Se systémy automatizovaného řízení inteligentní domácnosti se to má jako s dalšími výdobytky technického pokroku - málokdo dokáže využít všechny vymoženosti, které tyto technologie nabízejí. Mohou řídit vytápění, ventilaci, klimatizaci a osvětlení, spouštět rolety či projektor domácího kina, kontrolovat, na jaké webové stránky se připojují děti - ale musí vás to bavit.

Signál od spínačů přijímají tzv. aktory - krabičky, které jsou napojené přímo na spotřebič.Pokud si s moderními technologiemi zase až tak moc netykáte, ale přesto byste chtěli využít jejich služeb při snižování nákladů na provoz vaší domácnosti, měli byste začít od toho nejjednoduššího a zároveň finančně nejnáročnějšího - od řízení systémů vytápění.  Má to svoji logiku - není totiž v podstatě v silách jedince ohlídat, aby se všechny části domu vytápěly zrovna na tu teplotu, jakou v nich potřebujete, a netopilo se v nich zbytečně, i když zrovna odejdete do práce nebo trávíte čas v jiné části domu.

Rozšiřování možností

Centrála InfoTerminal Touch ze série Gira Instabus KNX/EIB (Design Zentrum NRW Essen, Gira), 5,7“ TFT dotykový displej, funkce zapínání, stmívání a řízení žaluzií, ukládání a vyvolávání světelné scény, cena řídicí jednotky bez příslušenství od 35 000 Kč (SBS ELEKTRO).Teprve až si zvyknete na fakt, že některé věci v domě lze mít „na povel" i bez toho, že byste museli obíhat každou místnost a vlastnoručně v ní něco zapínat či vypínat, nastavovat a přestavovat, můžete si postupně přidávat do systému další funkce, které budete považovat za smysluplné: například světelnou simulaci přítomnosti někoho v domě i v době vaší dovolené, automatické zalévání květin, filtrování bazénu, stahování žaluzií za určitých podmínek apod. Časem pak jistě oceníte i možnost ovládání těchto i dalších funkcí přes svůj mobil či přes internet.

Mnozí se domnívají, že podobné systémy jsou pro svou cenu vyhrazeny jen několika málo procentům vyvolených. Současné řídicí systémy jsou však již cenově dostupné, každá instalace je přizpůsobená klientovi a jeho požadavkům přímo na míru. Přehledná grafika, český manuál jsou součástí ergonomicky řešených ovladačů vyrobených z kvalitních materiá­lů, povrchů, barev a velikostí.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Drát, či bezdrát?

Systém pro domácí automatizaci, bezdrátové ovládání světel, žaluzií, markýz, garážových vrat či zavlažovacích systémů, cena na vyžádání (OLYMPS DOOR).Ne každý má zrovna rozestavěnou novostavbu, která by umožnila optimální instalaci potřebných kabelů. Přesto není nic ztraceno ani v případě, že chcete inteligentní systémy řízení domácnosti integrovat do již stojícího domu a předem vylučujete jakéholiv sekání do zdí. Existuje totiž i druhá možnost, a tou je bezdrátový systém. Bezdrátové spínače pracují na principu vysílání a příjmu radio­frekvenčního signálu.

Spínače, které signál vysílají, jsou napájené vlastní baterií s životností až 10 let. Instalace zařízení je snadná. Spínač má na zadní straně lepicí pásky, kterými ho upevníte na jakýkoliv povrch - na zeď, dřevo nebo sklo. Spínač je nezávislý na kabelových rozvodech.
Signál od spínačů přijímají tzv. aktory - krabičky, které jsou napojené přímo na spotřebič, který chceme ovládat, nebo je umístíme do montážní krabice zásuvky.

Základním prvkem systému KOBRA je dotykový ovládací panel obsahující technologický procesor a speciální software. Dalšími hlavními komponentami jsou čidla v jednotlivých místnostech a termostatické hlavice zapojené do systému. Systém se ovládá dotykem prstu na srozumitelné ikony na monitoru panelu. Český systém KOBRA byl vyvinut ve spolupráci s odborníky z katedry TZB ČVUT Praha, instalace pro dům 5 + kk vyjde na cca 37 000 Kč (bez DPH).Aktor zachytí signál a provede požadovaný úkon. Aby správně reagoval, musí být naprogramovaný. Potřebné naprogramování aktorů zvládne každý kvalifikovaný elektrikář.

Kolik to bude stát?

Ceny za tyto systémy se mohou pohybovat od přijatelných desítek tisíc korun pro menší byt či dům, horní hranici tvoří cca 10 % z ceny domu u luxusnějšího provedení s velkým množstvím různých funkcí. Na oplátku získáte maximum pohodlí, pocit klidu a bezpečí pro spokojený život.

text: Veronika Motyčková, Markéta Klocová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem