Ani u opravdu malé zahrádky nemusíte ustupovat ze svých představ a nároků. Pár metrů čtverečních venkovního prostoru se dá zařídit funkčně, krásně a pohodlně zároveň.

V tomto domě žije sama paní Laďka s fenkou Evelínou. Dvoupodlažní řadovku původně koupila na investici, ale jak říká jedno přísloví: člověk míní, život mění. Po kolaudaci se do nového nestěhovali nájemníci, ale sama paní investorka.

Laďka je spolumajitelkou malého grafického studia. Ráda a často cestuje. Přednost dává přirozenosti a harmonii – v životě i v přírodě. A pokud může, obojí vždy dotáhne do perfektního detailu. „Okolí mi říkalo, že moje zahrada je pěkná, ale já jsem perfekcionistka a věděla jsem, že má potenciál být mnohem lepší. A já v ní a díky ní mnohem spokojenější.“ A protože sama ctí ve své práci profesionalitu, obrátila se i se zadáním nového řešení zahrady na profesionály ze zahradního ateliéru Flera.

Terasa v návaznosti na obývací pokoj představuje otevřený prostor slunného charakteru. Opakující se vícekmenné dřeviny dodávají prostoru dynamiku. Prostor zahrady je maličký, ze tří stran intenzivně napojený na sousedy. Je to vlastně takové protažení obýváku do exteriéru

Zklidnit a srovnat

Zahrada je docela maličká, má jen 100 m2 a ze dvou stran je obklopená sousedními pozemky. Příjemné je, že se na konci otevírá do pěkného zeleného koridoru. Uvnitř však působila poněkud chaoticky a neuspořádaně, zejména proto, že zeleň byla vysázena do všelijakých organických tvarů.

„Vlnky a kopečky, to je na tak malý prostor moc,“ říká Ferdinand Leffler, zakladatel ateliéru Flera. Zahradu proto doporučil zklidnit v základní myšlence – srovnat výšky i tvary: „Místo vlnek je lepší volit jednoduché geometrické tvary čtverce nebo kruhy.“

Nepřehlédněte: Zahrada uprostřed husté zástavby: Eldorádo pro otužilce i dorostence

Soused, kam se podíváš

Samotná zahrada má přírodní charakter a je tvořena podrostovými a půdopokryvnými trvalkami s vícekmennými dřevinamiZahrádka má jednu nevýhodu – je obklopena sousedy nejen ze stran, ale je vystavena pohledům i shora, z oken bytového domu. „Při vytváření návrhu jsme proto s výjimečnou pečlivostí dbali na několik pohledových úrovní – člověka stojícího na terase, na pohledy od branky směrem k domu a tentokrát hodně také na úroveň pohledů nad hlavou, aby do zahrady neviděli obyvatelé z horních pater domu,“ říká Ferdinand Leffler.

O odstínění pohledů shora se postarají popínavky natažené na lanka nad rozšířenou terasou a koruny stromů v zahradě. Místo plánovaných bříz, se kterými nesouhlasili sousedi, jsou v zahradě nakonec vícekmenné muchovníky. Ty mají za úkol odclonit pohledy i od budoucí zástavby, která má vzniknout na protějším svahu. Oddělení od sousedů po stranách zajistí výsadba živého habrového plotu a keřových skupin podél plotu.

Tip:
Toužíte po podobné zahradě? Navrhněte si ji pod vedením Ferdinanda ve videokurzu Žijte ve své zahradě, více na www.zijtevesvezahrade.cz.

Textura listů a období květu

O proměnlivost a dynamičnost zahrady se v tomto případě hodně zaslouží samotné rostliny. Pro jarní efekt jsou zde zasázeny cibuloviny a sněženky, na podzim vykvetou sasanky. Zajímavé květy i listy mají náprsníky, jarmanky, kakosty, čemeřice, hosty. Z bylinek zavoní kontryhel a tymián. Půdu pod keři a kolem nášlapů pokryje barvínek a úrazník. A o hustou zelenou hmotu se postarají kapradiny.

Autoři návrhu opravili a rozšířili terasu. Natáhli lanka na popínavku, stávající stínění bylo dobré. Zrušili také vlnící se hromádku uprostřed zahradyPůvodní stav

Také se podívejte: Malá, ale inspirativní zahrada

Posezení s pointou

Nečekaným útočištěm je zákoutí s dřevěnou lavicí a vodní mísou v zadní části zahrady pod stávajícím ovocným stromem. To je propojeno s terasou betonovými nášlapy, vtipně ukrytými mezi výsadbami půdopokryvných rostlin. Na vodní hladině vodního prvku se pak budou zrcadlit okolní traviny a kapradiny. „I do malé zahrádky navrhněte další posezení, nechte se vylákat ven. Poskytněte si další zážitek ze zahrady,“ radí Ferdinand Leffler a dodává: „Dopřejte si jednu pointu v zahradě. I v malé zahrádce se vyplatí najít místo, odkud je krásný pohled zpět na dům. Sem dejte něco zajímavého, něco hezkého pro sebe.

Stromy – místo plánovaných bříz, se kterými nesouhlasili sousedi, jsou v zahradě nakonec vícekmenné muchovníky. Do jednoduchého konceptu zahrady přinesli autoři vtipné detaily – nechali obrůst nášlapy

Autoři projektu:
Ferdinand Leffler, Markéta Mlejnková a Kristýna Vaverková ve spolupráci s ateliérem Flera

Text: Markéta Klocová
Foto: Atelier Flera

logo MessengerPoslat Messengerem