Když slunce začne pořádně pražit z oblohy, zachmuří se mnozí majitelé domů a bytů, kteří se pracně pokoušejí omezit jeho působení tak, aby bylo možno některé prostory v domě vůbec využívat. Přitom využitím vhodné stínicí techniky lze palčivý problém zcela odstranit.

Proti odleskům na monitoru (IKEA)Touhu po „ztraceném ráji", po přirozeném životě v lůně přírody v sobě nosíme všichni, proto se snažíme využít každé příležitosti, abychom se jí přiblížili. Budujeme venkovní verandy, terasy a zimní zahrady, těšíme se z velkých prosklených ploch. Jenže každá hůl má dva konce. Jinak laskavé slunce někdy místo hřejivých paprsků vytasí šavle a meče a pustí se s námi do křížku.

Romantické posezení na terase či za oknem jídelny se pak promění v pobyt ve výhni. Kromě toho vysílá slunce také škodlivé UV záření, které škodí povrchům vnitřního vybavení, nábytku a textilií. Stará lidová moudrost praví, že všeho moc škodí a že na každý neduh existuje lék. V případě nadměrného slunečního záření se tento lék jmenuje stínicí technika.

Rolety v interiéru

Průsvitný závěs Anno Ljuv (IKEA)Interiérové rolety zahrnujeme do početné rodiny stínicích prvků. Pro svou účinnost a pohodlné ovládání jsou ideální všude tam, kde potřebujeme chránit vnitřní prostředí místnosti před nadměrným slunečním světlem a teplem, ale také před nežádoucími pohledy zvenčí. Díky elegantnímu a modernímu designu se rolety rovněž stávají estetickým doplňkem, který dotváří interiér.

Nové hi-tech materiály navíc posouvají rolety do zcela nových možností, ať již v soukromém, komerčním nebo průmyslovém využití. Prostě jednou provždy zapomeňte na nevzhledné a zaprášené tmavozelené či šedivé rolety z let šedesátých, které v našich domovech ohlašovaly nové ráno charakteristickým rachotem doprovázeným oblakem prachu. Moderní rolety se skládají z lehké, ale pevné hliníkové toče, na kterou je navinuta stínicí tkanina. Na spodní části látky je nasunut hliníkový profil, díky němuž je tkanina nejen esteticky ukončena, ale především napínána do rovné plochy.

Novinka mezi venkovními roletami

Interiérové rolety zahrnujeme do početné rodiny stínicích prvků.Žhavou novinkou stínicí techniky pro nadcházející sezónu je nová venkovní roleta SunStop, která slouží k ochraně interiéru před nepříjemným přehříváním a ztlumení ostrého slunečního světla na optimální míru. Speciální tkanina rolety zadrží až 90 % tepelného záření, přesto díky cílené perforaci zároveň umožňuje pohodlný průhled ven a propouští dovnitř vyvážené množství denního světla. Roleta se instaluje na okenní či dveřní rám z venkovní strany. Zachytí tak sluneční paprsky ještě před jejich dopadem na skleněnou plochu a zamezí následnému skleníkovému efektu.

Materiál a konstrukce

Roleta SunStop se skládá z hliníkové hřídele o průměru 38 mm, na kterou je upevněna a navinuta speciální tkanina Soltis. Tato tkanina má základní osnovu z polyesterového vlákna. Po utkání je fixována a rovnoměrně napínána technologií zvanou precontraint tak, aby se dosáhlo maximální tvarové stability v podélném i příčném směru. Následně je opatřena ochrannou vrstvou PVC, která zaručuje stoprocentní odolnost a dlouhou životnost i v náročných venkovních podmínkách. Tkanina se vyrábí v řadě barev a odstínů, kazeta a ostatní hliníkové komponenty jsou v základní bílé a šedé barvě, na přání je však možno je lakovat do libovolného odstínu. Hřídel s navinutou tkaninou je uschována v hliníkové kazetě, která chrání výrobek před nepřízní počasí, a výrazně tak prodlužuje jeho životnost.

Ovládání a údržba

SunStop se ovládá manuálně pomocí madla na spodním profilu rolety. Po stažení do požadované polohy se zaaretuje do speciálních háčků. Díky silné pružině ukryté v hřídeli je tkanina dokonale napnuta a odolá i silnému větru. Při dodržování zásad správné obsluhy nevyžaduje roleta SunStop žádnou speciální údržbu. Při znečištění prachem a podobně stačí vnější hliníkové a plastové díly přetřít suchým nebo navlhčeným hadříkem, stínicí tkaninu pak hadříkem či houbou navlhčenými
v čisté vodě.
Orientační cena této rolety se podle výrobce pohybuje kolem 1300 Kč/m2.

Materiál a vlastnosti rolet

Na zvoleném konci toče je umístěn zvolený ovládací mechanismus a celý komplet je upevněn do stěny, stropu nebo výklenku pomocí kotvicích prvků. V různých variantách mohou být rolety doplněny o boční vedení perlonem nebo v lištách a horní kazetu.

Bambusová žaluzie v koupelněNabídka stínicích tkanin pro rolety je dnes velmi bohatá a to v různých cenových relacích, barvách, materiálech a dekorech. Důležitým faktorem při výběru látky je hustota a propustnost - od lehkých tkanin pro přistínění a rozptýlení světla až po zcela neprůsvitné pro zatemnění. Každý si tak může vybrat rolety přesně podle svých potřeb a představ.

Nejčastěji používanými materiály pro látky na rolety jsou polyester, bavlna a skelné vlákno, v menší míře například len a viskóza. Pro zvláštní využití se vyrábějí také látky z hliníkové fólie, průhledné UV fólie, tkaniny v nehořlavé úpravě, zvukověizolační látky apod. Stínicí tkaniny pro rolety jsou antistaticky upraveny a není tedy třeba žádná zvláštní údržba. V případě zvýšené prašnosti můžeme k čištění rolety použít vysavač nebo suchý hadřík.  V žádném případě nepoužívejte na čištění rolety vodu nebo saponáty, mohl by se nevratně změnit tvar či barva rolety.

Přehled interiérových rolet

Řetízkové rolety

Hliníková toč je na pravé či levé straně zakončena převodovkou s přesným a bezhlučným chodem. Z ní je spuštěn kuličkový řetízek a plynulým tahem za jednu nebo druhou stranu řetízku navíjíme nebo spouštíme samotnou stínicí tkaninu. Je potřeba dbát na to, aby řetízek při obsluze vycházel z převodovky kolmo dolů a nevychyloval se do stran.
Roletu je možné díky elegantním univerzálním příchytkám namontovat čelně, bočně i na strop. Roletu je možno na přání doplnit o boční vedení perlonem.

Pružinové rolety

Pružiny jsou zasunuty do hliníkových točí, na které je navinuta stínicí tkanina. Spodní lišta je opatřena ovládacím provázkem, tahem za něj překonáváme odpor pružiny a spustíme roletu do požadované pozice. Citlivým povolením provázku dojde k bezpečnému zaaretování rolety. K opětovnému navinutí stačí mírně zatáhnout směrem dolů, čímž dojde k odblokování aretačního mechanismu. V tuto chvíli již působí nahromaděná síla pružiny a látka se začne samovolně navíjet na toč, pomocí provázku pouze kontrolujeme rychlost a směr navíjení.
Při navíjení rolety ale může ovládací provázek vyklouznost z prstů (například u dítěte nebo staršího člověka). Potom roleta doslova vystřelí vzhůru, což znamená, že při dojezdu do horní polohy se může poškodit a v některých případech i ohrozit obsluhu. Řešení nabízí tzv. zpomalovač. Toto zařízení se vsune do toče naproti pružině a na principu odstředivé síly brzdí a kontroluje pohyb rolety. Dokonce dokáže zastavit navíjení v horní poloze.

Střešní rolety

Variace na téma pružinové rolety, uzpůsobené pro střešní okna a jiné sešikmené plochy. Permanentní tah pružiny zabraňuje pronášení látky a zajišťuje tak perfektní vzhled a bezchybnou účinnost rolety.
Základem výrobku je pružná a pevná hliníková toč, která se stejně jako u předchozích typů vyrábí s průměrem 25 mm nebo 38 mm v závislosti na rozměrech rolety a hmotnosti látky. Do toče je zasunuta pružina s nastaveným předpětím, ta zajišťuje plynulé navíjení tkaniny.
Na rozdíl od standardní pružinové rolety je u střešního provedení pružina upravena tak, že při povolení tahu obsluhy nearetuje, ale naopak zůstává v nepřetržitém záběru. Díky tomu je stínicí tkanina neustále napínána a neprověšuje se, ačkoli je umístěna v šikmé nebo dokonce horizontální poloze.
Pro stažení rolety tedy uchopíme spodní tyčku, stáhneme látku do požadované pozice a zajistíme tyčku do elegantních protiháčků, které jsou připevněny po stranách rolety.
Pro pohodlný úchop se podle volby zákazníka opatřuje spodní tyčka plastovým madélkem nebo výřezem v látce.

Minirolety

Rolety vhodné pro ložnice, dětské pokoje a jiné místnosti, kde potřebujeme dokonalé zastínění. Kazetka a vodicí lišty zamezí průniku světla okolo látky.
Miniroleta je velice účinný a vzhledově vkusný výrobek. Navíjecí toč je ukryta v krycí hliníkové kazetce, která designově splývá s okenním křídlem a působí dojmem jeho součásti. Po stranách je látka překryta vodicími lištami, takže při zatažení minirolety neprosvítá sluneční světlo okolo. Vodicí lišty jsou připevněny k oknu speciální pěnovou lepicí páskou, takže není nutné při montáži zbytečně vrtat do okenního křídla. Pohodlné ovládání je zajištěno pomocí kuličkového řetízku, díky třecí spojce tkanina spolehlivě drží v kterékoli pozici. Miniroleta je určena pro okna běžných rozměrů, zvláště vhodná je pro plastová okna a dřevěná Euro-okna s izolačními dvojskly.

Kazetové rolety

Hliníková kazeta skrývá toč s navinutou látkou a další funkční součásti. Na rozdíl
od minirolety je kazetová roleta vhodná nejen pro běžná okna, ale také pro okna a výklenky nadstandardních rozměrů.
Kazety se dodávají v několika velikostech,
na výběr je roleta pouze s horní kazetou, nebo také s bočními vodicími lištami.
Pro rolety běžných rozměrů (v závislosti
na gramáži tkaniny) je možné volit řetízkové nebo pružinové provedení, pro pohodlné ovládání rozměrnějších rolet doporučujeme kliku nebo motor.

Roleta s motorem

Roleta Zebra kombinuje vlastnosti rolety a žaluzií (MARON).Asi nikdo nepochybuje o tom, že dálkové ovládání motoru pro pohon rolet je velmi pohodlné. Citlivý a šetrný chod motoru však také významně prodlužuje životnost rolety. Pouhým zmáčknutím ovladače, bez toho, že by bylo nutné stále obíhat všechna okna, spouštět rolety, vytahovat rolety, tahat za provázky a řetízky, si můžete upravit sluneční podmínky v interiéru podle aktuálního požadavku. Mnoho výrobců (dobrých i těch méně kvalitních) se proto snaží nabízet rolety s elektromotorickým ovládáním.

Díky tomu klesá trvale cena motorů na snesitelnou úroveň, takže motorový pohon rolety už nepředstavuje nedostižný luxus. Zároveň se zvyšují technické možnosti těchto zařízení. Pro rolety se používají motory o napětí 24 V nebo 230 V a nabídka možností ovládání je opravdu široká: od jednoduchého nástěnného tlačítka přes dálkové radiové ovladače a centrální spínací hodiny až po možnost napojit sestavu rolet na centrální počítačový systém.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem