Mezi nejoblíbenější materiály v interiéru domu či bytu se vedle dřeva řadí keramika - ať už v podobě obkladů nebo dlažby. Nabízená škála keramiky od tuzemských či zahraničních výrobců je dnes značně široká, a to od nejlevnějších až po ty nejexkluzivnější výrobky.

Kromě obkladů stěn v koupelnách a ku­chyních (partie za sporákem a dře­zem) se dříve keramika využívala zejména jako dlažba do namáhaných míst, jakými jsou koupelny, předsíně, kuchyně, spižírny a jiné pomocné prostory. Dnes je situace zcela jiná a keramika si našla cestu i do privátních místností, například do obývacích pokojů nebo ložnic.

Vybíráme keramiku

Série Vanadio patří mezi velkoformátové lahůdky a dodává se v rozměrech 60 x 60 cm a  90 x 45 cm (Los Kachlos).Keramické výrobky obvykle dělíme po­dle několika hledisek, a to podle účelu a použití, podle odolnosti a podle tloušťky a formátu. Mezi tradiční dodavatele keramiky patří Španělsko a Itálie, ale sou­časná tuzemská produkce s těmito keramickými velmocemi směle drží krok. Je to logické, protože v naší zemi má výroba obkladaček a dlaždic mnohaletou tradici - firma

Nákup keramických obkladů není u většiny z nás každodenní rutinou, ale naopak příležitostnou událostí, která často nemilosrdně odhalí naši nerozhodnost a rozpaky dané malou znalostí problema­tiky. Přitom víme, že tento nákup zásadně ovlivní kvalitu našeho bydlení nejen v nejbližším období, ale v řadě případů i na celá desetiletí. Jen málo věcí v bytě či domě má takovou trvanlivost, že si svoje vlastnosti i estetickou hodnotu zachovává po celé generace. Proto doporučujeme zachovat chladnou hlavu a před vlastním nákupem si tento krok důkladně promyslet.

Do haly, či do koupelny?

Jedním z trendů v obkladové keramice jsou kovové dekory v nejrůznějších podobách. Svislé zlaté proužky jsou inspirovány obdobím secese.Udělejte si jasno, kde budou materiály použity, protože to je nejdůležitějším krokem při vlastním výběru. V této fázi zvažujeme zejména design, kombinace různých prvků, užitné vlastnosti, vhodnost použití do určitých prostor apod.

Nevybírejte podle katalogu

Každá solidní firma zabývající se prodejem musí být schopna ukázat zákazníkům vybírané obklady minimálně ve formě fyzických vzorků nebo ještě lépe v podobě vzorových realizací ve vlastní vzorkovně či prodejně. Nakupovat obklady pouze podle katalogu bez prověření jejich skutečného vzhledu na reálných vzorcích je velice ošidné a mnohdy může skončit velkým zklamáním. Proto doporučujeme nenakupovat tam, kde tuto základní služ­bu nenabízejí.

Možnost dokoupení

Keramické obklady série P Elle na stěnách místo tapet potvrzují, že keramika už dávno nepatří jen do koupelen či kuchyní (Ikera).Při nákupu se doporučuje vždy zakoupit o 10 až 15 % obkladu více na prořez a rezervu. Zbylý materiál v žádném případě nelikvidujeme nebo se ho nesnažíme vrátit zpátky prodávajícímu. Tato re­zerva slou­ží pro případné následné opravy a odstraňuje nutnost kompletní výměny obkladu při drobných stavebních zásazích v obložených prostorách. Přesto je dobré vědět, zda je prodávající firma v případě potřeby schopná dodat i další materiál. Z tohoto pohledu jsou rizikovější nákupy v baumarktech, zejména pokud se jedná o zboží prodávané v rámci „akce".

Více článků z rubriky STAVBA najdete na www.dumabyt.cz.

Obchodní podmínky

Při nákupu je nutné znát obchodní podmínky, za kterých zboží pořídíte - cenu, termín dodání, délku záruky, možnosti a pravidla případné reklamace apod. Seriozní prodejce vám tyto informace samozřejmě bez zaváhání poskytne. Pokud máte v tomto směru pochybnosti nebo se vám sdělené údaje nezdají, doporučujeme provést konfrontaci s jinou prodejnou vybraných obkladů a zvolit dodavatele s lepšími podmínkami.

Servis, poradenství, renomé

Série Linea je založena na několika dekoracích s jednoduchou grafikou květin (Rako).Při výběru je dobré si všímat i kvality prodávající firmy. Je samozřejmě příjemnější nakupovat tam, kde poskytují k nákupu i další servis - dopravu zakoupeného zboží, zajištění grafického návrhu realizovaného obkladu, poradenství v technických otázkách týkajících se obkládání, nabídku lepidel, spárovacích tme­lů a dalších materiálů potřebných pro obkládání apod. Renomé firmy je v oboru keramických obkladů také velmi cenné - zcela jistě půjdeme nakupovat raději tam, kde máme vlastní dobrou zkušenost či doporučení někoho, komu sami věříme.

Barva střepu

Jedná se o barevnost hmoty, ze které je střep obkladu vyroben. Tento střep je na povrchu zpravidla pokryt glazurou a to svádí k tomu tento parametr podceňovat. Přesto stačí drobnost - v hotovém obkladu může dojít k odštípnutí glazury v rohu nebo na hraně obkladu a tmavý červený střep bude z plochy obkladu zářit podstatně více než bílý. Také technické parametry (soulad střep-glazura, vlhkostní nárůst u obkladaček atd.) jsou o něco příznivější u bílého střepu než u červeného. Tyto skutečnosti by neměly vést k úplnému zatracování obkladů s červeným střepem, nicméně platí, že bílý střep je známkou kvality a sázkou na jistotu.

Nasákavost (poréznost) materiálu

Při nákupu je nutné znát obchodní podmínky, za kterých zboží pořídíte – cenu, termín dodání, délku záruky, možnosti a pravidla případné reklamace apod.Jedná se o velmi důležitý parametr, který zásadním způsobem ovlivňuje mrazuvzdornost výrobků. U obkladaček určených pro obklady stěn v interiérech (většinou koupelnách) není mrazuvzdornost požadována a nasákavost bývá zpra­vidla více než 10 %. U dlaždic je mrazuvzdorné provedení naopak žádoucí, a proto by měly mít nasákavost co nejnižší. Běžné mrazuvzdorné glazované dlaždice by měly mít nasákavost maximálně 3 %, ale doporučuje se 1,5 % a méně. Jistotou jsou z tohoto pohledu slinuté dlaždice s nasákavostí nižší než 0,5 %. Pro exteriérové aplikace lze proto jednoznačně doporučit výhradně slinuté dlažby s touto velice nízkou nasákavostí.

Povrchová úprava - otěr, protiskluz...

Nápaditá kombinace formátů nejrůznějších rozměrů s mozaikou – to jsou kolekce obkladů a dlažeb ve stylu Modern (Richter + Frenzel).Jedná se opět o parametry, které jsou důležité u podlahových dlaždic. Odolnost proti otěru je klasifikována do 5 stupňů (PEI 1 až PEI 5), přičemž stupeň 1 představuje nejnižší a 5 nejvyšší odolnost proti otěru povrchové vrstvy dlaždice. Pro běžné domácí prostory (kuchyně, koupelny, obývací prostory) stačí stu­peň 3, zatímco veřejné prostory (res­taurace, obchody) nebo vstupní prostory domů a bytů vyžadují stupeň vyšší (4 nebo lépe 5). V jistých případech (bazény, průmyslové provozy apod.) je také třeba použít dlažby s protiskluzným povrchem.

V takovém případě je třeba nechat na odborníkovi, jaký stupeň protiskluzu pro daný povrch doporučí. Tuto volbu nelze provádět laickým způsobem, protože podcenění tohoto problému může mít dalekosáhlé důsledky v podobě např. zranění při uklouznutí. Na druhou stranu zbytečně vysoký stupeň protiskluznosti s sebou přináší i náročnější údržbu povrchu dlažby a tím i vyšší časové a finanční nároky.

Barevný odstín, velikost prvků (kalibr)

Mikromozaika Tetris (mikroformát 1 x 1 cm) je neobyčejně variabilní a vyřeší design kuchyně, obývacího pokoje i koupelny (Rako).Každý výrobce na kartonu se zbožím značí číselným nebo znakovým kódem barevný odstín daného výrobku a jeho přesný rozměr (kalibr). Pro jeden prostor (místnost, koupelnu, podlahu) je nutné použít materiál stejného odstínu a roz­měru. To je nutno si při nákupu zkontrolovat, protože pokud dojde k pomíchání materiálů různého odstínu či rozměru, tak za to výrobce obkladů nenese žádnou odpovědnost a reklamaci (která je logickým vyústěním takové situace) lze uplatnit pouze u prodejce nebo u kladečské firmy. Proto se vyplatí si prohlédnout jednotnost popisu kartonů před vlastním zahájením kladečských prací.

Země původu

Jedná se o doplňkovou informaci, která nám pomáhá zvažování všech pro a proti při nákupu obkladů. Stále je u nás hodně lidí, u kterých přežívá historická, ničím nepodložená představa, že co je italské, je dobré a naopak. Svět obkladových materiálů prodělal za poslední desetiletí značný vývoj a toto tvrzení je dnes již zcela překonáno. Nejen že se všichni velcí tuzemští výrobci italské produkci jak v designu, tak i v kvalitě vyrovnali, ale ve většině případů ji i předčí, což lze tvrdit i o dodavatelích z dalších zemí, jako jsou Německo či Španělsko. Z pohledu designu nelze již dnes dát jednoznačné doporučení a záleží na vkusu jednotlivce. Co se týče kvality, je jednoznačně rizikovější nakupovat dovážené zboží, a proto je třeba kontrole jeho parametrů věnovat zvýšenou pozornost. Z tohoto pohledu je nákup obkladů tuzemské provenience (značky Rako, Keramika HOB, Bohemia­Gres) jistotou, na kterou se vyplatí vsadit.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Potřebná plocha

Potřebné množství obkládaček a dlaždic vypočítáte podle plochy stěn a podlahy. U stěn pak záleží na zvolené výšce obkladu. Obvyklé je obložení do cca 1/2 výšky stěny, ale i zakončení až u stropu. Pamatujte na 10-15% odpad (tzv. prořez, rozbití materiálu, pozdější opravy...). Netradiční obklady se vzorem jsou vždy finančně nákladnější než klasické dlaždice a ob­kládačky. Cena plošného materiálu bývá běžně vyjádřena za metr čtvereční, avšak listely, středové dekory a profily se oceňují po jednotlivých kusech.

text: Adam Krejčík, foto: autor a archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem