Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Proč zvolit laminátovou podlahu?
Díky technologickému pokroku se vzhled přírodních a „umělých" materiálů stále více sbližuje. Ztělesněním tohoto trendu je laminátová podlaha, která představuje ideální řešení, pokud z různých příčin nechceme investovat do trvalé hodnoty, tedy dřeva, které vyžaduje péči a pravidelnou údržbu.
Laminátové podlahy jsou největším objevem posledních let. Podlahové dílce se podobají komponentům dřevěných plovoucích podlah vzhledem, tvarem, sendvičovou konstrukcí i spojovacím mechanismem. Jsou extrémně odolné vůči otěru, s velkým výběrem dekorů a za nízkou cenu. Navíc se jednoduše a rychle pokládají. Místnost o 20 metrech čtverečních lze takto vybavit novou podlahou již za čtyři hodiny.
Laminátová podlaha v sobě spojuje dekorativní prvky přírodních materiálů se spolehlivostí průmyslových výrobků. Dnes už můžete dostat laminátové dekory napodobující i nedokonalosti a nepravidelnosti přírodních materiálů se všemi suky, trhlinami, spárami i patinou, a to v imitaci nejrůznějších dřevin jako např. dub, buk, olše, třešeň, smrk, javor, bříza a mnoho dalších, ale i keramiky. Jsou ekologicky nezávadné, některé z nich jsou tvořeny až z 87 % ze dřeva (odpadního papíru). Zbytek je ze syntetických pryskyřic.
Na složení dílce závisí kvalita a odolnost podlahy. Obecně platí, že čím více vrstev, tím odolnější podlaha. Bohužel také vyšší cena. Existují tři druhy laminování a každému odpovídá rovněž určitá míra kvality. Nejlevnější a nejméně odolné jsou podlahy z tzv. přímých tlakových laminátů neboli melaminu (DPL). Na nosnou desku je nalisován potištěný dekorační papír impregnovaný laminátem. Pro druhý typ se používá jednostupňová vícevrstvá laminace, která dává podlaze pružnost i pevnost. Třetím a nejkvalitnějším je vysokotlaký laminát (HPL). Bývá nanesen na lamele ve dvou vrstvách (v průřezu se jeví jako tmavé proužky o síle cca 1 mm).
DĚLENÍ LAMINÁTOVÝCH PODLAH PODLE ZATÍŽENÍ A TVRDOSTI
|
AC 1 - nízké zatížení: ložnice, pokoje pro hosty AC 2 - střední zatížení: obývací pokoj, dětský pokoj AC 3 - silné zatížení: kuchyň, chodba, kancelář |
Ochrana hran proti oděru
Takové podlahy snesou vysoké zatížení. Lepší typy podlah zvyšují kvalitu ještě o celé řády, a to speciálními lakovými vrstvami. Některé laminátové podlahy mají strukturovaný povrch, který více připomíná skutečné dřevo. Základní vrstvy mohou být doplněny ještě protihlukovou nebo druhou parotěsnou vrstvou či ochranou hran proti oděru a absorpci vlhkosti. Tyto výhody ovšem znamenají i úměrně vyšší cenu.
Laminátová podlaha se pokládá vždy jako plovoucí. Řada výrobců nabízí kvalitní zámkové spoje. Lamely se tak dnes již standardně pokládají bez lepení a lepidel. Stejně jako v případě jiných krytin je třeba, aby byl podklad suchý, rovný a pevný. Ať si pokládku zajistíte sami nebo pověříte odbornou firmu, vždy se vyplatí nechat lamely po zhruba dva dny zabalené v místnosti, kde budou umístěny. Materiál tak přirozeně vyrovná vlastní teplotu a vlhkost s domácími klimatickými podmínkami. Zvláště v čerstvých novostavbách s ještě vysokou vlhkostí po předešlých stavebních pracích by položení lamel bez doporučené prodlevy vedlo k jejich nasáknutí vody a poškození.
Více článků z rubriky STAVBA najdete na www.dumabyt.cz nebowww.modernibyt.cz. |
Nejdůležitější je pokládka první řady
Protože je laminát hlučnější než dřevo, je vhodné použít i polyetylenovou nebo pěnovou podložku. Kromě dodatečné (byť nevelké) zvukové izolace tak získáme i pružnější podklad, který zvýší komfort chůze. Při pokládce je třeba nezapomenout na dilatační spáry. Musí být u všech stěn (nejlépe o šíři 1 cm). Tato spára se pak překryje přechodovou lištou. Nejdůležitější je pokládka první řady, protože od ní se pak odvíjí kvalita pokládky celé podlahy.
Údržbu je velmi jednoduchá. Běžně stačí podlahu zamést nebo umýt vlhkým mopem a vytřít do sucha. Stejně jako dřevu, i laminátu škodí přílišná vlhkost. Voda zateklá do spáry jednotlivé lamely vzduje a podlaha se může vyboulit. Použít lze slabý roztok vody s čisticím prostředkem, nikdy nepoužíváme vosk nebo leštidlo určené pro dřevěné parkety. Skvrny od barvy, lepidel nebo oleje se dají vyčistit acetonem. Důležité je zabránit vnášení drobných nečistot a tvrdých částic, které by mohly podlahu mechanicky poškodit. Pokud se tak stane, existují fixační pasty sladěné s dekorem podlahy, které umožňují drobná poškození snadno opravit.
LAMINÁT PRO A PROTI |
|
+ nižší cena |
- chladnější na dotyk - hlučnější, dobrá zvuková vodivost - nemožnost přebroušení - menší estetická hodnota |
JAK VYBÍRAT PODLAHU? |
|
|
Hliníkový zámek...
Větší poškození se obvykle řeší výměnou celé lamely. V takovém případě vás čeká nepříjemná demontáž podlahy až k poškozenému místu. Opakovanému rozebírání nejlépe čelí hliníkový zámek. I rozebírání lze dnes již ovšem předejít. Systém In-out Uniclic je vyroben tak, že pomocí speciálních přísavek lze z podlahy vyjmout poškozenou lamelu a na její místo zacvaknout novou, aniž by se musely demontovat i lamely okolo.
text: Petr Mach, foto: archiv firem
09.12.2014 | Stavba
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google