Praváků je zkrátka většina, a proto je pro ně konstruována i většina výrobků. To však odnášejí právě leváci - ačkoliv tvoří přibližně desetinu populace, podle statistik prodělávají o 54 % více úrazů v domácnosti než praváci. Lví podíl na tom má pro leváky nevhodná ergonomie nářadí, nástrojů a domácího vybavení. Naštěstí přibývá výrobců, kteří na ně nezapomínají.

Pokud jste praváci, udělejte si malý pokus. Vezměte obyčejné kancelářské nůžky do levé ruky. Trochu nepohodlné, nemyslíte? Ale pokus pokračuje. Teď uchopte do pravé ruky obyčejný list papíru, např. formátu A4 a pokuste se levou rukou vystřihnout kruh. To, že vám vyšla pochroumaná elipsa s otrhanými okraji, není tak důležité - důležitější je, že jste měli možnost alespoň v náznaku zakusit situaci, do kterých se leváci dostávají denně. Většina ovládacích prvků, kliček, úchytů a rukojetí je pro leváky na nepřirozeném místě.

Bombičkové psací pero pro leváky školou povinné.Pokud tedy máte ve svém okolí leváka, ať už v rodině nebo mezi svými kolegy, možná se vám teď otevřel nový svět. Naštěstí se už pár let nabízí možnost opatřit pro ně některé předměty denní potřeby, které jim usnadní život. Svého leváka tak můžete potěšit poměrně slušným sortimentem výrobků, od plnicího pera či nože na dopisy přes vývrtku a hodinky až po sadu levorukých golfových holí nebo kytaru.

Dítě levák

To, že je vaše dítě levák, nijak výrazně jako rodiče nepocítíte, tedy alespoň do doby, než začne chodit do školy, respektive než se začne učit psát. Psaní bylo totiž odedávna příčinou mnoha traumat, jež nebozí leváci vytrpěli od svých pedagogů, či dokonce rodičů. Bohužel, často si následky přeučování na pravou ruku nesou po zbytek života. Pravák si na rozdíl od leváka při psaní necloní postupující rukou to, co právě napsal.

Hrnek pro leváky má ouško umístěné tak, aby při pití dítě vidělo na obrázek.Leváci při psaní křečovitě ohýbají zápěstí do pravého úhlu, aby levá ruka mohla táhnout pero za sebou, tak jak to dělají praváci. Tato nepřirozená poloha se pochopitelně promítne do „krasopisu" a dítě se rychle unaví. Ve škole by měl proto levák sedět na levé straně lavice, aby si nepřekážel se sousedem pravákem a sešit by měl mít natočený.

Mnohem vhodnější než obyčejná písanka je speciální písanka pro leváky, která má písmo předepsáno na pravé straně. Dnes jsou snadno dostupné i psací potřeby pro leváky, např. pera nebo speciální měkčené nástavce na tužky, včetně speciálně tvarovaného pravítka, ořezávátka či rýsovacích potřeb. Zejména starší leváci určitě ocení ergonomickou myš k počítači určenou pro levou ruku.

Život napravo

Levoruká verze nůžek odstraní nejčastější handicap leváků.Také dospělí leváci naráží na pravoruké bariéry každou chvíli. Znovu připomínáme, že leváci utrpí o 54 % úrazů v domácnosti více než leváci. A není se čemu divit. Mnoho běžných úkonů v domácnosti vykonáváme podvědomě, takřka automaticky. Leváci však mají tu smůlu, že se jejich přirozené pohyby nesetkávají s odezvou u „pravicově orientovaného" bytového vybavení. Jeden případ za všechny.

Když uchopíme do pravé ruky rychlovaznou konvici, vidíme na stupnici, kolik je v ní vody. Pokud ji však uchopíme do levé, na stupnici nevidíme. Levák prostě často ani netuší, kolik vařící vody v konvici je, a snadno může dojít při nalévání k úrazu. Krizová je také odkládací plocha u sporáku na „nesprávné" straně, která už byla příčinou mnohých úrazů.

Problémy v koupelně

Běžná situace. Muž-pravák přijde do koupelny, pravou rukou vysune kosmetické zrcadlo, strčí do zásuvky kabel od holicího strojku a jednoduše se oholí. Levák zde narazí na problémy: Zrcadlo napravo ho nutí se křečovitě nepřirozeně natáčet a kabel od holicího strojku vede skrze zorné pole před zrcadlem. Také ovládání většiny vodovodních baterií je konstruováno pro praváky.

Speciální nůž na pizzu pro leváky.To samé by se dalo říci o fénech, kulmách a dalších koupelnových pomocnících, kde levák nevidí nebo nedosahuje na ovládací prvky. Kapitolu samu pro sebe tvoří manikúra - hlavně nůžky či kleště na nehty, obzvláště pokud jsou ergonomicky tvarované pro praváka. Navíc u nůžek záleží na tom, jak jsou při stříhání natočeny a hlavně jestli je širší ostří blíž k čáře střihu či naopak. Nůžky ve špatné poloze potom místo stříhání nehet třepí nebo ho nedostřihnutý uvězní mezi břity.

Překážky v kuchyni

O tom, zda nám práce v kuchyni půjde dobře od ruky, rozhoduje sestavení a uspořádání linky a spotřebičů. Ergonomie hovoří o různých zónách v kuchyni (vaření, mytí, přípravy, zásob, odpadků atd.) Ideální uspořádání těchto zón je výsledkem desítek let pozorování a vyhodnocování různých pohybů a přesunů při práci v kuchyni. Výsledkem je taková kuchyně, která nastavená přesně na tělesnou výšku hospodyňky ušetří mnoho zbytečných pohybů a kroků.

Není snad ani nutné zdůrazňovat, že pravidla pro ergonomické sestavení kuchyně počítají a priori s praváky. Pro leváky je ovšem ergonomie neméně důležitá. Jeden příklad za všechny. Sporák v kuchyni nájemního bytu stojí u levé stěny, což je poměrně častá situace. O té doby, co si byt pronajala kuchařka-levačka, chodí do práce s odřeným loktem.

Pravák začne u dřezu

I levák si může pohodlně oloupat brambory.Další problém způsobuje levákům mytí nádobí ve dvojdřezu, protože umyté nádobí musí odkládat na opačnou stranu a také baterie nebývá umístěna pro leváka výhodně. Velké komplikace mohou nastat při řazení jednotlivých pracovních zón v kuchyni. Pravák začne u dřezu, pokračuje přípravnou plochou a končí varným centrem. Levák by měl mít zóny sestaveny v opačném pořadí.

Kuchyň by měla být sestavena podle jedince, který kuchyň nejvíc používá. Takže pro levorukou hospodyňku by měla být kuchyně uspořádána přiměřeným způsobem. Pokud se střídá v kuchyni levák s pravákem, měl by mít sporák odkládací plochy po obou stranách. Pokud si ovšem pořídíte ostrůvkovou kuchyni, bude se dobře vařit pravákům i levákům.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Kuchyňské nástroje

Samostatnou kapitolou nepříjemností, které levák při vaření zakouší, jsou kuchyňské nástroje. Běžná škrabka na brambory může proměnit sám o sobě nepříjemný úkon škrábání brambor v ještě větší otravu, což si můžete experimentálně ověřit tím, že si omylem pořídíte škrabku pro leváky, jak se stalo jedné naší čtenářce. Totéž lze říci také o vývrtce na víno, otvíráku na konzervy, nálevkách, konvičkách či odměrných nádobách s uchem. Výčet kuchyňských pomůcek, jejichž funkčnost není oboustranná, můžeme zakončit nůžkami na porcování drůbeže, které jsou pro leváka také zdrojem trápení.

V dílně i zahradě

Stará pravda, že v našich končinách je skoro každý kutilem, asi nikoho nepřekvapí a týká se praváků i leváků. Naneštěstí pro leváky se v dílenském sortimentu vyskytují nástroje, které jim konstrukčně nesednou.

Nůžky pro dítě-leváka s otvory, které dítěti pomůžou při stříhání.vrtačky nebo rozbrusu je bohudíky možnost boční rukojeť přehodit na opačnou stranu. Není to proto, že by výrobci prvotně na leváky mysleli, ale při vrtání v levém rohu by rukojeť překážela i pravákovi. Horší je to s měřidly, naštěstí se pro leváky vyrábějí speciální posuvná měřítka nebo svinovací či skládací metry.

Kosa či srp donedávna pouze pro praváky

Také některé práce na zahradě, například sekání trávy kosou či srpem, představuje pro leváky takřka neřešitelný problém. Kosa či srp byly zkrátka donedávna pouze pro praváky. Je chvályhodné, že se objevil výrobce, který tuto díru v sortimentu základního zahradního nářadí zaplnil. To samé platí o nůžkách na stříhání keřů - i ty jsou dnes k dostání i v levoruké verzi.

Adaptéry na tužky či pastelky umožňují levákovi snadnější psaní a kreslení.O nářadí pro dílnu i zahradu naštěstí platí, že většina nástrojů je použitelná pro obě ruce nebo je možno jednoduché přestavení na levoruký model (křovinořezy, ruční strunové sekačky atd.)
Závěrem si neodpustíme malé poděkování těm osvíceným výrobcům i prodejcům, kteří na naše levoruké občany berou maximální ohledy a snaží se jim život alespoň trochu ulehčit.

Vždyť levorukost není žádná choroba a mezi leváky by se našla pěkná řádka slavných jmen, Albertem Einsteinem, Leopardem da Vincim, J. W. Goethem či Napoleonem počínaje a Billem Clintonem či Barackem Obamou konče. Leváci, nedejte se!

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem