Dům leží v obci Horní Prysk v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Pozemek je v jižním svahu, ze severní strany ohraničený vzrostlými listnatými stromy. V bezprostředním okolí je rozptýlená zástavba starších i nových rodinných domů. Záměrem architekta a stavebníka bylo vytvořit dům, který bude v souladu s okolní krajinou i samotným pozemkem a zároveň poskytne moderní bydlení pro čtyřčlennou rodinu.

„Původní domy zde mají často charakter dvoupodlažních obdélných staveb se sedlovou střechou. Přízemní podlaží bývá zděné, patro roubené. Takto domy působí jako skládané v různých vrstvách, což vytváří drobné a malebné měřítko místní architektury. Takový charakter byl i hlavní inspirací při našem návrhu stavby – vytvořit jakýsi dům 'sendvič',“ vysvětluje východisko konceptu jeho autor, architekt Pavel Horák z ateliéru Prodesi.

Rodinný dům v Horním Prysku

Objekt je tedy dvoupodlažní obdélného půdorysu se sedlovou střechou. Samotný dům leží v horní části parcely, kde se otevírají nejhezčí výhledy na protější svahy. V prvním nadzemním podlaží je kuchyně a obytná část s jídelnou. Na obytnou část navazuje krytá terasa, která pokračuje až za dům do krytější části zahrady.

V druhé části domu prvního podlaží je pokoj pro hosty, dále se při severní fasádě se nachází schodiště a technické zázemí s koupelnou. V druhém podlaží jsou dětské pokoje, samostatná koupelna a WC, prádelna a také ložnice s vlastní krytou terasou a šatnou.

Rodinný dům v Horním Prysku

Fasáda je obložena modřínovými prkny s výraznou spárou – v prvním nadzemním podlaží kladené horizontálně a v druhém vertikálně. Krytina sedlové střechy je skládaná z dřevěných šindelů.

Rodinný dům v Horním Prysku
Autor: Ing. arch. Pavel Horák, Prodesi
Spolupráce: Ing. arch. Radim Oblouk
Projektant: Ing. Josef Tománek
Užitná plocha: 137,5 m2
Realizace: 2013/2014
Dodavatel: Domesi, s.r.o., www.domesi.cz


Rodinný dům v Horním Prysku

Zdroj: Autorská zpráva
Foto: Lina Németh

logo MessengerPoslat Messengerem