Nákup stínicí techniky představuje dlouhodobou investici, proto byste měli věnovat náležitou pozornost výběru jak vhodného typu, tak použitým materiálům.

K zastínění vašeho domu můžete využít vnitřní nebo vnější stínění, ale nejlepším řešením je kombinace obou dvou systémů. Venkovní žaluzie, hliníkové rolety a svislé fasádní clony jsou nejefektivnější ochranou proti slunci a přehřívání interiéru. Tepelné záření zachytí dříve, než vůbec stačí projít oknem do místnosti. Venkovní clony jsou zhruba dvakrát až třikrát účinnější než vnitřní stínění. Interiérové stínění zase ochrání vaše soukromí před pohledy zvenčí a využívá se často jako dekorativní a designový prvek.

Interiérové stínění

Nejčastějším typem vnitřního zastínění jsou horizontální žaluzie s hliníkovými lamelami. Jejich alternativou jsou pak vnitřní látkové rolety, japonské stěny a také plisé, tedy skládané látkové žaluzie. Právě plisé stínění je pak oproti klasickým hliníkovým žaluziím lehčí, variabilnější a lze jej jednoduše ovládat i elektricky.

„V současné době mohou být všechny typy zastínění elektricky ovládané. Ovšem pro takové případy je nutné zvolit provedení namontované na zdi a ne na křídle okna, protože je třeba přivést elektrické kabely. Elektrické ovládání pro stínění na okenním křídle nedoporučujeme,“ upozorňuje David Šejvl, manažer stínění VEKRA.

Sortiment venkovní stínicí techniky VELUX zahrnuje i lehké venkovní rolety na solární pohon (VELUX)

Exteriérové stínění

Pokud chcete svůj dům nejen zastínit před sluncem a nežádoucími pohledy kolemjdoucích, ale také tepelně izolovat, pomůže lépe venkovní stínění, které v zimě brání tepelným ztrátám a v létě nedovolí teplu proniknout do interiéru. Nejběžnějším typem jsou venkovní – předokenní žaluzie, které se mohou na fasádě domu stát i zajímavým architektonickým prvkem. Regulací lamel pak lze přesně kontrolovat množství světla, které necháme do interiéru proniknout.

Další možností exteriérového stínění jsou venkovní rolety. Jsou ideální volbou nejen pro dokonalé zatemnění, ale především výrazně napomáhají k ochraně před vnějším hlukem a výrazně posilují tepelněizolační schopnosti okna v létě i v zimě. Zároveň fungují i jako bezpečnostní prvek. Barevně je lze sladit s okny.

Žaluzie zastíní a umožní větrat

Moderní venkovní žaluzie tvoří samostatné lamely, které lze různě naklápět. Vhodným naklopením lamel můžete regulovat přísun světla do interiéru a zároveň větrat. Lamely naklopené do vodorovné polohy vám také nebrání ve výhledu ven. „Předokenní žaluzie a rolety jsou 2x až 3x účinnější než vnitřní žaluzie a dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C,“ radí Filip Šimara, obchodní ředitel největšího českého výrobce stínění Climax.

Moderní venkovní žaluzie tvoří samostatné lamely, které lze různě naklápět. Vhodným naklopením lamel můžete regulovat přísun světla do interiéru a zároveň větrat

Venkovní rolety zastíní a odhluční

Lamely venkovních rolet nelze naklápět, jsou spojené do jednoho celku a tvoří celistvý svislý pancíř. Můžete je pouze stahovat do různé výšky okna a tak regulovat denní světlo v interiéru (zdroj: VEKRA)Lamely venkovních rolet nelze naklápět, jsou spojené do jednoho celku a tvoří celistvý svislý pancíř. Můžete je pouze stahovat do různé výšky okna a tak regulovat denní světlo v interiéru. Na výběr máte tři typy lamel: hliníkové vyplněné PUR pěnou, plastové nebo luxusní úzké rolety s viditelným prosvětlením. S roletami chráníte okna před prudkým deštěm, kroupami, větrem i UV zářením. Fungují také jako výrazný tepelněizolační a zvukový prvek. Venkovní rolety mohou snížit hluk uvnitř místnosti až o 16 dB, což vnímáme jako pokles hlučnosti o polovinu.

Pancíř rolety se svinuje do boxu, který může být viditelný, zapuštěný ve fasádě pod omítkou či obkladem nebo instalovaný ve speciálním stavebním překladu. Pokud nechcete mít viditelnou schránku na domě, myslete na montáž už ve fázi projektu či stavby.

Také čtěte: Venkovní stínění stručně a jasně

Screenové rolety

Speciálním typem venkovních rolet jsou takzvané screenové rolety o ploše až 24 metrů čtverečních. Jsou vhodné zejména pro velkoformátová okna. Výborně slouží pro denní zastínění, protože i při stažených screenech je dobře vidět ven, zatímco dovnitř nepropustí přímé slunce ani teplo. Materiál, ze kterého se vyrábí, tedy skelné vlákno, PVC a polyester, dodává screenovým roletám vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům.

Chytré ovládání

Venkovní žaluzie i rolety vybírejte na ruční nebo elektrické – automatické ovládání. K tomu lze využít aplikace v chytrém telefonu, dálkové ovladače nebo jednoduché nástěnné vypínače. Můžete je také napojit na bezdrátové spínací hodiny s přednastaveným časem automatického spuštění nebo vytažení. Oba typy stínění lze doplnit o sluneční čidlo, které vyšle signál k pohonu, žaluzie nebo roleta se automaticky stáhne a vy se tak vracíte do nepřehřátého domova. Nejvyspělejší systémy lze zapojit do řízení inteligentní domácnosti, které reguluje celkové klima v domě.

S pergolou o místnost navíc

Dnešní pergoly si často nezadají s pohodlnými obytnými místnostmi. Nejčastěji plní funkci venkovního obývacího pokoje, ale také kuchyně, jídelny, dětské herny, posilovny, pracovny, na odpolední odpočinek zvládnou zastoupit i ložnici. Trendem je maximální komfort při co nejmenších nárocích na údržbu. Jejich konstrukce musí zajistit stabilitu a dlouhou životnost a také s domem souznít po estetické stránce. Sloužit by pak měla nejen při hezkém počasí.

Zohlednit je ale vhodné i požadavek ochrany proti přímým slunečním paprskům v parných letních dnech, tedy zajistit dostatečné stínění. A v neposlední řadě je dobré myslet i na soukromí. Nejúčinnější ochranu před sluncem, větrem i před pohledy sousedů zajišťují nastavitelné svislé – boční clony, které jsou jednoznačným trendem ve venkovním stínění.

Svislá fasádní clona Unirol Z se kotví přes vodicí lišty na stěnu, rám okna nebo do ostění, látka je schovaná v hranatém boxu o rozměrech 100 x 100 mm (CLIMAX)

Plisé – královna variability

Plisé je látková skládaná žaluzie, atraktivní díky své tvarové, barevné i materiálové variabilitě. Bez problémů se přizpůsobí i atypickému tvaru okna, se šikminou i obloukem, střešním i velkoformátovým oknům. Můžete vybírat z nepřeberného množství materiálů různých dekorů, barev a různých tvarů – pravoúhlý, lichoběžníkový, trojúhelníkový, pětiúhelníkový, nebo dokonce šestiúhelníkový. Látky se vyrábějí s různou propustností světla (transparentní, polotransparentní, zatemňující či zcela zatemňovací). Ovládání u plisé pro půlkruhová okna je řešeno pomocí madla, u ostatních variant můžete volit motorické nebo ruční ovládání s madlem, šňůrou či řetízkem.

V porovnání s klasickou vnitřní žaluzií vyniká plisé i v dalším ohledu. Intenzitu stínění lze nastavit současně stažením či vytažením horního nebo dolního profilu, čímž si vytvoříte stínicí pruh libovolné výšky v libovolné části okna. To oceníte právě v koupelně, kde můžete pomocí plisé šikovně chránit své soukromí.

V jednom okně lze kombinovat i dva odlišné typy látek – např. pro denní a noční použití. V provedení den/noc se během dne budete kochat výhledem skrz vysoce transparentní tkaninu a v noci použijete druhou, neprůhlednou plisovanou látku, s níž si zajistíte dostatek zatemnění i soukromí.

Plisé je látková skládaná žaluzie, která je atraktivní díky své tvarové, barevné i látkové variabilitě a hodí se na jakýkoliv atypický tvar okna (CLIMAX)

Využijte dotace

Venkovní stínění nabývá na významu i s ohledem na povinnost stavět od letošního roku domy s téměř nulovou spotřebou energie. I proto bylo venkovní stínění zahrnuto do dotačního programu Nová zelená úsporám. Na venkovní stínicí techniku (rolety, žaluzie, slunolamy apod.) s ručním ovládáním mohou stavebníci získat podporu ve výši 500 Kč/m2 stíněné plochy okna, s inteligentním automatickým ovládáním dokonce částku 1 000 Kč/m2.

Náš tip: Překlady pro rolety

PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním prostorem pro venkovní stínicí technikuRodina cihelných prvků HELUZ FAMILY se rozrostla o PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním prostorem pro venkovní stínicí techniku – pro montáž venkovních žaluzií, rolet či screenů, bez nichž se výstavba moderních energeticky úsporných domů již neobejde.


Text: Adam Krejčík | Foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem