Pojmy jako „trvale udržitelné stavění" a „pasivní dům" přišly do módy a často se používají i tam, kde nejsou na místě. To ale neplatí pro unikátní domy Model Home 2020, které ukazují, jak využít moderní technologie k vytvoření útulného ekologického bydlení. Jeden z nich, Sluneční dům, byl právě otevřen nedaleko od Vídně.

Thomas Edison byl nejen velkým vynálezcem, ale také vizionářem. „Investoval bych své peníze do slunce a solární energie. To je ten pravý energetický zdroj! Doufám, že nebudeme muset čekat, až dojde ropa a uhlí, než se do toho pustíme," řekl již v roce 1931 podnikatelům Henrymu Fordovi a Harveymu Firestonovi.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

O více než sedmdesát let později se jeho vize stala součástí projektu Model Home 2020 společnosti Velux. Rakouský Sluneční dům podle odborných výpočtů vyrobí za 30 let prostřednictvím fotovoltaických panelů a slunečních kolektorů tolik energie, kolik do té doby spolkla jeho výstavba a provoz.

Problematické podmínky

Pozemek, který byl vybrán pro stavbu domu, vyniká krásnou polohou v zeleni s výhledem na jezero Wienerwaldsee. Jeho stinnou stránkou je velký sklon terénu a částečné zastínění sousedním lesem. Dům navíc nelze orientovat obytným prostorem přesně k jihu, což je jedna ze základních podmínek efektivního využití solární energie.

V roce 2008 vypsala společnost Velux architektonickou soutěž a s problematickými podmínkami si podle názoru odborné poroty nejlépe poradil rakouský architekt Juri Troy ze studia Hein-Troy Architekten. Podélná dřevostavba se sedlovou střechou, kompaktní hladkou fasádou a vyváženým množstvím prosklených ploch spojuje esenci místních stavebních tradic a přírodních podmínek s odvážnou moderní architekturou.

text: Jitka Pálková, foto: archiv Velux, video: iDnes.tv

logo MessengerPoslat Messengerem