V dílně není prostoru nikdy nazbyt. Také není příliš pohodlné při práci každý šroubek pracně dolovat z blíže neurčitelné skrumáže. V dílně by zkrátka všechno mělo mít své pevné a stálé místo.

Vyjdeme-li z toho, že středobodem dílny je pracovní stůl, tak nářadí, nástroje i spojovací materiál by měly být v dosahu. Přirozeně, že některé práce se nám na stůl nevejdou, ale k tomuto účelu slouží variabilní stojany, kterými kapacitu plochy stolu mnohonásobně zvětšíme. Ale nejde jenom o stojany - v dílně kromě nářadí potřebujeme mnoho dalších pomůcek, a ty musíme také někam uložit. A to nejlépe tak, abychom o ně nezakopávali.

Více článků rubriky BYDLENÍ na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Závěsné panely znamenají pro každou dílnu dvě zásadní vymoženosti: úsporu místa a přehledné uložení nářadí (MANUTAN).Regály a poličky

Základní jednotkou úložného vybavení nejenom dílny, ale například sklepa, komory, technické místnosti, spíže atd. jsou police. Dříve nám nezbývalo než vzít prkna, hranoly, metr a pilku a regál si vyrobit. To už dneska není nutné, protože výrobci nám nabízejí dostatečně obsáhlou nabídku policových systémů od kanceláře po dílnu. Ideální jsou variabilní systémy, které si přizpůsobíte podle prostoru i podle velikosti ukládaných předmětů.

Za zmínku stojí například dřevěný policový systém Gorm, který lze libovolně sestavovat a který můžete použít prakticky v celém domě, v garáži, ve sklepě i v dílně. Jednoduchá dřevěná konstrukce nemá pevná „záda", a proto ji můžete využít i oboustranně. Konstrukce je zpevněna drátěnými prvky, které zajišťují pevnost a stabilitu.

Můjm dům doporučuje

Při některých dílenských činnostech, například při řezání či broušení, vzniká velké množství prachu, který nemusí svědčit uloženým elektrickým nástrojům. Prach se do nich totiž dostane větracími mřížkami a kromě nebezpečí požáru tak hrozí podstatné zkrácení životnost těchto nástrojů. Proto využívejte uzavíratelné krabice, aby jemný prach k nástrojům nemohl.

Ať již máte místnost jakkoli vysokou, uplatníte v ní i kovový policový systém Stolmen. Je totiž výškově nastavitelný, a tak ho lze snadno připevnit ke stropu a ke stěně.

Do menších dílen by se vám mohla hodit police Lerberg. Ta umožní efektivně využít i ten nejmenší prostor, navíc je lehká a dá se přenést, kam potřebujete.

Dobrá rada

Vydatnými pomocníky v domácím skladovém hospodářství jsou krabice s víky vyrobené ze dřeva, kovu či plastu. Krabice jsou k mání v různých velikostech a můžete je umístit buď do regálů, nebo volně skládat na sebe. Ve spodních patrech by pochopitelně neměly být předměty, které potřebujete často.

Kam s nářadím?

Dílnu si bez nářadí asi nedokážeme představit, a že ho není málo! K tomu lze využít již zmíněné zásuvky přímo v pracovním stole. Pokud váš stůl takové možnosti nenabízí, dají se koupit pojízdné kontejnery se šuplíky, se kterými jednoduše pod stůl zajedete, nebo dílenské skříně, které jsou pro nářadí ideální.

Plastové boxy pro přehledné ukládání drobných součástek a spojovacího materiálu jsou vhodné pro profesionály i pro kutily (REGAZ).Praktickým řešením, které oceníte i v malých místnostech, jsou závěsné panely. Jedná se o dírkované desky opatřené háčky, které mají jednu ohromnou výhodu: háčky můžete v dírkách variabilně přemisťovat podle typu a velikosti nářadí. Desky se obvykle umisťují nad pracovním stolem, takže nářadí je vždy pohotově při ruce.

Spojovací materiál

Drobnější předměty, které jsou v dílně neustále ve větším množství potřeba, jako jsou šrouby, matice, nýty, hřebíky, hmoždinky, podložky, musí být roztříděné podle druhů a podle velikostí. K tomuto účelu jsou nejvhodnější panely sestavené z dóz, které nabízejí přehledné a účelné uchování „dílenské drobotiny". Také se dají snadno opatřit štítky s popisem druhu, průměru, délky, případně stoupání závitu, takže při práci okamžitě víte, kam pro potřebný šroubek či vrut sáhnout.

text: Adam Krejčík

logo MessengerPoslat Messengerem