Chcete ušetřit čas a zároveň zabránit hromadění špinavého oblečení na podlaze? Recept je jednoduchý a dá se vyjádřit dvěma slovy: shoz prádla.

Život v rodinném domě se skládá z velkého množství nejrůznějších drobných úkonů, které v případě početnější rodiny mohou přerůst až v nezvladatelný kolotoč věčného uklízení, praní, žehlení a dalších, převážně ženských radostí.

Chcete poradit od našich specialistů na STAVBU? Neváhejte, PORADNA je vám k dispozici ZDE.

Nás muže od jízdy v tomto věčném lunaparku chrání jakási historická setrvačnost z dávných dob, kdy matce rodu pomáhala kojná, služka, vychovatelka, pradlena a kuchařka.

Časy se ovšem změnily a nebohá žena sotva přijde ze zaměstnání, už aby sbírala poházené svršky v dětském pokoji či ložnici v prvním patře a nosila je do věčně plného koše na špinavé prádlo do koupelny či prádelny v přízemí nebo v suterénu.

Výhody prádelního shozu

■ hygienický způsob ukládání použitého prádla
■ nulové provozní náklady
■ neomezená životnost
■ snadná instalace
■ rozumné pořizovací náklady
■ zvýšení hodnoty vaší nemovitosti
■ pořádek a lepší využití místa v koupelně
■ snazší udržování pořádku zejména v dětských pokojích

Prádlo v propadlišti

Představme si běžnou rodinu, manžele se dvěma dětmi, kteří žijí v jednopatrovém rodinném domě, a tu hromadu špinavého prádla, kterou tato základní jednotka státu vyprodukuje za týden. A vzhledem k faktu, že prádlo se špiní a přibývá postupně, tak je třeba mnohokrát sebrat špinavé svršky a absolvovat cestu z patra do patra.

V koupelně už nemusí zabírat místo koš na špinavé prádlo. Prádelní shoz umožní elegantně odstranit připomínku této domácí práce z očí a věnovat se v této místnosti pouze očistě a relaxaci (ARTOX).Toto putování je přitom zcela zbytečné a pomůže ho vyřešit shoz prádla. A je tu ještě jeden bonus - posílání špinavého prádla domácím „toboganem" bude bavit děti i hlavu rodiny, takže je pravděpodobné, že se je tak podaří nenásilně zapojit do procesu uklízení.

Jednoduchý princip

V jednotlivých podlažích jsou umístěna nenápadná shozová dvířka, která ústí do potrubí o průměru 315 mm (může se lišit u jednotlivých dodavatelů systému). Tato roura tvoří transportní šachtu z podkrovní části domu a končí v prádelně spodního patra či suterénu. Stačí potom jen otevřít dvířka a prádlo vhodit do potrubí. Ošacení poté padá vlastní vahou do připraveného sběrného koše, vaku či vozíku v prádelně nebo technické místnosti. Shozová dvířka se zpravidla instalují v šatně, v koupelně, případně na chodbě.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Možností je mnoho

Vhozová dvířka spolu s rámečkem lze přizpůsobit jakémukoli designu vaší koupelny či jiné místnosti. Mohou být vyrobena v provedení bílé lamino (základní provedení), nebo v designu dřeva, případně lakovaná v jakékoli odstínu barvy vzorkovníku RAL. Není nemožné dvířka vyrobit tak, aby byla totožná třeba s vaším koupelnovým nábytkem.

V koupelně už nemusí zabírat místo koš na špinavé prádlo. Prádelní shoz umožní elegantně odstranit připomínku této domácí práce z očí a věnovat se v této místnosti pouze očistě a relaxaci (ARTOX).Dvířka mohou být také opatřena pneumatickými otevírači, které zaručují snadné a plynulé otevírání a jejich fixaci v otevřené poloze.

Po dohodě je možné je doplnit zámečkem na uzamčení v provedení dozickém nebo FAB (třeba jako ochrana před úrazem malých dětí), případně elektromagnetickým zámkem ovládaným kodovací číselnou klávesnicí. Otevírací úchytky dvířek si můžete vybrat podle vzorkovníku nebo výrobci navrhnout vlastní představu. Samozřejmostí je, že rámeček barevně ladí s barvou a materiálem dvířek.

Podmínky instalace

Samozřejmě je nejlepší počítat se shozem prádla již ve fázi projektování stavby. To ale neznamená, že jej nelze dodatečně nainstalovat již do stávající stavby, na takové místo, které bude co nejpřímější svislicí propojovat nejvyšší patro budovy s místností prádelny.

S vypraným prádlem je bohužel stále ještě nutné stoupat po schodech nahoru...Protože je třeba protáhnout stropem rouru poměrně velkého průměru (jak již bylo zmíněno, minimálně 31 centimetrů), měli byste takový stavební zásah do stropní konstrukce konzultovat s projektantem domu.

Optimální řešení na tělo domu

Slušný dodavatel vám zdarma vypracuje optimální řešení šité na tělo vašeho domu, včetně finančního rozpočtu. Při objednávce je nutno upřesnit provedení dvířek a rámečku a také výšku záchytného koše.

Rovněž je důležité znát další rozměry - tloušťky příček a stropů i celkovou výšku shozu. Tyto hodnoty doporučujeme fyzicky přeměřit, protože se stává, že se stavební firma někdy nedrží zcela přesně projektu a při instalaci shozu by pak mohly nějaké centimetry scházet či přebývat.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem