Koše na odpadky nemusí být jen jádrem věčných sporů, kdo je vynese, ani nevzhledné, nelibě páchnoucí nádoby. Mohou se z nich stát šikovní a praktičtí pomocníci, jejichž současné provedení kuchyni ostudu rozhodně neudělá. Některé vám navíc usnadní třídění odpadu.

Sortiment košů na odpadky se v posledních několika letech neobyčejně rozšířil. Proto jsme se rozhodli tento často neprávem opomíjený terén zmapovat a zaměřit vaši pozornost na zajímavé novinky a řešení v oblasti ukládání kuchyňských odpadků.

Odpadkový koš Spaceboy XL, lakovaná ocel nebo leštěná ocel, objem 35 l, výrobce Wesco. Cena 8 995 Kč (Potten & Pannen – Staněk).Možná, že právě ve vaší kuchyni doposud straší nevzhledná plastová nádoba s opatlaným víkem, při jejímž krmení musíte hrbit hřbet a přemáhat neposlušné víko. Říká se sice, že zvyk je železná košile, ale občas se vyplatí učinit změnu.

Zapomeňte na plechová monstra, na jejichž pedál musíte dupat jako na brzdu u auta, jejichž špatně doléhající víko vydá při zavření třesk jako při výstřelu s pistole. Začněme tedy víkem a mechanismem jeho obsluhy.

Víko je nezbytné

Odpad, který vzniká při práci v kuchyni, je většinou organického původu a z toho vyplývá, že se v teplém interiéru rozkládá velmi rychle, a to za doprovodu nepříjemného zápachu. Proto je nezbytně nutné, aby kuchyňský koš víko měl. Modely bez víka jsou prvotně určeny pouze pro suchý kancelářský odpad. Nejméně šťastnou volbou pro nádobu na kuchyňské odpadky jsou koše s kyvným víkem, které se otáčí na ose a při vhození odpadků se otevírá po zatlačení rukou. To je velmi nepraktické a zároveň i nehygienické - koše se musíme dotýkat. Navíc o těsnosti víka, které nedovolí pronikat zápachu mimo nádobu, nemůžeme hovořit ani náhodou. Kvalitní koš musí mít přesně doléhající víko, nejlépe opatřené gumovým těsněním.

Samotné víko nemusí být pouze kulaté, ale můžete se setkat i s půlenou verzí nebo se čtvercovým víkem, které se otvírá na boku v horní kopulovité části koše. Další variantou koše na odpadky pro kuchyň nebo koupelnu jsou modely, kde se vyklápí celá přední část. Zde však záleží na kvalitě zpracování a hlavně těsnosti nádoby po uzavření.

Výhoda vestavných košů

­Vestavné koše jsou skvělým řešením například do malých bytů, kde je nouze o každý centimetr, ale také do kuchyní rodinných domků, když nechcete, aby byl koš na očích.

Odpadkový koš Pushboy, lakovaná ocel nebo leštěná ocel, objem 50 l, výrobce Wesco. Cena 5 919 Kč (Potten & Pannen – Staněk).Mechanismy otvírání

Pro kuchyňský koš připadá v úvahu nejenom dnes už lety prověřený mechanismus nášlapný,  ale také novinka v podobě bezdotykového otvírání na fotobuňku nebo u některých vestavných košů otevírání pomocí šňůrky spojené s dvířky. Bezdotykový koš s automatickým otvíráním pracuje díky mikročipům, infračerveného světla, mechanických převodů a elektrického pohonu. Pokud se vaše ruka s odpadkem přiblíží ke koši na vzdálenost asi patnácti centimetrů od senzoru, koš se sám otevře a po vhození odpadku se automaticky uzavře. Elektronika je napájena pomocí baterií, které vydrží při frekvenci otevírání dvacetkrát denně až půl roku.

Světelná kontrolka vám pak dá včas vědět, že je čas baterie vyměnit. Největší předností bezdotykového otevírání je, že se koše vůbec nedotknete - to má výhodu zejména z hygienického hlediska. Další výhodou automatického otevírání je, že povrch koše díky tomu zůstává neustále jako nový.

Podmínky automatiky

U automatických košů na odpadky je pouze třeba dávat pozor na to, aby elektrické části koše nepřišly do styku s vodou. Také neblokujte čidlo tak, aby koš zůstal dlouho otevřený. Na snímací senzor by také nemělo svítit přímé světlo. Při dodržení těchto podmínek je dlouhá životnost zaručena.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Kov, nebo plast?

Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu kuchyňských košů byl mnoho let plast, zejména pro svou nízkou hmotnost, odolnost proti korozi a snadnou omyvatelnost. Tyto vlastnosti plastu se i dnes u košů využívají, ale pouze pro vnitřní vložené nádoby. Pro viditelný povrch košů je nejoblíbenější nerez (leštěný nebo matovaný) nebo lakované provedení v různých barvách.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Věk třídění

Trojúhelníkový Trento corner 23 do rohu i ke stěně s dvoukřídlým pomalu a tiše se zavírajícím víkem. Cena 2 300 Kč (takyvaky.cz).Třídění odpadu dnes není jen nějakým módním výstřelkem, ale nutnost. To si uvědomili také výrobci kuchyňských odpadkových košů a třídění přizpůsobili některé své modely. Možnou variantou jsou samostatně stojící koše, jejichž útroby ukrývají dvě nebo tři vyjímatelní nádoby, jedna nádoba pro směsný odpad a další nádoba pro plasty či papír.

V některých domácnostech třídění probíhá tak, že do jedné půlky koše se ukládá směsný odpad a do druhé bioodpad. Co se dělení týče, nejde o přesné poloviny, ale sekce pro směsný odpad je větší a část pro bioodpad je asi třetinová. Díky tomu se obě části naplní přibližně ve stejnou dobu a vy je můžete vyprázdnit najednou.

Sortery

Objemné přehledné koše na tříděný odpad, tzv. sortery, jsou určeny k vestavbě do skříněk kuchyňské linky. Jejich výhoda spočívá především v úspoře místa a velké variabilitě umístění. To, kde má být koš namontován, záleží do jisté míry na vašich potřebách, protože ho můžete umístit do jakýchkoliv dostatečně prostorných spodních skříněk kuchyňské linky. Je jen na vás, zda bude vestavěný koš umístěn nalevo, napravo či uprostřed. Většina porterů se otevírá pomocí důmyslného mechanismu při vysunutí skříňky. Často stačí pouze z pracovní desky kuchyňské linky odpad shrnout přímo do otevřeného sorteru a skříňku zavřít.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem