Možností vytápění rodinného domku nabízí moderní doba bezpočet. Přesto se stále častěji vracíme ke starým osvědčeným metodám. Oheň jako znak pospolitosti a útulnosti vytváří neopakovatelnou atmosféru domova. Kachlová kamna mohou moderní interiéry vhodně doplňovat a vytvářet zdravé a inspirativní prostředí.

Rozhodnutí, zda postavit kachlová kamna, nebo krb, vždy závisí na mnoha faktorech. Obojí se vyplatí. Ceny energie se razantně zvyšují a přírodní teplo je nejen levnější, ale navíc i zdravé. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu (či kombinaci), máte jistotu, že rodina vaše počínání ocení. Praskající oheň vytváří nezapomenutelnou romantickou atmosféru a rodinnou pohodu.

Návrat ke kachlům a sporákům

K venkovskému stavení patří kachlové sporáky, které vytvářejí nezaměnitelné vnitřní klima.Na kachlová kamna se dlouho zapomínalo. Dnes se dá říci, že prožívají renesanci hlavně díky tomu, že lidé mají zájem žít zdravěji. Kamna vydávají příjemné, zdravé, sálavé teplo, šetří energii a životní prostředí. O jejich blahodárném účinku na lidské zdraví hovoří dokonce i lékaři. Oceňují bezprašný ionizovaný a vlhký vzduch, který pomáhá astmatikům a alergikům, kamna zbavují revmatických potíží, uvolňují stres a navozují duševní pohodu. „Sálavé teplo je příjemné a hřejivé, stejně jako slunce. Dodává domu či bytu jedinečnou atmosféru a pocit útulnosti," podotýká inženýr Karel Sláma, který kachlová kamna prodává a je naším odborným konzultantem.

Tradiční topidla

Originální kachlová kamna jsou dvouplášťová - skládají se uvnitř z kvalitního šamotu a dále z vnějšího pláště, což je glazovaný kachel nebo také šamot se speciální omítkou. Teplo z topeniště nejde přímo do komína, ale prochází v kamnech dlouhým systémem kouřových tahů a jejich optimální funkce je přezkoušena simulačním počítačovým programem. Skládají se z tvarovaných dílů (tzv. kamenů) z vysoce kvalitního šamotu s perem a drážkou, které jsou spojeny speciálně vyvinutým keramickým tmelem. Vnější plášť tvoří buďto keramický glazovaný kachel nebo to je druhá vrstva ze šamotu, která je omítaná speciální omítkou.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Podle zařízení interiéru volíme druh kachlových kamen. Selská stavení představují určitý folklor…Parametry klasických kachlových kamen

Obvykle se staví celá kamna ze šamotu s bílou, omítanou vnější stěnou. Kombinace jsou různé a výrobci jsou připraveni splnit každé přání zákazníka. Nabídka zahrnuje různá akumulační topidla bez krbové vložky, která se liší pouze designem podle prostoru, kam mají být umístěny. Klasická kamna mají většinou malá litinová dvířka, pokud chcete vidět oheň, doporučují výrobci použít speciální velká prosklená dvířka. V každém případě jsou zde zachovány všechny parametry klasických kachlových kamen, jak je známe z minulosti. Výjimkou je pouze moderní design, mění se i výhledy na ohniště.

Samostatnou kategorii tvoří kachlové sporáky, které bývají rovněž žádaným artiklem, ale jsou určeny pouze do kuchyně a pouze k vaření. Sporáky se rozlišují na malé stolové a velké, stavěné na místě. Stolové sporáky mají přikládací dvířka a troubu v jedné úrovni a nad nimi je plotna, tak jako za starých časů. I dnes je lze vyrobit jako jednotlivý mistrovský kus v dílně.

Co je dobré vědět

Nevýhody konvekčního topení

- intenzivní pohyb vzduchu
- víření prachu
- úbytek vzdušné vlhkosti
- možnost vytvoření nezdravého klimatu v místnosti

Výhody sálavého tepla

- málo se pohybující vzduch
- vdechovaný vzduch bez prachu
- optimální vlhkost vzduchu
- přirozeně zdravé klima

S krbovou vložkou i bez ní

Umístění kachlových kamen je dobré naplánovat už ve fázi projektu domu kvůli jejich vyšší hmotnosti. Z tohoto důvodu se vyplatí udělat také statický posudek objektu.Kachlová kamna lze postavit s krbovou vložkou i bez ní. První varianta je jednodušší a vyjde levněji, předností druhé je zdravější ovzduší. Krb nebo kamna s krbovou vložkou jsou totiž horkovzdušná topidla, kde se vložka rozpaluje na velmi vysokou teplotu, ohřeje velké množství vzduchu a ten pak způsobí pohyb přepáleného prachu a velký úbytek vzdušné vlhkosti. Krby mají rovněž velkou spotřebu vzduchu, který následně spalují. Při nedostatečném přísunu čerstvého vzduchu může v místnosti vznikat nezdravé klima.

Originální, dobře postavená kachlová kamna teplo akumulují, šíří se tedy sáláním. Kamna se nerozpálí na vysokou teplotu, povrchová teplota je přiměřená (asi 50 až 60 °C), lze s nimi být proto v přímém kontaktu, aniž bychom se spálili. Trochu déle se rozehřívají, ale pak dlouhodobě a rovnoměrně vydávají z velkého povrchu akumulované teplo.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Kachlová kamna lze podle přání majitele designovat v podstatě jakýmkoli způsobem…„Na jedno zatopení stačí menší množství dřeva, potom lze dvířka zavřít a kamna bez dalšího přikládání hřejí. Nespotřebovávají vzduch v místnosti, teplo předávají sáláním. Vdechovaný vzduch je bez prachu, v místnosti se udržuje optimální vlhkost vzduchu a zůstává zde přirozeně zdravé klima," vysvětluje Karel Sláma.

Tepelné sálání

Sálavé paprsky totiž působí tak, že pokud dopadnou na tělo, uvedou jeho molekuly do rychlého pohybu. Tento fyzikální děj sice nevidíme, ale pro pocit tepla je mimořádně důležitý. Pouze sálavé paprsky nabízejí přírodní základ pro zdraví a příjemné uvolnění. Rozhodující pro útulné klima v místnosti je tedy teplo, které se co nejvíce blíží teplu přirozenému. Tepelné sálání účinkuje ale teprve tehdy, pokud se setká s pevným objektem, jakým jsou třeba stěny místnosti. Tepelné paprsky ohřejí stěny bytu daleko rychleji než teplý vzduch (rychleji než konvekční topení) a vyzařují teplo pomalu a kontinuálně zpět do prostoru.

text: Vlastimil Růžička, foto: Biofire

logo MessengerPoslat Messengerem