Nastala pro vás ideální doba, kdy si konečně můžete pořídit vlastní bydlení. Jste celí natěšení, až své představy začnete řešit s projektantem, který vše doladí do posledního detailu. Nejprve byste ale měli vědět, co vše si před takovouto první schůzkou připravit...

Alfou a omegou úspěchu je v samém začátku vybrat správného dodavatele projektu vašeho domu. Jde o krok nelehký, a proto přinášíme pár tipů, na co se vybraných projektantů a projekčních kanceláří ptát, abychom nevybrali špatně:

1) Kolik let na trhu působí a jaké jsou jeho reference?

2) Kolik domů podle jeho / jejich projektové dokumentace je během roku postaveno?

  1. Jak vypadá jeho / jejich vzorový projekt, a zda ho vůbec nabízí k nahlédnutí. Zapomínat nesmíte ani na měřítko, ve kterém je projekt připraven. Ideální variantou je 1:50!

    TIP ODBORNÍKA

    Ing. Ota Štork, projektant

    "Pokud kupujete pozemek, tak se vždy zajímejte o rozvod sítí v jeho blízkosti. Při náhledu do katastru nemovitostí se také většinou dozvíte, zdali není zaneseno břemeno vedení inženýrských sítí přes váš vybraný pozemek. V případě tažení inženýrských sítí se může stát, že se pak na tento pozemek váš rodinný dům ani nevejde, nebo jen v minimální podobě. Musí se totiž brát v úvahu, že ochranné pásmo vysokotlakého plynovodu nebo vysokého napětí může být 10 – 15 metrů a i více. A to často významně ovlivní zhodnocení celého pozemku. Pozor na to, že ne vždy musí být břemeno vedení na katastru zřízeno, u dříve budovaných vedení to bývá dokonce velmi často. Doporučuji raději pozemek prověřit přímo u provozovatelů inženýrských sítí v místě.“

    Jak schůzka probíhá?

Jakmile máte vybraného favorita, tak si domluvte první schůzku. A jak taková schůzka probíhá? „Úvodní schůzku je vždy dobré si dopředu zamluvit a připravit si na ni vaše představy. Při první schůzce se pak vždy ptáme na to, zda má zájemce pozemek. Případně zda nevybírá z většího počtu různých variant. Lokalita totiž hraje pro výběr domu významnou roli, ať už z hlediska různých regulativ místních stavebních úřadů, tak i tvaru domu a jeho orientace na něm. Podle toho mu můžeme pomoci s výběrem ideálního domku právě na daný pozemek. Další významnou informací je pro nás výše finančních prostředků, které je zákazník do domu ochoten vložit a jak velký dům si představuje,“ vysvětluje Tomáš Rozsíval, ředitel společnosti G SERVIS CZ. "Může se tak stát, že zákazník si projekt ke svému domu odnese hned po první schůzce,“ dodal.

text a foto: Tomáš Horáček, G SERVIS CZ

logo MessengerPoslat Messengerem