Pro aktivní milovníky vodního živlu i pro ty, kteří rádi odpočívají při koupeli, může být každodenním zážitkem masážní bazén, tedy spa nebo vířivka. Po vzoru Američanů se i u nás stává oblíbenou součástí interiérů a zahrad, místem, kde načerpáte psychickou i fyzickou pohodu. Díky tomu, že se v relaxačních bazénech stále udržuje voda ideální teploty, můžete v nich spočinout prakticky kdykoliv.

Kdo by odolal pokušení dopřát si masáž ve vodě? Voda sama o sobě je přirozeným prostředím pro relaxaci. Zažíváte v ní pocit beztíže, váha těla je snížena o 85 až 90 procent. Když se k tomu přidá cílené proudění vody a vzduchu, je celkový přínos i požitek několikanásobně větší. Vodní masáž má hloubkový charakter a uvolňuje svaly a klouby, vzduchová masáž působí naopak povrchově na kožní receptory a přináší uvolňující vibrace do celého těla.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Masážní bazény jsou skvělým místem pro odpočinek. Umožňují individuální relaxaci stejně jako příjemné chvilky rodinné zábavy.Hydroterapie ve spa pomáhá při léčbě artritidy a revmatismu, nově byly zjištěny příznivé účinky u lidí, kteří trpí cukrovkou typu II, někomu napomůže lépe se vypořádat s nespavostí. Proudící vyhřátá voda zklidňuje a snižuje psychickou úzkost, proto je také účinným lékem i prevencí proti stresu.

Celoročně kdekoli

Třebaže se spa s oblibou používají i v interiéru, tyto bazény jsou určené hlavně pro celoroční používání venku. Instalace v exteriéru má obzvláště v našich klimatických podmínkách ohromné kouzlo. Není nad to, koupat se postupně v podmínkách čtyř ročních období. Samotné umístění spa může navíc ještě zpříjemnit atmosféru koupele.

Sestava vodotrysků prosvětlených barevnými světly určitě zpříjemní zážitek z noční koupele.Masážní bazén by měl být ve snadno dostupné části domu nebo zahrady s hezkým výhledem nejlépe do zeleně. Ideálním místem je terasa. Spa lze zakomponovat také do svahu, díky termokrytu i pod stromy. Pokud máte rádi větší soukromí, je vhodnější zastřešená terasa, zahradní altán nebo pergola.

Postará se o vás i o sebe

Pokud spa nezapouštíte do země a umisťujete ji nad zem, dodává se v dřevěném opláštění - tzv. kabinetu. Vzhledem k faktu, že spa jsou určeny pro celoroční provoz v exteriéru, disponují komplexním systémem izolace, který zajišťuje minimální energetickou náročnost i v té nejmrazivější zimě. Tím, že je lázeň vybavena výkonnou technologií, je navíc nenáročná na údržbu. Součástí základní výbavy je termokryt, který izoluje a chrání vodní hladinu, a ozonátor, podstatně snižující nároky na chemickou údržbu vody.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Dokonalá masáž

Umístění hraje samo o sobě velkou roli. Okouzlující scenérie měnící se v průběhu ročních období je kulisou, která má velký podíl na celkovém pocitu z relaxace.Ve kvalitních spa se usadíte do ergonomicky tvarovaných sedadel, která se sama postarají o správnou polohu těla. Voda vás neunáší, jste v klidu, takže se můžete dokonale uvolnit. Spa jsou uzpůsobené tak, abyste měli tělo ponořené co nejvíce pod hladinou, což je v případě venkovního umístění nezbytné hlavně v zimě. Je dobré si všímat, zda má každé místo vlastní prostor pro nohy a chodidla. To napoví, zda jsou všechna místa společně využitelná při plném obsazení spa. Každé lehátko a křesílko ve spa bývá osazeno jinou terapeutickou sestavou, zaměřenou na určitou část těla. Pokud vystřídáte všechna místa během koupele, dopřejete si komplexní masáž.

Na trhu jsou i spa, kde si v každém místě můžete sami regulovat intenzitu masáže. Zajímavostí je masáž přední strany stehen, většina spa na trhu se totiž zaměřuje pouze na zadní partie těla. Naleznete ji v modelech českého výrobce USSPA. Do hydromasážních sestav se využívají trysky různých velikostí a funkcí - od přímých přes rotační po ostré bodové trysky. Využívají se rovněž vzduchové trysky, a to zejména pro masáž stehen, lýtek a chodidel. Existují také další speciální trysky, které dovedou rozvířit vodu v celém bazénu nebo masírovat krční páteř či vytvořit gejzír - originální masážní proud, ale i zábavnou atrakci.

Pro dvojici i celou rodinu

Pokud si neumíte představit relaxaci bez oblíbené hudby, můžete si nechat spa vybavit zabudovaným audio systémem s výsuvnými reproduktory, rádiem a CD/MP3 přehrávačem.Spa by mělo mít nejméně tolik míst, kolik je členů rodiny. Nejmenší se vyrábějí dvoumístné, největší třeba až pro sedm osob. Některé spa mají vyvýšené sedátko, které mohou využít dospělí k ochlazení, je ale vhodné také k sezení malých dětí. Spa má nejčastěji kulatý, oválný, obdélníkový nebo čtvercový tvar. K zajímavým patří trojúhelníkový, který se výborně hodí k umístění do rohu terasy či místnosti.

Plavání na celý rok

Název Swim Spa napovídá, že tento typ bazénu umožňuje nejen základní hydroterapii, ale že si v něm můžete také zaplavat. Je tedy ideálním termálním bazénem do našich klimatických podmínek.

Díky větším rozměrům, než má běžná spa, a silnému regulovatelnému protiproudu si v něm zaplavou zdatní plavci i začátečníci. Do lázně vstupujete po schodech, osazených hydromasážními tryskami, které slouží rovněž k pohodlnému sezení a ležení. Využít je můžete i pro různá cvičení, která lze provádět samozřejmě i v klidné vodě. Praktická jsou madla, u prostornějších Swim Spa se můžete setkat s madlem po celé délce. Společně s protiskluznou úpravou dna zajistí také potřebné bezpečí při chůzi v bazénu. Teplotu vody si můžete nastavit podle ročního období, v parném létě třeba na 25, v zimě na 38 až 39 ºC.

Jestliže se nemůžete rozhodnout mezi plaváním a relaxací, je možné pořídit si komplet, který obsahuje plaveckou i masážní spa. Protože zůstávají na sobě nezávislé, můžete si dovolit nastavit a udržovat nižší teplotu vody pro plavání a horkou vodu v masážní spa.

Příjemné doplňky

U modelů řady Happy Spa si při výběru můžete pohrát s barvami. Kombinovat lze různé barvy skořepiny, termokrytu a plastových rohů na kabinetu.K masážním bazénům bývají nabízeny nejrůznější doplňky. Manipulaci s termokrytem při odkrývání a zakrývání spa usnadní zvedací tyč. Spa může být vybavena audio systémem, takže se při relaxaci ponoříte i do oblíbené hudby. Stereo systém je osazený přímo ve spa. Při noční koupeli můžete vodní hladinu prosvítit různými barvami. Pozadu nezůstává ani aromaterapie. Díky rozmanitým esencím se obklopíte také nejrůznějšími vůněmi. Vodě odolným dálkovým ovladačem můžete ovládat vodní i vzduchové masáže, osvětlení, ale i televizi, video, CD nebo DVD přehrávač, umístěné mimo spa. Okolí je možné doplnit dalšími dřevěnými prvky, ať už to jsou schůdky, lehátko, věšák, skládací stoleček, držák na ručníky nebo externí audio stojan. Příjemným zpestřením mohou být plastové hrací karty.

Spa není vana

Spa nejsou vířivé vany. Jde o masážní bazény, určené výhradně pro relaxaci a hydroterapii, které se využívají celoročně. Spa se skládají ze skořepiny tvarované do různých kombinací křesel a lehátek, hydromasážního systému s až několika desítkami trysek, technologické výbavy (filtrace, topení a dalšího potřebného zařízení pro provoz a údržbu vody), systému izolace, kabinetu a termokrytu. Voda ve spa zůstává trvale, průběžně se filtruje a dohřívá na optimální teplotu pro hydroterapii, což je 37-39 °C.

Vybírejte obezřetně

Spa představují pohodu a relaxaci. Dokážou zbavit bolesti, únavy i stresu. Za odpočinkem nemusíte nikam cestovat, můžete si ho užívat v tom nejpříjemnějším prostředí, čili doma. Na našem trhu najdete spa různých cen a úrovní. Svoji spa proto vybírejte obezřetně, měla by sloužit desítky let, podstatná je proto kvalita a služby. Vybírat můžete z nabídek výrobců od USA přes Evropu po Čínu. Mezi přední evropské výrobce se řadí také česká společnost USSPA.

text: Šárka Drbohlavová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem