Stavební pouzdra pro dveře zasouvací do zdi jsou elegantním a chytrým řešením, které vám umožní efektivní využití prostoru. Oproti klasickým otáčivým dveřím ušetříte nemalý prostor díky tomu, že se dveře zasunou přímo do stěny. K dalším výhodám patří tichý provoz a estetické zpracování.

Jako první představila na trhu stavební pouzdra pro posuvné dveře roku 1989 italská společnost Eclisse, která má své zastoupení také v České republice. Dnes ovšem můžete vybírat z nabídky více firem.

Křídla na kolejích

Dveře ECLISSE s teleskopickým zasouváním do příčky (systém kaskády). Snadný pohyb dveří zajišťují bezúdržbové nosné vozíčky s kuličkovými ložisky, které mají nosnost 80 či 120 kg.Stejně jako vlak musí mít své kolejnice, potřebují vlastní kolejnici rovněž zasouvací dveře. Po této kolejnici, která je součástí horní závěsné lišty, zajíždějí posuvné dveře do zdi. Jde tedy o jednu z nejdůležitějších součástí celého mechanismu stavebního pouzdra: bezproblémový pohyb dveřního křídla závisí na kvalitě závěsné lišty a jejích pojezdů.

Dveře zasouvací do zdi můžete mít jak v základním jednokřídlém provedení, tak i jako dveře dvoukřídlé protilehlé (zasouvání do dvou protilehlých stěn), dvoukřídlé teleskopické (paralelní zasouvání dvou křídel za sebe, tzv. kaskáda) nebo jednokřídlé zasouvané proti sobě (dvoje dveře zajíždějí proti sobě přímo či do zákrytu v téže zdi). Příznivci zaoblených stěn si mohou vychutnat dokonce jednu specialitu - zasouvání dveří do oblouku.

Vypínač v pouzdře

Konstrukční novinka, kterou na veletrhu FOR ARCH 2007 představila společnost J.A.P., výrazně usnadňuje montáž příprav pro elektrické rozvody u stavebních pouzder pro zasouvací dveře. Instalaci elektrického vypínače totiž lze zabudovat přímo do konstrukce pouzdra, aniž by navýšila jeho základní cenu. Zda zákazník vypínač skutečně instaluje, záleží jen na něm: zároveň se stavebním pouzdrem dostane montážní balíček, který mu umožní snadné připevnění elektrokrabičky na pouzdro pomocí silikonového tmelu.

V čem inovace stavebního pouzdra spočívá? Plášť pouzdra je vyroben z plechu, ve kterém jsou prolisy. Jeden z těchto prolisů je posunut přesně do míst, kde se podle norem instaluje vypínač, přičemž rozměry prolisu přesně odpovídají normované velikosti elektrického zařízení. Je zde označena i výška, do níž se podle norem vypínač má instalovat (případný posun nahoru či dolů je na vás). V prolisu máte navíc napevno instalován i zemnicí drát.

Dva v jednom

Varianta zákryt umožňuje nejen zasunutí dvou dveří do téhož stavebního pouzdra, ale v případě instalace synchronního mechanismu i otevření obou dveří najednou (ECLISSE).Populární je instalace tzv. synchronního mechanismu pojezdu - buď pro dvoukřídlé dveře, nebo pro ovládání dvou dveří najednou. V prvním případě se křídla širokých dveří mohou rozevírat a zajíždět jedno vpravo, druhé vlevo, ale také mohou synchronizovaně zajíždět do zákrytu v téže zdi (teleskopické provedení). Obě zmíněné varianty představují praktické a dnes již poměrně obvyklé řešení u obývacího pokoje, které usnadňuje manipulaci s dvoukřídlými dveřmi. V případě jednokřídlých dveří se synchronním mechanismem lze pohybem jednoho dveřního křídla ovládat zároveň dvoje dveře v téže stěně, které zajíždějí do zdi proti sobě.

