Společně se podíváme na realizaci moderní elektroinstalace z hlediska designu a přístrojových možností, tj. na to, co všechno kabely, rozvody, jističe apod. zvládnou.

Základem každé elektroinstalace jsou tzv. silové zásuvky a spínače. S nimi se setkáváme denně a jsou nejběžnější součástí instalace. Počet zásuvek bývá více než trojnásobný oproti spínačům pro ovládání světel. Technický rozvoj v posledních dvou desetiletích přinesl do domácností obrovské množství nových spotřebičů, elektrických a elektronických zařízení, určených k připojení k elektrické síti. Potřeba zásuvek se tak mnohonásobně zvýšila. Přibývá také počet svítidel v domácnostech.

Time® Arbo, antracitová/ /mahagon, krátkocestný stmívačRostoucí potřeba prvků elektroinstalace dala vzniknout jak velkému množství designových řad elektroinstalačního ma­teriálu, tak i možnostem umisťovat do jednoho místa hned několik zásuvek a spínačů do vícenásobných kombinací. Instalace samostatných přístrojů s mezerami vedle sebe je už nemoderní, neestetická i nepraktická. Proto již při výběru designu spínačů a zásuvek je třeba vě­dět, kde a kolik jich budete mít, popřípadě kolik využijete dalších prvků elektroinstalace, které lze umístit do jednoho ně­kolikanásobného rámečku.

Výběr designu elektroinstalace je stejně důležitý úkol jako vybrat sedací soupravu a jiné doplňky, a to jak z pohledu designu, tak z pohledu kvality a funkčnosti. Design elektroinstalace je zkrátka součástí řešení celého interiéru.

Spínače ovládají nejen světlo

Tango® – šedá, automatický spínačSpínače se používají nejenom pro ovládání osvětlení, ale i pro řízení a ovládání dalších zařízení a spotřebičů. Pod poj­mem spínač nerozumíme jen klasický elektromechanický „přecvakávací" vypínač, ale i spínače vybavené množstvím elektronických prvků, které v sobě skrývají podstatně větší možnosti ovládání. Potřebný počet spínačů instalovaných v objektu závisí nejen na počtu spínaných světelných okruhů, ale i na počtu ovládacích míst a spotřebičů. Je přece mnohem příjemnější ovládat například světlený zdroj z více míst v místnosti. Často také jediný světelný zdroj v místnosti nestačí.

Chcete mít světelnou pohodu? Pořiďte si stmívače!

Stmívači plynule nastavujete požadovaný jas svítidla. Různě intenzivní osvětlení vytváří příjemnou světelnou atmosféru po­dle momentální potřeby. Vzhledem k to­mu, že nemusíte nutně využívat maximální výkon zdroje, šetříte i elektrickou energii. Stmívače jinak plní stejnou funkci a poskytují podobné možnosti jako běžné spínače. Svítidla tak například můžete ovládat z jednoho nebo i více míst.

Otočné ovládání

Tango® – vřesová, spínač s doutnavkou + zásuvky.Stmívače s otočným ovládacím prvkem umožňují regulovat jas intuitivně. Otáčením knoflíku se intenzita osvětlení snižuje nebo zvyšuje. Opakovaným stiskem knoflíku se světlo rozsvěcí a zhasíná.

Ovládání dotykem

Jedná se o komfortnější způsob ovládání. Tzv. krátkocestné stmívače vypadají na první pohled jako běžné spínače. Jejich ovládací prvek je však plochý a reaguje na jemné stlačení ovládací plochy. Požadovaná funkce závisí na délce stisku. Krátkým dotykem se světlo rozsvěcí či zhasíná. Delším stiskem nastavujete vyšší nebo nižší úroveň jasu svítidla. Při ovládání světla z více míst mů­žete ze všech míst stmívat, na rozdíl od otočného ovládání. Krátkocestné stmí­vače jsou většinou vybaveny pamětí na­posledy nastaveného jasu.

Spínání na základě pohybu

Future® linear, ušlechtilá ocel, kolébkový a komfortní ovladač žaluzií.Jistě jste zažili situaci, kdy vstupujete do domu či bytu a máte plné ruce, takže si nemáte čím rozsvítit. Do takových míst je ideální pořídit si spínač automatický. Nejde ale o to, že byste v bytě měli mít nějaké velké čidlo, které spíná např. osvětlení před domem. Automatický spínač si můžete pořídit v designu shodném, jako jsou vaše spínače a zásuvky.

