Dnešní stavebník není zrovna skromný - žádá, aby jeho moderní a účelný rodinný dům byl postaven rychle, jednoduše a čistě, s minimálními náklady na provoz. Koneckonců, vy byste snad chtěli něco jiného?

S růstem cen energií logicky roste zájem o stavbu domů nízkoenergetických a pasivních. Zatímco u klasicky stavěných domů se ročně spotřebuje na vytápění jednoho metru čtverečního cca 150-200 kWh, nízkoenergetický dům má roční měrnou potřebu tepla na vytápění maximálně 50 kWh/m2. Pasivní dům má mít spotřebu ještě nižší, maximálně 15 kWh/m2.

Nové výzvy

Dokončený dům ze samonosných sendvičůPodle údajů Centra pasivních domů jsou tři čtvrtiny z pasivních domů v Čechách postaveny jako dřevostavby. Je to logické, protože tepelnou izolací se vyplní celý průřez obvodové stěny domu. Většina postavených dřevostaveb vzniká metodou montáže přímo na staveništi. Na základovou desku se naveze řezivo, desky a vata a montážní parta z nich postaví dům. Tento způsob je náročný pro montážníky i stavební dozor, protože uhlídat správné a kvalitní provedení nosné konstrukce, její perfektní vyplnění tepelnou izolací, bezvadné provedení parotěsné zábrany a všech dalších detailů stavby dá zabrat i zkušeným a v oboru vzdělaným odborníkům.

Tenkrát na západě

Před léty byl v USA vyvinut stavební systém SIP (Structural Insulated Panels = Strukturované izolované panely), který zcela zásadním způsobem usnadnil a zkvalitnil budování dřevostaveb. Čas prokázal, že systém je vhodný pro použití v různých klimatických podmínkách, které na území Severní Ameriky panují, neboť domy z tohoto systému se staví v drsných severských oblastech s tuhou zimou na severu USA a v Kanadě, na slunečné Floridě i na vyprahlém a suchém Středozápadě. Technologie SIP se stala základem vývoje nových stavebních systémů v celém světě, u nás je například typickým reprezentantem tzv. Europanel. Hlavním záměrem bylo vytvořit stavební systém přívětivý k životnímu prostředí,který by vyhovoval kritériím nízkoenergetických domů a usnadnil jejich výrobu.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Samonosný sendvič

Základním stavebním prvkem systému je sendvičový samonosný panel. Plášť panelu je z desek OSB 4 (ty jsou odolné proti vlhkosti), které jsou celoplošně slepeny s jádrem ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu EPS. Panely je možné zatížit v celé ploše a po celém obvodu, proto se dají použít na nosné obvodové stěny a nosné příčky a také jako panely podlahové nebo střešní.

Spojení funkcí

Propojení nosné a izolační funkce konstrukce umožňuje spolu se specifickým způsobem spojování panelů zvýšit oproti klasickým konstrukcím dřevostaveb podíl izolačního materiálu v konstrukci a zlepšit tak tepelněizolační vlastnosti celé stavby. To přispívá ke snižování energetické náročnosti budov a tedy i ke snížení emisí CO2 až o 50 %.

Rozměrová škála

Aby sendvič splňoval požadavky na výstavbu domů, ale třeba i na postavení zahradního domku, vyrábějí se panely v šesti tloušťkách od 65 mm do 270 mm, čtyřech šířkách od 450 mm do 1 250 mm a třech délkách 2 500, 2 800 a 3 000 mm.

Vše v jednom

Součástí systému jsou také materiály pro dřevěné podpůrné konstrukce stropu a krovu a rovněž potřebný montážní a spojovací materiál, takže Europanel představuje ucelený souhrn všech potřebných prvků nutných pro realizaci hrubé stavby domu. Výroba panelů je certifikována a dozorována Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským se sídlem v Praze.

Průběh stavby

Samotná stavba se ve svých postupech neliší nijak zásadně od průběhu výstavby jinou technologií, je však rychlejší a úspornější. Většina domů ze stavebního systému Europanel se staví na klasické základové desce, a protože jde o lehkou stavební konstrukci, může být i základová deska dimenzována pro nižší zatížení.

Plechové kapsy pro konstrukčně nosné prvkyJiž v této etapě výstavby tak dochází k výrazným úsporám. Vlastní hrubá stavba domu trvá podle složitosti a členění stavby od několika dnů (stěny běžného bungalovu jsou za týden hotové) do několika týdnů. V této fázi se nejvíce projevují výhody v rychlosti a jednoduchosti montáže.

Hrubé stavby domů se dokončují technologiemi suché montáže - včetně montáže střešní krytiny, výplní otvorů a fasády. V interiéru domu se rozvedou instalace, upraví se povrchy, montují se příčky, zárubně, obklady, podlahy a zařizovací předměty. Protože je stavební systém velmi přesný (běžně se měří a pracuje v milimetrech), jsou tyto dokončovací práce poměrně snadné a rychlé. Podle velikosti domu a koordinace řemesel trvá dokončení stavby domu na klíč asi dva až tři měsíce. Díky zcela převažujícím procesům suché výstavby se dá takto stavět celoročně.

Jde to i bez desky

Zmiňme se však ještě o jedné, a to neméně zajímavé možnosti. Díky tomu, že jsou sendviče lehké a tudíž nezatěžují základové spáry, lze při výstavbě domů využít i nových kotevních technologií. Pokud to podloží domu umožňuje, není problém vynechat výstavbu základové desky a dům upevnit k zemi buď na kotevní patky, nebo na zemní vruty. Samozřejmě musí být toto řešení schváleno statikem.

Dům zevnitř

Stěny v interiéru jsou ve standardním provedení obkládány sádrokartonem a následně vymalovány. Do koupelen a technických místností samozřejmě přijde obklad stěn. Na podlahy lze položit dlažbu, plovoucí podlahy, koberce, lina, korek a jiné obvyklé materiály. Zde také nevzniká žádné omezení.

Obálka domu

Exteriér stavby je standardně řešený fasádou z třícentimetrového polystyrenu, který zde ale neplní funkci tepelné izolace, nýbrž pouze vyrovnává nerovnosti ve spojích panelů.
Následuje omítnutí v tónu podle přání stavebníka. Systém umožňuje využití i moderních fasádních prvků, jako je obklad cembritovými deskami nebo tzv. thermowoodem. Naopak použití těchto materiálů dává stavbám punc nevšednosti a architektonické rozmanitosti.

Výhody staveb ze samonosných sendvičů

■ samonosná obvodová konstrukce stavby a sendvičový střešní plášť usnadní projektování i následnou výstavbu
■ rychlost výstavby
■ výstavba suchou cestou a možnost stavby v jakémkoliv počasí
■ možnost maximálního využití obestavěného prostoru
■ výborné tepelněizolační vlastnosti konstrukce

text: Adam Krejčík, foto: Veronika Kučerová a archiv

logo MessengerPoslat Messengerem