Z finančního pohledu představuje schodiště nemalou položku rozpočtu. Z hlediska estetického pak významně ovlivňuje své okolí a často dominuje interiéru, jenž je s ním pak třeba sladit. Zaslouží si proto naši pozornost!

Schodiště je důležitá stavební konstrukce, na kterou jsou kladeny značné nároky. Mezi ty nejpodstatnější patří funkčnost, bezpečnost a estetika. Při přípravě výstavby rodinného domu bychom si měli co nejdříve vyjasnit, co od svého bydlení očekáváme, jak bude zhruba vypadat interiér, v jakém stylu se cítíme dobře. Každý z nás má svůj styl a vkus, který se projeví na definitivní podobě našeho domu, schodiště nevyjímaje.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Prvek stability

Ani minimalistický prostor cca 2 x 2 m nemusí bránit tomu, aby se zde zrealizovalo kvalitní, bezpečné, pohodlné a pěkné schodiště. Toto betonové je obloženo schodišťovým stupněm z postformingu. Pod přesahující hranou jsou uloženy LED diody, které osvětlují nášlapnou plochu spodního stupně. Za tmy pak vznikají zajímavé obrazce. Stupně lemuje jemný soklík. V tomto případě je obložena také podstupnice.Schodiště je nedílnou součástí domu a jeho pořízení je tak finančně náročné, že je téměř nemožné přizpůsobovat ho módním trendům. Pamatujme na to a hledejme varianty nadčasové, univerzální, ale přesto originální. Je to ale těžké, protože schodiště je komplikovaná prostorová záležitost, pro mnohé obtížně představitelná. Vliv schodiště na charakter celého domu je značný. Na to vše je třeba myslet již ve fázi projektu, vyhneme se tak pozdějším nouzovým řešením. Při vlastní stavbě může být pozdě.

Existuje však jedno téměř univerzální řešení. Schodiště ze železobetonu. Železobeton, jako nosná konstrukce, je vynikající z několika důvodů.

Betonovému schodišti sluší

- jednoduchost
- volný prostor
- zajímavý tvar
- zajímavá konstrukce
- kvalitní materiály na obklad a zábradlí
- zajímavé kombinace materiálů
- hezké osvětlení

Funkční polotovar

Je libo retro? Za příklad může posloužit tato realizace. Schodiště můžeme oživit nejen vtipnou barevností okolí, ale také obložením stupňů, například barevnou plovoucí podlahou Parador. Je však nutno počítat s domýšlením detailů a ochrannými lištami na čelech a hranách stupňů, aby detail nepřebil elegantní tvary lomenicové konstrukce schodiště. Jako zábradlí slouží madlo po obvodu, na druhé straně chrání prostor vypnutá lanka.Železobetonové schodiště můžeme v rodinném domě realizovat ihned po dokončení stropu. Umožní nám pak jednodušší a bezpečný pohyb. Zrychlí komunikaci řemeslníků po staveništi. Schodišti takový provoz nijak neublíží a po dokončení všech prací můžeme dílo dokončit.

Finanční alternativa

Betonové schodiště umožní rozložit finanční zátěž na delší dobu, od hrubé stavby až do kolaudace. Ke kolaudaci potřebujeme zábradlí, finální obklad stupnic můžeme odložit na později. Prozatím můžeme zvolit například nalepený koberec, či nátěr.

Kombinace materiálů na obklad a zábradlí

Zde jsou možnosti železobetonu téměř neomezené. Z každého schodiště může vzniknout originál. Záleží jen na naší představivosti a finančních možnostech. Některé varianty si můžete prohlédnout na našich fotografiích.

text: Břetislav Eichler, foto: archiv autora

logo MessengerPoslat Messengerem