Výstava fotografií Jiřího Ernesta, která bude zahájena 7. listopadu v Café Lajka, mapuje chatovou kolonii na pražském Libeňském ostrově od roku 2005.

Vznikla tak řada fotografií v sociologicko-fotografickém duchu, kdy jsou zaznamenány zejména prostředí kolonie a architektura obydlí (místa rekonstruovaná a místa zcela opuštěná), která si zde místní obyvatelé vybudovali. Zahrádky na ostrově zatím zůstávají. Jejich okolí se ale proměnilo. Vznikla nová bytová zástavba na Libeňské i Holešovické straně. Možná, že zde dojde k nějaké symbióze, možná, že život zde bude pokračovat dále a všechny strany si na sebe zvyknou...

Pozvánka na výstavu Chatičky

Libeňský ostrov je poloostrov připojený ke břehům pražské části Libně a Holešovic. Dříve to byl skutečný ostrov, největší ze skupiny asi deseti ostrůvků mezi Libní a Holešovicemi. Dnešní podoba tohoto území je výsledkem regulace z let 1927–1928. Tehdy byl vybudován Libeňský most a upraven Libeňský přístav. Libeňský ostrov byl spojen s libeňským břehem a navíc se ocitl ve slepém rameni Vltavy.

Již od roku 1927 je Libeňský ostrov využíván k rekreaci. Sídlí zde dvě organizace Českého zahrádkářského svazu, dále oddíly vodáků, vodního motorismu, Junák, tenisový a volejbalový oddíl, Dům dětí a mládeže a další obdobné organizace. Před rokem 1989 byl způsob trávení volného času v chatových koloniích oblíbeným, neboť se velmi těžce cestovalo do zahraničí (zejména do kapitalistické ciziny). Tento způsob trávení volného času byl únikem z každodení šedé reality socialistického Československa a lidé zde nacházeli svůj malý kousek “soukromé” radosti.

V roce 2002 byl Libeňský ostrov zasažen povodněmi a většina staveb poničena. Místní lidé však obdivuhodně překonali zoufalství nad ztrátou toho, co dlouhé roky dávali dohromady. Ihned po opadnutí vody začali místo čistit a osadu obnovovat.

V civilizovaném světě, ve vyspělých metropolích si taková místa pečlivě chrání, udržují je, podporují jejich obyvatele. Například ve švédském Stockholmu sousedí zahrádkářská kolonie s moderní bytovou výstavbou a obě lokality se velmi dobře doplňují, osada totiž slouží také jako rekreační a oddychová zóna pro samotné obyvatele města. I na Libeňský ostrov si k zahrádkářské kolonii veřejnost zvykla chodit odpočinout, zasportovat, relaxovat.

text a foto: www.jirkaernest.cz a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem