Valná většina stavebníků se zateplením novostavby počítá již ve svém projektu. Vychází tak ze svého přesvědčení, rady přátel či známých, anebo zkrátka podlehnou trendu posledních deseti let. Zateplení ovšem není všemocné − je to pouze jedna z možností, jak částečně snížit energetickou náročnost u stávajících budov, a to především u panelových domů a bytových domů postavených v minulém století.

Kdy je vhodné zateplovat a kdy ne

Pokud se nejedná o pasivní dům, kde je nutné docílit velmi těsné obálky budovy při co nejmenší tloušťce zdiva, má dodatečné zateplení smysl, i když se již jedná o tloušťku izolantu mnohdy překračující 220 mm.Pokud se nejedná o pasivní dům, kde je nutné docílit velmi těsné obálky budovy při co nejmenší tloušťce zdiva, má dodatečné zateplení smysl, i když se již jedná o tloušťku izolantu mnohdy překračující 220 mm. Zateplovací systémy však mají omezenou životnost − náklady na jejich pořízení prodražují náklady na celou hrubou stavbu a nejpozději za 25 let vás tato investice čeká znovu. Bohužel se tak často stane mnohem dříve.

V případě nízkoenergetické novostavby je zateplení přisuzována zbytečně důležitá role. U novostavby z moderních materiálů totiž uniká skrz zdivo nanejvýš 1/5 veškerého tepla. Podstatně kritičtějšími místy jsou nekvalitní okna a dveře, slabá izolace v podlaze/na střeše a nepromyšlené větrání. Zateplením se také velmi často dohání nedořešené tepelné mosty v místech překladů, věnců a podobně.

TIP: U novostaveb je podstatně výhodnější zvolit pro stavbu obvodových stěn plné a jednovrstvé tepelněizolační zdivo bez zbytečných dutin a dodatečného kontaktního zateplování. Ideálním řešením jsou tepelněizolační tvárnice Ytong řady +.

Radši nezateplujte vůbec, pokud si nejste jistí správným postupem

V případě nízkoenergetické novostavby je zateplení přisuzována zbytečně důležitá role.Správnou tloušťku zateplení volí projektant na základě svých výpočtů a uvádí ji v projektové dokumentaci. Pokud se tedy stavebník pustí do zateplení pouze na základě doporučení ze strany přátel či stavební firmy, může to mít v budoucnosti nepříjemné následky. Může dojít například k vytvoření rosného bodu, a tím k zadržování vlhkosti – nejen že se pak nedostaví pocit příjemného mikroklimatu uvnitř budovy, ale navíc se mohou objevit i plísně. Zkuste si představit navrstvené zimní oblečení − pokud na sebe v mrazu navléknete triko, huňatý svetr a péřovou bundu, ihned se dostaví pocit tepla. Zároveň se vám však začnou potit záda, protože pokožka nedýchá. A přesně tak tomu může být i u nesprávně navrženého a postaveného zateplení.

TIPBílý pórobeton Ytong funguje jako funkční oblečení – zahřeje, zároveň však dýchá a s vlhkostí umí aktivně pracovat.

Zateplení ovšem není všemocné − je to pouze jedna z možností, jak částečně snížit energetickou náročnost u stávajících budov, a to především u panelových domů a bytových domů postavených v minulém století.Není tvárnice jako tvárnice

Tepelněizolační tvárnice Ytong Theta+ a Lambda+ jsou pórovité, a tím i lehčí než běžné tvárnice Ytong. Zadržují tak drahocenné teplo daleko více než konkurenční stavební systémy. Pórobetonové systémové doplňky, jako jsou nosné překlady nad otvory a věncové tvárnice v místě stropních konstrukcí, skvělé vlastnosti jen podtrhnou.

Tip: Chcete při realizaci ušetřit za práci i materiál? Vyzkoušejte střešní konstrukci Ytong Komfort bez nadbetonávky a kari sítí. Jedná se o masivní střešní systém, který vám zajistí příjemné klima, a přehřáté podkrovní místnosti se tak stanou minulostí. Zajisté velmi oceníte i odhlučnění.

(komerční prezentace)

logo MessengerPoslat Messengerem