Nadčasový design, až 80% úspory za vytápění v zimě, v létě za klimatizaci. Například takové výhody skýtají takzvané krtčí domečky. Představa o domcích v zemi je většinou taková, že se jedná o tmavé sklepní kobky, opak je ale pravdou.

Projekty jsou zpracovány tak, aby bylo co nejméně zasahováno do reliéfu krajiny.Mohlo by se zdát, že tyto netradiční stavby využívají izolační vlastnosti zeminy, ale není tomu tak. Zem je ve skutečnosti velmi špatný izolátor, ale umí velmi dobře kondenzovat teplo.

Využívají se tedy tepelně-akumulační vlastnosti zeminy. V kombinaci s kvalitními okny zem navíc dům chrání nejen proti chladu v zimě a horku v létě, ale poslouží i jako ochrana před požárem a vodou. Domy v zemi jsou také výborně zvukově izolovány, takže je v nich ticho. Jejich obyvatelé se v nich pak cítí i bezpečněji před zloději, možnosti vloupání jsou omezené zeminou, která kryje dům.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Celkový pohled na všechny domy v okolí.Díky skvělým vlastnostem si domy kryté půdou získávají postupně své příznivce a do budoucna jejich počet i na Slovensku jistě poroste. Jedinou firmou, která se na Slovensku realizací krtkových domků zabývá, je inženýrská společnost Ekoing. Hlavní filozofií společnosti je přinést do našich končin neobvyklý koncept, který ale může oslovit širokou skupinu lidí. A to zejména těch, kteří myslí na ekologii a budoucí generace.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Péče o byt, ale s užitkem domu

Domy v zemi jsou výborně zvukově izolovány.Nespornou výhodou krtčích domů je také to, že je lze stavět na nejlevnějších pozemcích, jako jsou svahy nebo kopcovité terény, které nejsou vhodné pro klasickou zástavbu a zemědělské využití. Dalším efektem je pak krásný výhled na hory - plánuje se výstavba v oblasti Malých Karpat. Na běžnou údržbu krtčího domečku je potřeba mnohem méně času a peněz, dá se přirovnat k péči o byt, ale s užitkem domu.

Projekty jsou zpracovány tak, aby bylo co nejméně zasahováno do reliéfu krajiny, a naopak, aby byly využity materiály, které se nacházejí v bezprostředním okolí stavby, to znamená kámen, dřevo, hlína nebo cement z dané lokality. Domky kryté zemí jednoznačně dokazují, že bydlení v souladu s přírodou je nejen možné, ale také vysoce efektivní, komfortní a velmi pěkné na pohled.

text: Martin Pribila, foto: www.krtkodom.sk

logo MessengerPoslat Messengerem