Spínač se většinou umisťuje do míst a výšky, kde by byl nebo je běžný spínač. Nestane se tak, že by osvětlení spínali např. vaši zvířecí miláčkové. Některé druhy můžete umístit i na strop. Před instalací automatického spínače je tedy třeba mít jasno, jakou plochu bude obsluhovat. Na obou typech lze nastavit zpoždění vypnutí i prahovou úroveň osvětlení, tj. při jaké úrovni denního světla začne reagovat.

Ovládání žaluzií

Vnitřní nebo předokenní žaluzie či rolety jsou často součástí nové nebo rekonstruované stavby. Obíhat jednotlivé ža­luzie po celém domě je nepraktické. Pomocí žaluziových spínačů, které jsou již běžnou součástí elektroinstalací ve stejném designu jako spínače a zásuvky, můžete ovládat jak jednotlivé žaluzie, tak celé jejich skupiny po místnostech nebo i najednou v celém domě. Je to velmi jednoduché a stačí si vybrat právě ten typ spínače, který vám bude vyhovovat. U největšího českého výrobce ABB je naleznete v každé designové řadě, včetně těch levnějších.

 Element®, bílá/ledová šedá, otočný stmívačŽaluziovými spínači, jak se jim obecně říká, můžete však ovládat i střešní okna a markýzy. Pro ovládání jednotlivých žaluzií postačí elektromechanické, tzv. kolébkové nebo otočné spínače. Chcete-li žaluzie řídit najednou nebo po skupinách, pak zvolte komfortní elektronické žaluziové spínače, třeba doplněné i  časovacím ovladačem.

Můžete pak žaluzie řídit jednotlivě i po skupinách a ještě si navolit jejich činnost podle denního času, či východu slun­ce. Pak již nebudete nikdy muset obíhat okna.

Ozvučení místností a také dorozumívání

Elektroinstalace může přímo souviset s rozvodem zvuku. A protože informovanost o těchto možnostech je poměrně malá, zakončíme informace o komfortních elektroinstalacích právě tímto tématem. Typickým příkladem pro realizaci rozvodu zvuku v rámci elektroinstalace je systém AudioWorld. Při jeho realizaci se nabízejí prakticky dvě základní cesty:

První, velmi jednoduchá, je instalace tu­neru FM a zapuštěného reproduktoru do míst, kde máte např. již nyní spínač nebo zásuvku. Stačí vedle stávajícího spínače vyvrtat další dva otvory (shodné jako pro spínač či zásuvku), umístit elektroinstalační krabice a ke kabelům připojit FM tuner + reproduktor. Ve stejném designu a na vámi vybraném místě (ideál­ním místem pro takové řešení bývá např. kuchyň či koupelna) vám hraje rádio. Vše je velmi praktické a estetické a klasické rádio či přehrávač nebudou zabírat pracovní plochu.

Kompaktní ústředna s FM tunerem

 Time® –staro­stříbrná, zásuvkaDruhá cesta je vhodná především tam, kde jsou vyšší požadavky na funkčnost ozvučení a kde se budují zcela nové rozvody, neboť větší rozsah a funkčnost znamená instalaci osmižilových vodičů. Nová instalace pak umožňuje zvolit si libovolné místo pro umístění a druh reproduktorů, zesilovačů s tunerem FM nebo zesilovačů s interkomem (ten, vedle funkce rádia, můžete použít např. pro svolání členů rodiny, kteří jsou v různých místnostech domu), nebo kompaktní ústředny s FM tunerem. K takové ústředně můžete připojit libovolný počet zesilovačů a další externí zdroje zvuku, např. MP3 či hi-fi.

Zesilovače a reproduktory v systému AudioWorld samozřejmě vypadají stejně jako příslušné spínače a zásuvky. V de­signech Element®, Time®, Time® Arbo, Neo®, solo®, future® linear a alpha exclusive® pak krásně a nenápadně splynou s běžnou elektroinstalací v interiéru.
Se svou novou „hrající", světelně pohodovou, komfortní a úspornou elektroinstalací se můžete pochlubit nejen svým známým, ale budeme rádi, když napíšete i nám, do redakce, nebo výrobcům na adresu epj.jablonec@cz.abb.com

text: Ing. Josef Kunc, foto: archiv ABB

logo MessengerPoslat Messengerem