Pro všechna synchronní řešení je sice nutné instalovat speciální mechanismus, ale jde o změnu, která zákazníka finančně ani stavebně příliš nezatíží. Navíc lze k tomuto kroku přistoupit kdykoli v průběhu užívání interiéru, a to za plného provozu domácnosti. Jde totiž pouze o vyjmutí kolejnice, nainstalování synchronizace pojezdu a zpětné připevnění kolejnice (bez bourání či hrubých stavebních prací).

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Důraz na materiál

Dvoukřídlé dveře se nemusí nutně zasouvat do zdi: v tomto případě je posuvné jen jedno křídlo, druhé zůstává pevné (SAPELI Tenga, dýha zebrano s prosklením).Pokud jste hodně líní nebo vám prostě docházejí fyzické síly, můžete mít na zakázku dokonce systém automatického otvírání a zavírání na elektrický pohon. Tato komfortní varianta reaguje buď na stisk vypínače, nebo na fotobuňku či dálkové ovládání.

Jednotlivé modely se připravují v provedení do zděné nebo sádrokartonové příčky a mohou být osazeny na již existující podlahu. Instalace je jednoduchá, musíte však počítat s dostatečnou tloušťkou zdi (zhruba dvojnásobek velikosti vlastního stavebního otvoru). Nejtenčí pouzdra ovšem lze osadit již do příček tloušťky 10 cm. V nabídce jsou i pouzdra pro atypické rozměry dveří.

Pevné spojení pouzdra se zdivem

Stavební pouzdro Eclisse CIRKULÁR je určeno do kruhové či půlkruhové příčky a standardně se vyrábí v průměru od 100 do 200 cm (ECLISSE). Model do zdi (s profilovaným plechem a omítkářskou sítí) nebo do sádrokartonu, i atypické rozměry.Díky neustálému zdokonalování výrobních technologií jsou dnes na trhu pouzdra pro posuvné dveře z opravdu kvalitních materiálů. Například firma Eclisse vyrábí pouzdra z profilovaného pozinkovaného plechu. Veškeré spoje jsou bez svárů, které by poškodily zinkování. Výhodou je vysoká pevnost stavebního pouzdra, kterou zajišťují vodorovné vyztužené profily a svislé profilované stojny. Výrobky do zděné příčky jsou navíc vybaveny profilovaným plechem a jsou pokryty hustou omítkářskou sítí s přesahem okraje pouzdra, což zajišťuje pevné spojení pouzdra se zdivem a předchází praskání omítky. Pouzdra jsou automaticky vybavena horní odnímatelnou kolejnicí.

Z pozinkovaného ocelového plechu vyrábějí pouzdra pro posuvné dveře i další zahraniční výrobci (Archidea, z Itálie dováží Alvia Brno). Celé pouzdro je opatřeno keramickým nástřikem s velkou absorpcí vody. Případné zaomítání usnadňuje i tady omítkářská síť upevněná na pouzdru.

Když pouzdro nechcete

Pokud nechcete bourat domácnost kvůli dodatečné instalaci stavebního pouzdra pro zasouvací dveře, máte ještě jiné možnosti, jak šetřit prostor v interiéru. Dvě základní varianty demonstrují snímky dvoukřídlých dveří od našeho předního výrobce Sapeli: buď dveře posuvné v horní liště podél zdi, nebo dveře s tzv. lámacími křídly.

Snadné vyjmutí dveří

Tuzemský výrobce J.A.P. vyrábí pouzdro z kvalitní oceli, ale konstrukci pojezdové lišty volí z ušlechtilých slitin hliníku.

Když pouzdro nechceteDůvodem není ani tak snížení hmotnosti, jako především snaha o maximální útlum hluku při pohybu pojezdů. Dveře se díky tomu pohybují v kolejnici lehce a téměř neslyšně. Vlastní kolejnice je do nosných částí lišty ukotvena pomocí dvou šroubů, takže v případě potřeby je snadné její vyjmutí (např. kvůli instalaci synchronního mechanismu).

Ať už zvolíte jakéhokoli výrobce, moderní systém zasouvání dveří do příčky vám nabídne prostorovou úsporu a estetické řešení interiéru. Do tohoto systému lze osadit prakticky jakýkoli typ dveří - od standardních přes masivní až po celoskleněné.

text: Vít Straňák, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem