Dům je umístěný v severní části obce Dobříš pod vrchem Větrník na pozemku, kde původně stál rekreační objekt. Koncový pozemek zastavěného území je svažitý od severu k jihu s výhledem do údolí a na město. Hlavní přístupová komunikace je při jižní hraně pozemku, kde je také vybudován vjezd a stání pro dva osobní automobily. Odtud vede hlavní pěší nástup ke vchodu do domu.

Dům s fasádou z modřínových prken bez povrchové úpravy je kompaktní, dvoupodlažní, podélný od západu k východu. Má plechovou pultovou střechu se sklonem kopírujícím sklon terénu pozemku. Objekt je do terénu zasazen tak, aby byl přístupný ve dvou úrovních.

Rodinný dům v Dobříši

V přízemí je hlavní vchod do domu a kontakt ložnice a pokojů s hlavní obytnou jižní částí zahrady přes francouzská okna, terén je v tomto místě nasypán a vyrovnán do roviny. Do horního patra vcházíme po přímém schodišti při severní stěně domu. Schodišťový prostor je osvětlen velkým oknem pod střechou, ze kterého přechází také světlo přes vnitřní pásové okno do obytného prostoru. V patře je druhý vchod do hlavního obytného prostoru přes krytou terasu.

Hlavní obytný prostor v patře je k výhledu na město a údolí otevřen dlouhým pásovým oknem, které jde přes roh u kuchyňské linky po celé délce obytného prostoru k protějšímu nároží, kde přechází prosklená část k zemi s výstupem na krytou terasu. Terasa je kryta protažením pultové střechy.

Rodinný dům v Dobříši

Rodinný dům v Dobříši
Autoři: Ing.arch. Pavel Horák, Ing.arch. Michal Kotlas
Realizace: Prodesi/Domesi, www.domesi.cz
Užitná plocha: 120 m2
Zastavěná plocha: 91 m2
Konstrukce: dřevostavba z KVH – sloupková konstrukce two-by-four s vloženou izolací, sádrokartonové předstěny, zvenku dřevěná deska


Mohlo by vás také zajímat:

Dřevostavba, která splynula se zahradou i krásnou okolní přírodou
Přízemní dům pro každý věk
Dům, který se objímá se stromy
Dům s výhledem a krytými zády

Zdroj: Autorská zpráva
Foto: Lina Németh

logo MessengerPoslat Messengerem