Tisk | Diskuze (1) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Horkovzdušná pistole zvládne všechno
Původně byly určené jen k opalování starých nátěrů. S elektronikou a nástavci umožňují ohýbat plastové trubky, svařovat fólie a PVC linoleum, rozmrazovat vodovodní potrubí, „letovat" okapy nebo zapalovat dřevěné uhlí při grilování.
Z výměnné trysky podle nastavení chrlí 150 až 500 litrů vzduchu za minutu, jehož teplotu lze nastavit v několika stupních (nebo i plynule) od 50 do 600 °C. Dominující výrobci (Bosch, Steinel, Makita a Black&Decker) jim daly ergonomické rukojeti, před přehřátím jsou chráněny termostatem a termickou pojistkou.
K držení vystačí jedna ruka, druhá může při opalování nátěrů pracovat se škrabkou, držet svařovací tyčinku a navařovanou fólii. Dají se však přímo nebo vložením do podstavce postavit na pracovní stůl tryskou vzhůru a v proudu žhavého vzduchu pak lze například ohýbat oběma rukama drženou PVC trubku. Množství a teplota vzduchu se nastavují spínačem s pomocí indikátoru obvykle ve třech až pěti stupních. Dražší pistole pro profesionály vybavené elektronikou umožňují plynulou regulaci minitlačítky vedle LCD displeje, zobrazujícího digitálně udržovanou přednastavenou teplotu. Příkon se pohybuje od 1 000 do 2 400 W.
Na štítku uváděnou teplotu má vzduch přímo v rovině výfuku z trysky. Musíme však počítat s tím, že strháváním okolního vzduchu klesá již o několik centimetrů dále asi o třetinu, o 10 cm dále už jen na polovinu. Komfortnější pistole se prodávají v praktickém kufříku se systémovým příslušenstvím, které obvykle zahrnuje vedle ploché opalovací trysky i trysku s ochranou proti prasknutí skla při opalování oken, reflektorovou trysku pro pájení a zatavování, redukční trysku a hadičky pro zatavování kabelů.
Příslušenství k profesionálním typům čítá až 30 kusů a obsahuje svařovací trysku pro svařovací dráty, tzv. zrcadlo pro tupé svařování trubek a tyčí, štěrbinovou trysku pro svařování plastových fólií, svařovací dráty pro nejrozšířenější typy plastů a smršťovací bužírky pro pájení vodičů.
Tipy a triky pro odstranění starých nátěrů |
Menší kusy nábytku, okna i dveře opalujeme na bezvětrném místě venku nebo v dobře větrané místnosti, protože ze škvařících se nátěrů se odpařují rozpouštědla a latexové povrchy páchnou jako hořící pneumatika. Pistoli držíme v jedné ruce, v druhé vhodnou škrabku. Proudem vzduchu z trysky, kterou pohybujeme asi 2 cm od povrchu, nátěr prohříváme, dokud nezačne bobtnat a nemá sklon se shrnovat, čemuž pomáháme škrabkou. Pistoli stále držíme pod vhodným úhlem tak, aby se horký vzduch neodrážel zpět a nepropálil v těchto místech dřevo. Dříve, než přistoupí ke vzácnějším nábytku, by si to začátečník měl vyzkoušet na podobně natřeném prkénku. Oproti opalování benzinovou letlampou to jde rychleji a bezpečněji, pokud si dáváme pozor, abychom proudem vzduchu nezasáhly ruku se škrabkou. Okenní křídla zbavíme napřed kování a záclonových háčků, sklo zakryjeme libovolnou nehořlavou deskou z lignátu, překližky nebo nenatřeného plechu a z fazetek změkčený nátěr vyškrabujeme vhodným dlátem, trojúhelníkovou škrabkou z příslušenství, nebo škrabkou vybroušenou „na míru" z opotřebeného pilového listu. Pokud bobtnající masa nátěru začne hořet, uhasíme plameny rázným snížením teploty vzduchu a poté nastavíme pistoli na nižší teplotu. Po vychladnutí očištěné plochy obrousíme smirkem střední a posléze jemné drsnosti. |
Staré nátěry a lepidla neodolají
Proud horkého vzduchu nataví prakticky všechny druhy olejových, syntetických a latexových barev, laků, tmelů a lepidel. Plochou tryskou asi 2 cm nad předmětem postupujeme v pruzích a změkčenou vrstvu, na které se tvoří puchýře, okamžitě seškrabujeme. K tomu se nabízejí různé typy tvarovaných škrabek z příslušenství, kutilové si je ale připravují i zbroušením úlomků z vyřazeného listu pily nebo ze starého kuchyňského nože.
K odstraňování laku z okenních rámů slouží speciální vyzařovací tryska s clonou usměrňující proud vzduchu tak, aby sklo nepopraskalo. Podobným postupem se odstraňují pomocí širší vyzařovací ploché trubice lepené podlahové krytiny i lepené obkládačky a tmely ze spár v dlaždicích nebo těsnicích pásů na fasádě.
Svářečem snadno a rychle
Pruhy PVC linolea nebo PVC dlaždice na podlahách dokážete svařit svařovacím drátem shodného typu plastu. Na redukční trysku se nasadí svařovací botka, do které se nasune svařovací drát (tyčinka o průměru 4 mm). Proudem vzduchu s nastavenou teplotou kolem 300 °C se drát taví a vyplňuje spojovací šev. Přebytečný „hřbet" se po vychladnutí odřízne čepelkovým nožem.
S horkovzdušnou pistolí se můžete pustit i do svařování velkých a silnějších fólií pro budoucí zahradní jezírko. Nastříhané pásy fólie se položí vedle výkopu na rovný podklad tak, aby se o 2-4 cm překrývaly. Štěrbinovou tryskou se mezi obě napnuté vrstvy vhání vzduch o teplotě 300-400 °C a po změknutí okrajů se slepí přejížděním přítlačného válečku.
Plastové tyče, roury a pásy se dají svařovat „na tupo" pomocí svařovacího zrcadla nasazeného na redukční trysku. Spojované díly se přitisknou na nahřáté zrcadlo a jakmile změknou, natlačí se ohřátými čely na sebe.
Ohýbání trubek a tvarování termoplastů
ermoplasty změknou již při krátkém prohřátí nad 200 °C. Pomocí tzv. reflexní trysky na pistoli postavené opěrnou plochou na stůl trubice či tyče z termoplastů, které držíte oběma rukama, nejprve nahřejete v místě ohybu a pozvolna jim dáte potřebný tvar, který se zachová když trubku povytažením z proudu vzduchu necháte vychladnout. Aby se kruhový profil plastových trubek v místě ohybu nezdeformoval, je nutné je předem naplnit jemným pískem. Desky s termoplastů se po zahřátí v místě ohybu po ohřátí širokou tryskou ohnou nejlépe u hranu pracovního stolu.
Opalování dřeva
Zejména na chatách a chalupách ještě „frčí" kdysi módní opalování dřevěného obložení stěn a stropů. Benzinové letlampy, s kterými se to provádělo, však při nerovnoměrném postupu dřevo na povrchu spálí a tmavou skvrnu těžko odstraníte. To se při opalování horkovzdušnou pistolí nemůže stát. Po ožehnutí horkým vzduchem o teplotě 300-500 °C stačí plochu jemnějším smirkem lehce přebrousit a úpravu dokončit transparentním lakem.
Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Vysoušení a rozmrazování
S nízkou teplotou vzduchu (80-140 °C) lze horkovzdušnou pistolí (z větší vzdálenosti od povrchu) vysoušet čerstvě natřené nebo nalakované plochy, vysoušet vlhká místa dřeva před vlastním nátěrem, odstraňovat nepotřebné nálepky či zatvrdlé usazeniny a nečistoty. O něco vyšší teplotou (300 °C) lze rozmrazit zamrzlé venkovní kovové vodovodní kohouty nebo potrubí, zamrzlé zámky automobilu, nejvyšší nastavitelnou teplotou pak i odstranit náledí na terasách, balkonech a venkovních schodech. Zkušení sportovci pistoli využívají při voskování lyží a surfových prken, nebo naopak k odstranění staré vrstvy vosku.
Pájení a letování
Už nejen profesionálové, ale i zkušenější kutilové dnes umějí pomocí horkovzdušné pistole pájet měděné trubky a „letovat" okapní žlaby. Spoj se po očištění zahřeje nad 300 °C a přiložením pájecího drátu se kov roztaví a zatáhne do spoje. Když se na spoj předem nanese letovací pasta, je možné používat i levnější drát bez tavicí přísady. Ke spolehlivému letování okapů je ale nutné pořídit si dražší pistoli s výkonem nad 2 000 W. Na své přicházejí i modeláři a elektrikáři. Pomocí smršťovacích hadic dokáží mnohem rychleji a spolehlivěji izolovat spoje a koncovky elektrických kabelů!
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
Poslouží v garáži, v kuchyni i na zahradě
Horkovzdušná pistole za necelou tisícovku je dnes neodmyslitelným doplňkem domácí i profesionální dílny. Už není jen univerzální výbavou každé dílny, dobře poslouží i běžné domácnosti. Nápadům se meze nekladou. Zvlhlé zapalovací svíčky motorové sekačky, auta či motocyklu spolehlivě „vypálí", ohřátím umožní uvolnit příliš utažené nebo zrezivělé matice, proudem horkého vzduchu lze dezinfikovat zvířecí klece a psí boudy. Kuchařky se naučily horkým vzduchem z pistole sušit ovoce, zapékat sýrové toasty nebo zpevňovat cukrovou pěnu na dortech. Tak bychom mohli pokračovat až ke kurióznímu uplatnění horkovzdušné pistole k zapalování dřevěného uhlí či briketek na zahradním grilu nebo k likvidaci plevelů prorůstajících mezi dlaždicemi a v koutech zdí.
text: Jan Tůma, foto: archiv
08.01.2015 | Stavba
Tisk | Diskuze (1) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 25.06.2014 18:36 - Tu pistoli, kterou v článku používáte - Skill jsem si teď nedávno...