Způsob, jakým si bytová architektka poradila se sladěním kuchyňské linky s interiérem starého, citlivě zrekonstruovaného venkovského domu, nás přesvědčil o tom, že tradice má v kuchyni stále své místo.

Když se manželé se třemi dětmi školního věku přestěhovali z města na venkov, nejvíce se těšili na to, jak si budou užívat zahradu a bydlení s lesem za humny. Velký dům, původem typické hospodářské stavení se dvorem a stodolou z r. 1825, zrekonstruovali s ohledem na autentický vzhled, použili dřevěná okna a dveře, masivní dřevěné podlahy, kamenné dlažby a další přírodní materiály.

Nevíte si rady s KUCHYNÍ? Zeptejte se v PORADNĚ ZDE.

Do historizující kuchyně se hodí kvalitní nádobí z tradičních materiálů, například keramika Emile Henry.Velkým zadostiučiněním pro paní domu se stala prostorná kuchyň o velikosti 23 metrů čtverečných (zaujímá větší plochu, než měly v původním bytě kuchyň i s jídelnou dohromady). Obdélníková místnost o rozměrech 4,30 x 5,45 m se nachází v severozápadním rohu domu, je velkým otvorem ve stěně propojena se společnou obytnou částí a zároveň sousedí s prostornou spíží. Na dnešní dobu opravdový prostorový luxus.

Manželé se na radu architeky rozhodli kuchyň co nejvíce otevřít do společného obývacího prostoru a sladit ji s celkovým vyzněním interiéru. Dům je zařízen v mírně historizujícím stylu s moderním nádechem, působí masivně a teple. Převládají tu výrazné struktury dřeva a zemité přírodní barvy - pískově bílá, béžová, různé odstíny hnědé, doplňují je oranžová a červená.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Pánev wok snese otevřený oheň a její životnost se počítá na desítky let. Více na www.pottenpannen.cz.Půvabné detaily dělají domov domovem

Nechybí krb a přiznané stropní trámy. „Dlouho jsme bydleli v ryze účelně zařízeném bytě, takže jsme uvítali změnu. Navíc strohý „kovový" design se podle našeho názoru do tohoto domu nehodí, po létech „půstu" se těšíme na půvabné detaily, které dělají domov domovem," vysvětluje naše hostitelka. „Proto jsme si vybrali italskou kuchyň Baltimora z bíle lakovaného jasanu s pórovitým povrchem a čitelnými letokruhy. Líbil se nám design s rámovými dvířky, profilovanými lištami a dalšími měkce tvarovanými prvky, které v decentním světlém provedení vyznívají lehce, svěže a romanticky. Dovedu si je představit i v městském bytě."

Velikost místnosti umožnila velkorysé prostorové uspořádání linky do L s přidaným varným ostrůvkem uprostřed. V pravém rohu kuchyně, vedle dveří do spíže, se nachází vestavěná velkoobjemová chladnička a potravinová skříň, vedle nich je pod severním oknem umístěna mycí zóna - dvojdřez s odkapávací plochou a malou vaničkou na mytí zeleniny a vestavěná myčka. Volná pracovní plocha nalevo přechází v rohovou varnou zónu, plynová varná deska je kombinována s vestavěnou elektrickou troubou a stylovou rohovou digestoří.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Dekorativní stylové nádobí

Pod západním oknem se nachází hlavní pracovní plocha zakončená sestavou vysokých prosklených skříní na sklo a bílé nádobí. Ostrůvek o rozměrech 180 x 120 cm nabízí další velkorysou pracovní plochu a množství úložného prostoru. Umožňuje soustředit řadu funkcí do jednoho místa a minimalizuje tak nutné „pobíhání" po kuchyni. Nad ním je upevněna mříž, určená k zavěšení dekorativního stylového nádobí a také osvětlení.

Kuchyň Baltimora, ilustrační foto. Stylizované detaily vrcholí propracovanou masivní horní římsou, která sjednocuje celou linku a zároveň ji opticky snižuje.Vaření probíhá racionálně bez zbytečných kroků, což každá kuchařka jistě velmi ocení. Pracovní deska ze žuly zaručuje kromě elegantního vzhledu také vysokou odolnost a trvanlivost, což je při velkém vytížení kuchyně velmi důležité. Historická tvář nijak neubírá kuchyni na funkčnosti, ani na komfortu. Za dvířky, která budí zdání úctyhodného stáří, se ukrývají racionálně řešené úložné prostory, zásuvky, výsuvné koše, příborníky a integrované moderní elektrospotřebiče. Výrobce dodává také moderní kování, osvětlení a další špičkové technické prvky, které slouží k pohodlnému užívání.

„Kuchyň působí opravdu reprezentativním dojmem, zároveň je ale velmi praktická," sdělila nám po půl roce užívání velitelka domácnosti.

text: Jitka Pálková, návrh interiéru a vizualizace:  Ing. arch. Blanka Vavroňová + studio Scavolini

logo MessengerPoslat Messengerem