlastní kůži

Akce tak otevřeným a transparentním způsobem bojuje proti mýtům, které se kolem pasivních domů stále objevují. "Necháváme na lidech, aby si sami mezi sebou popovídali o svých pocitech a obavách z úsporného bydlení. Představte si, že byste se mohli potkat se svým budoucím já a zeptat se ho, jak se mu bydlí v domě, o kterém uvažujete," uzavírá Bárta.

text: Tomáš Horáček, Centrum pasivních domů, foto: archiv firmy

logo MessengerPoslat Messengerem