Může být i schodiště povznášející na pohled? Samozřejmě že může. Vystupte ze standardu obložených betonových schodů, zahoďte obligátní letákové nabídky a zkuste do svého interiéru zakomponovat originální dominantu.

Obecně lze interiérové schody rozdělit podle materiálu a tvaru. Z hlediska použitého materiálu jsou na trhu schody dřevěné, kovové, betonové či různě kombinované. Mezi základní nabízené tvary schodišť pak patří přímý, točitý nebo lomený tvar v podobě písmene L a U.

Točité schodiště ze série Klan (Fontanot), cena od 48 360 Kč (J. A. P.).Tradiční dřevo, nebo moderní materiály?

Největší oblibě se v posledních letech těší atypické schody skleněné, které ve vhodně laděném interiéru mohou působit skutečně impozantně. Rozdíly mezi jednotlivými materiály jsou však jednoznačné. Tradiční celodřevěné schodiště dýchá přírodní atmosférou, ale mezi jeho negativa patří specifické vrzání, které se po několika letech užívání zaručeně objeví. Kovová schodiště jsou velice pevná a odolná a vnášejí do interiéru industriální vzhled. Ten v současné době stále patří mezi módní trendy, ale ne vždy je v domácích interiérech vítaný.

Výhodným kompromisem jsou schodiště kombinovaná, tedy takové schody, které eliminují negativní vlastnosti jednotlivých materiálů a tím se stávají daleko vhodnějšími. Kombinovat můžete dřevo s kovem, kov se sklem nebo všechno dohromady podle toho, jak si to váš interiér žádá. Další možností jsou schody betonové, tedy postavené na míru interiéru. Finální podobu, chcete-li dekor, lze hravě přizpůsobit s pomocí obložení – keramických či kamenných obkladů, dřeva či nestandardních materiálů.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz.

Železobetonové mlynářské schodiště (projekt Jan Novotný), odlito v jednom kuse, cementová stěrka, impregnace, cena 70 000 Kč (DNA CZ).Segmentové schodiště

Když se rozhodnete pro segmentové schodiště, můžete zapomenout na zažité klišé, že schody nemohou být chápány jako stěžejní designový prvek. Jak už jeho označení napovídá, skládá se z jednotlivých dílů, se kterými si můžete při realizaci doslova pohrát. Tedy v míře, kterou unese velikost a koncepce interiéru. Segmentové schody lze poskládat do tvaru, který vám bude nejvíce vyhovovat.

SCHODIŠTĚ A PROSTOR

– dostatečná šířka – u hlavního schodiště taková, aby mohly projít dvě osoby vedle sebe
– minimální šířka 60 cm je nedostatečná vzhledem k případnému stěhování či frekventovanému užívání
– prostorově nejúspornější je točité schodiště, ale je zcela nevhodné jako centrální, tedy jako frekventovaná spojnice jednotlivých pater

BEZPEČNÉ ZÁBRADLÍ

– výplň by měla být plná, tabulová, nebo se svislými tyčovými prvky
– mezery v zábradlí nesmí přesahovat šířku 12 cm
– mezera u podlahy je max. 10 cm
– výška madla při hloubce prostoru do 3 m je minimálně 90 cm od plochy schodu
– vhodnou výplní je kalené sklo – maximálně bezpečný materiál odolný i proti nárazům
– pravidla pro každé zábradlí jsou jednoznačně daná a určuje je vyhláška č. 137/1998 Sb. O obecných technických požadavcích na výstavbu

Přímé schodiště (design Titz a Augustinová) je tvořeno dřevěnými nášlapy z šedého dubu nesenými skleněnými bočnicemi ve funkci zábradlí a dělicí stěny, cena k doptání u prodejce (QL INTERIER).Bočnicové schodiště

Lehké, vzdušné a designově zajímavé schodiště – přesně těmito přívlastky lze výstižně charakterizovat interiérové bočnicové schodiště. V čem tkví jeho klady, které při zakomponování do interiéru bezpochyby oceníte? Nesporným kladem a hlavní výhodou je systém vlastního zabudování. Chceteli se vyvarovat nosných a těžkopádně působících schodišťových konstrukcí, pak právě bočnicové schodiště nabízí kompenzaci všem, kteří vyžadují zachování vzdušnosti a elegance v prostoru. Schodiště je kotveno k nosné zdi a další nosné systémy už se u tohoto typu neužívají. Rozhodně nezapomínejte na detaily, protože třeba správně zvolené bodovky či LED diody schodiště skutečně rozsvítí.

text: Lucie Bejčková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem