Pod klimatizační jednotkou si téměř každý představí přenosné nebo nástěnné zařízení k chlazení interiéru, případně poměrně nehospodárný doplňkový zdroj tepla. Díky rychlému rozvoji této technologie, k němuž došlo v posledních letech, je ale možné ji bez obav využívat také k energeticky úspornému vytápění a zajištění zdravého mikroklimatu v domácnosti. Příkladem takového multifunkčního zařízení jsou ekologické klimatizační jednotky AIR a AIR PLUS s energetickou třídou topení A+, sezónním topným faktorem ˃ 4,0 a systémem zdravotních filtrů, který odstraňuje z vnitřního prostředí choroboplodné zárodky, prachové částice a pylová zrna.

Moderní klimatizace pracují na stejném principu jako tepelná čerpadla systému vzduch-vzduch, a proto je možné je využívat i k vytápění. Do jejich venkovních jednotek je totiž nasáván vzduch, z něhož se následně odebírá energie a využívá se k chlazení nebo ohřevu vzduchu uvnitř budovy. „Klimatizace se oproti tepelným čerpadlům (například systému vzduch-voda) vyznačují nízkými investičními náklady, schopností rychlé změny teploty a levným provozem (především v podmínkách energeticky úsporného domu). Je u nich však potřeba pečlivěji promýšlet umístění a možnost řízení proudu vzduchu, aby nedošlo ke snížení uživatelského komfortu jeho prouděním. Pokud má být klimatizace instalována v nezateplené budově je efektivnější mít v záloze i další zdroj tepla,“ vysvětluje Martin Grygar, produktový ředitel DZ Dražice, největšího českého výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží.

Klimatizace AIR typu split

Energeticky úsporná klimatizace s ekologickým chladivem R32 (s GWP 675) AIR typu split zahrnuje venkovní invertorovou jednotku o výkonu 2,6, 3,5 nebo 5,3 kW a vnitřní nástěnnou jednotku s prosvětleným displejem, která umožňuje efektivní řízení proudu vzduchu nastavením vertikálních i horizontálních lamel a automatické či manuální rychlosti ventilátoru. Toto zařízení disponuje invertorovou technologií regulace kompresoru, při které nedochází k opětovnému startování a vypínání jeho motoru při každém nastavení a změně teploty, ale k plynulé regulaci otáček i výkonu.

„Klimatizace AIR se umí přizpůsobit venkovním změnám teplot a domácnost ochladit, nebo naopak ohřát na požadovanou teplotu v rozsahu přibližně od +15 °C až do +32 °C. Dosahuje výborných hodnot: energetické třídy chlazení A++, energetické třídy topení A+ a hodnot SEER > 6,1 a SCOP > 4,0. Vzhledem k její vysoké účinnosti, úspornosti a tichému provozu je ale vhodné ji nechávat zapnutou po celý den a vyhnout se tak nárazovému ochlazování nebo přitápění interiéru. Pravidelné vypínání a zapínání zařízení totiž vede ke zbytečným energetickým ztrátám,“ dodává Martin Grygar

Klimatizace AIR typu split - vnitřní jednotka

Klimatizace AIR PLUS typu multisplit

Klimatizace AIR PLUS typu multisplit je – na rozdíl od typu split – určená pro úsporné a rychlé chlazení (případně vytápění nebo větrání) více místností, protože umožňuje napojit na jednu venkovní invertorovou jednotku (ve třech možných výkonových variantách) až čtyři jednotky vnitřní (ve čtyřech možných výkonových variantách). Automatická úprava provozu zařízení podle stávajících povětrnostních podmínek pak přispívá (spolu s možností využití speciálního čidla na dálkovém ovladači, detekujícím aktuální teplotu v místnosti) k zajištění opravdu příjemného a zdravého vnitřního prostředí v celém bytě nebo rodinném domě. Při instalaci více vnitřních jednotek je nutné klást důraz na správný výběr vhodných výkonových variant. Nedostatečně výkonná klimatizace totiž neposkytuje potřebný komfort, naopak naddimenzovaná klimatizace je spojená se zbytečně vysokými provozními náklady.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem