Baroko je pojem, který zná snad každý. S barokním slohem se pojí doba dávno minulá, opředená tajemstvím a pro dnešního „spotřebního" člověka na hony vzdálená. Dnes na zámcích ve sbírkách barokního nábytku pouze znalec rozpozná dochovaný originál. Restaurátoři by mohli vyprávět, jaké příběhy se v něm skrývají. A jak vlastně historický nábytek přežívá staletí?

Navštívili jsme jednu mistrovskou dílnu, kde opravdu krásné kousky z doby baroka vyrábí podle skutečných předloh pět lidí. S krásou a dovedností propůjčenou ze starověku znovuvytvářejí řemeslníci pro společnost Hanner Design výjimečný nábytek z paláců a zámků střední Evropy. Pět lidí, kteří svému povolání zasvětili kus života. Jedním z nich je restaurátor Ladislav Pech. Muž, který vyhledává náměty pro další tvorbu na zámcích, inklinoval k této práci odmalička.

Velký sekretář, klasické baroko, originál pochází z 2. poloviny 17. století.Své řemeslo dělá s láskou již dvacet let. Přesto cesta za získáním truhlářských a řezbářských zkušeností nebyla jednoduchá. Začínal restaurováním nábytkových kusů na zámcích, dnes vyrábí repliky barokního, rokokového a v malé míře i renesančního nábytku. „Věc, která nás zaujme, si vyfotografujeme, uděláme si hrubou kopii, pak ji rozkreslíme, připravíme materiál a intarzie. Základ - tedy korpus - dodá truhlář. Nábytek vzniká částečně podle originálu, ale třeba kartuše si dodáváme podle vlastního vkusu. Musíme ovšem znát, jaké kam patří římsy nebo na čem má solitér stát," vysvětluje Ladislav Pech.

Síla originálu

Někdy je takové vyhledávání opravdu složité, protože ani na zámku potřebné originály nejsou. Najde se jich prý tak pět ze sta. A vy musíte rozpoznat, co je originál a co ne. Když je nábytkový kus vyroben v 18. století, tak už se vlastně jedná o rokoko či repliku barokního nábytku. „Originál poznáte jednoduše podle toho, jak jsou sesekané cinky (spoje - pozn. red.) nebo jak jsou vkládaná dýnka. Je to věc pozornosti, protože na pseudobaroku už nemusí být všechno tak, jak ukládá původní sloh. My se snažíme nábytek předělat zpátky, do úplně původní podoby. Stačí k tomu znát pár věcí. Ty ovšem jsou hodně důležité," doplňuje restaurátor. Jednou ze zásadních věcí např. je, že římsa musí být vždy ve tvaru vejcovce. Rokoko je už zdobené prolehčenými tvary.

Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.dumabyt.cz.

Strom žije dál v jiné podobě

V současné době není jednoduché získat odpovídající materiál. „Kořenice se hledají velice špatně. Dnes to jsou v podstatě nárůsty neboli ,nádory' na stromech. S kořeny nemají nic společného. Většinou se používají kořenice z lípy, topolu nebo javoru. Výchozí surovinou na výrobu replik barokního nábytku je převážně ořech. Z dalších stromů je vhodný jilm, švestka a bahenní dub," říká restaurátor. Tmely se tu používají výhradně na opravy nebo úpravy nábytku.

Korpus na psací stůl ze smrkového dřevaJedná se o povrchovou úpravu leštěnou politurou. Dřevo je napouštěno vyškvařeným nesoleným vepřovým sádlem, jelikož se politura musí s něčím pojit. Repliky barokního nábytku nejsou spojovány žádnými hřebíky, ba ani těmi nejmenšími. Spojnicemi jsou výhradně dřevěné kolíky. Stejným způsobem se to dělalo v baroku. Vynikne tak nádherná kresba kořenice a ušlechtilého dřeva. Zákazníci díky tomu mohou obdivovat nejen propracovanost a čistotu každého kusu, ale především přírodní krásu dřeva.

Dělat radost

Repliky barokního nábytku jsou vesměs honosné kusy, pyšnící se bohatým zdobením, nepřeberným množstvím zásuvek, tajných skrýší a záhadných dvířek. Stoly, komody, skleníky, psací stoly i velké vitríny jsou uvnitř zařízeny tak, aby splňovaly kromě estetického i praktický účel. Zákazník přijde s určitým přáním a zdejší mistři svého oboru mu vyrobí na zakázku kus podle vlastního uvážení. „Ještě se nestalo, aby někdo nebyl spokojen," tvrdí Ladislav Pech. Na velký barokní sekretář čeká jeho budoucí majitel zhruba tři a půl měsíce, komoda či šperkovnice se může přestěhovat ke svému majiteli již za tři týdny.

Barokní duch domova

Dámský barokní psací stůl- tabernákl, 180 - 240 000 Kč.Ročně tu vyrobí okolo dvaceti kusů replik barokního nábytku. Každý kus z barokní řady je přitom rapsodií nádherného tvaru a vynikajícího řemeslného zpracování. Od ornamentálních vzorů s vysoce lesklým povrchem ručně dělaných intarzií ke smyslně tvarovaným křivkám mistrovsky zpracovaných a ručně vyřezávaných nohou. Každý solitér je výrobkem bez kompromisů, odkazem řemeslného umění a způsobu výroby nábytku, který se používal v minulých staletích ve službách těch nejvýznamnějších dynastií historie.

Vzato citově a myšlenkově, jde o silné propojení „duše domova" s nekonečným vývojem lidského myšlení a tvoření. Proto tu pětice nadšenců vytváří bohatou a vskutku vábivou odchylku jak od tradičního konceptu bydlení, tak od moderního životního stylu. Svou precizností, dokonalostí svého provedení doslova bere dech. Víc než jako záliba, pro kterou byly mistrovské kousky původně vyrobeny, je však tato kolekce určena budoucím generacím. Jako stopa minulosti a svědectví o nás samých.

text: Marta Drahorádová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem