Asi málokdo by v rakouském Linci, v ulici Marienberg, hledal jeden z výrazných klenotů soudobé architektury. A přesto právě sem by měly směřovat pohledy každého, kdo se zajímá o moderní trendy ve výstavbě rodinných domů. Architekt Reinhold Hammerer zde totiž vytvořil harmonické bydlení pro mladý manželský pár, které okamžitě nadchne svou originalitou i nevšedním designem. Obojího mohl Hammerer docílit především díky využití hliníkové fasády a střešních panelů od společnosti PREFA Aluminiumprodukte.

Vila, kterou Hammerer uprostřed přírody na okraji Lince vykouzlil, představuje dokonale harmonické spojení přírodních materiálů, především dřeva, a hliníku. „Zadání budoucích majitelů bylo jednoznačné. Interiéru musí vévodit dřevo, zatímco venkovní tvář budovy musí působit neotřele a měla by vydržet stále stejně krásná po dlouhá následující desetiletí,“ vypráví se zaujetím rakouský architekt.

Dům W. v rakouském Linci (foto: Croce & WIR)

Přesný požadavek investorů se ze začátku zdál být nelehkým oříškem, ovšem jen do chvíle, než Hammererovi vytanula na mysl značka PREFA a její hliníkové pilové profily. „Hliník je fascinující materiál, díky kterému jsem mohl zadání investorů přesně splnit. Je nesmírně tvárný, vyznačuje se vysokou kvalitou a jako největší pozitivum vnímám jeho barevnou i tvarovou stálost. Ostatně na obojí PREFA poskytuje až čtyřicetiletou záruku. Je tedy jasné, že o fasádu, vytvořenou z pilových profilů PREFA nebudou muset majitelé nijak zvlášť pečovat velmi, velmi dlouhou dobu,“ pokračuje Hammerer dále.

Dům W. v rakouském Linci (foto: Croce & WIR)

Čokoláda udává tón

Pokud měla celá vila být v maximálním souladu s přírodou a s přírodními materiály, použitými v interiéru domu, pak musela tomuto kritériu jít naproti také barva fasády. Hammerer se nakonec rozhodl pro čokoládově hnědou. „Tato barva je praktická a navíc vzbuzuje pozitivní asociace s lahodnou pochoutkou, kterou už od dětství miluje snad každý,“ říká. Hliníkové profily PREFA na fasádě pak doprovodila střecha téže značky, systém Prefalz antracitové barvy, který má co do barevné i tvarové stálosti stejně skvělé vlastnosti jako fasádní pilový profil.

Dům W. v rakouském Linci (foto: Croce & WIR)

Precizní v každém detailu

Pokaždé, když Hammerer projektuje nový dům, snaží se na něj od začátku nahlížet optikou budoucích majitelů. „Tato perspektiva mi při práci velmi pomáhá. Učí mě zodpovědnosti a preciznosti v každém detailu. No řekněte sami, který architekt by sám chtěl bydlet v domě, postaveném bez citu pro detail? Důraz na sebemenší maličkost mě také vede k zodpovědnému výběru spolupracovníků a dodavatelů, protože nakonec se nikdy nespokojím s ničím menším, než s naprostou harmonií a optickou dokonalostí,“ uzavírá Hammerer.

Dům W. v rakouském Linci (foto: Croce & WIR)

O projektu:
Název projektu: Dům W.
Objekt, místo: rodinný dům, Linec, Rakousko
Typ stavby: novostavba
Architekti: Hammerer ZT GmbH, arch. Reinhold Hammerer
Realizace: Adolf Hofer GmbH
Typ střechy: Prefalz
Barva střechy: P.10 antracitová
Typ a barva fasády: pilový profil, zvláštní barva na přání


Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

logo MessengerPoslat Messengerem