Kersko. Lesní město, dobře známé, přesto tajemné a stále překvapující. Pozemek je čtvercový o délce strany sto metrů. Dvě třetiny původních borovic stále stojí a jsou doplněny o mladé duby, břízy a habry. Středobodem místa se stalo přírodní jezero, které přitahuje lesní tvory, původní i nové. Dům, finský srub Honka, stojí jistě, ale pokorně při vodní hladině, obklopen stromy. Z ulice je téměř nepostřehnutelný. Cíl. Představa domu uprostřed lesů, v centru lesního města.

„Chtěli jsme zachovat klid a ticho, dosáhnout pocitu soukromí a bezpečí. Dům s jezírkem jsme umístili do středu pozemku, hlavní místnosti jsou kolem vodní plochy. Srub má půdorysný tvar písmene T se třemi křídly rozdílných funkcí a charakterů. Hlavní vstup byl umístěn na křížení těchto částí. V prvním křídle jsou obslužné prostory, druhá část je klidová, třetí aktivní s kuchyní, jídelnou, obývací místností a pracovnou,“ říkají autoři z ateliéru monom.

Honka residence RR, Kersko - monom (foto: Tuomas Harjumaaskola)

Fasáda směrem má k ulicidélku 47 metrů a přesto díky malé výšce, horizontalitě a barvě, je dům velice nenápadně zasazen v lese, přirozeně splývá s okolím a elegantně podtrhuje štíhlé vertikály stromů. Kolmé obytné křídlo zasahuje hlouběji do středu parcely, k jezeru. Je dynamičtější, má strmější sklon střechy. Její hřeben je oproti stěnám půdorysně natočen o 45°, což dává celému objemu charisma.

Honka residence RR, Kersko - monom (foto: Tuomas Harjumaaskola)

V interiéru jsou velkorysé prosklené stěny a okna. Rámují nejmalebnější výhledy do lesa a na vodní plochu, pěšinku k altánu, tichý stín pod vysokou borovicí.

Honka residence RR, Kersko - monom (foto: Tuomas Harjumaaskola)

Autoři: Ing. arch. Michal Bernart, Ing.arch. Jan Bradáč, Ing. arch. Igor Hrozba - ateliér monom; spolupráce: Ing. Zuzana Macková, Ing. arch. Jiří Ptáček, Ing. arch. Juraj Biroš

Článek byl publikován na webu stavbaweb.cz

logo MessengerPoslat Messengerem