A pak že se mateřství a kariéra vylučují. Anna Hanzalová, absolventka oboru Design výrobků na UMPRUM Praha, stihla v roce 2007 ukončit vysokoškolské vzdělání, porodit dítě a za svůj návrh vylepšení chirurgických nástrojů získat v rámci udílení Výročních cen Akademie designu ČR ocenění Objev roku 2007.

Anna HanzalováČekala bych, že mladá žena si pro svou diplomovou práci vybere něco spotřebnějšího. Proč zrovna design chirurgických nástrojů?

Podnět vyšel od firmy Beznoska, která oslovila naši školu. Chtěli vylepšit s pomocí designéra estetický vzhled chirurgických nástrojů a já jsem se jim ozvala. Původně měli v úmyslu změnit vzhled jednoho nebo dvou nástrojů, měl to být jen takový pokus, ale když jsem jim řekla, že se tomu můžu věnovat celý rok, navíc časově neomezeně, dali mi k dispozici celou vývojovou sadu. Technickou část jsem přenechala inženýrům. Mým úkolem bylo vylepšit nástroje esteticky a zlepšit jejich tvar tak, aby se s nimi lékařům při operacích dobře a pohodlně pracovalo.

Věděla jste si s tím rady?

Zpočátku moc ne. Měla jsem dojem, že tam ani žádný prostor pro design není. Ty nástroje se mi zdály hodně technické, minimalistické, takže jsem moc nevěděla, co s tím. Začala jsem studovat chirurgickou a ortopedickou problematiku, zúčastnila jsem se operací, abych zjistila, jak lékaři pracují, co můžu změnit, co se naopak změnit nesmí, mluvila jsem s doktory, sestřičkami, navštívila jsem i výrobu. Pomalu jsem pronikala do problematiky a rozhodla jsem se, že ze všeho nejdřív nástroje sjednotím. Aby bylo zkrátka na první pohled jasné, že jde o sadu. Ty části nástrojů totiž, i když sloužily stejnému účelu, vypadaly rozdílně. Každý měl třeba jinou rukojeť, různá dláta byla pokaždé jinak dlouhá.

Řekla byste, že vámi navržená vylepšení zkvalitní i operace?

Firma Beznoska vyrábí zejména endoprotézy, nástroje jsou jen vedlejší produkt, ale užívají se právě při operacích endoprotéz. Takže kvalita operace bude bezesporu záviset spíše na šikovném operatérovi a kvalitní endoprotéze.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Květináč pro hydroponické pěstování rostlin, porcelán, školní zadání.

Usnadní tedy práci lékařům? Mluvila jste s nimi o tom?

Ano, o to jsem se pokoušela a sehnala jsem si i nějaké kontakty. Ale zjistila jsem, že samotní lékaři se natolik soustředí na zákrok, který mají provést, na to, aby operace proběhla perfektně, bez potíží a v co nejkratším čase, že design a komfort operačních nástrojů příliš nevnímají. To spíš sestřičky, které nástroje připravují, podávají a pak uklízejí, byly sdílnější.

Stihla jste už navrhnout i něco mimo školní zadání?

Oslovila mě firma Vatanai, která si mě vybrala na webových stránkách Czech Designu a nabídla mi spolupráci při návrhu vzoru na šátky pro nošení malých dětí. Moc mě to potěšilo a byla to skvělá spolupráce.

Některé návrhy mohou vzniknout jako školní zadání, ale pracuje se na nich dál a nakonec se třeba i uchytí a mají úspěch. To je právě případ Oblaku, závěsného akustického objektu, který se v současné době celkem hojně prodává, i když spíš jako svítidlo, a má úspěch i v zahraničí.

Keramická, designově zajímavá váza navržená pro stylově čisté interiéry.

Akustický závěsný objekt? To zní hodně záhadně...

Podle původního školního zadání mělo jít o něco závěsného do kanceláří, co by zlepšilo akustiku v minimalisticky zařízených interiérech. Jakmile se totiž zbavíte koberců i záclon, zhorší se akustika a spolupracovníci si pak třeba při rozhovoru špatně rozumí. Takže to měl být závěsný objekt nejlépe nad stůl, který může vypadat i celkem dost výtvarně. Na akustické účinnosti jsme spolupracovali s firmou Soning.

A jak by ten objekt měl zlepšit akustiku?

Jde o měkký, porézní materiál, který pohlcuje zvukové vlny, frekvenci lidské řeči, i když nějaké basy samozřejmě neutlumí. Nemusí to být žádný speciální materiál, vlastně by se tam mohla pověsit i nějaká drapérie. Jelikož hlavní funkce objektu není na první pohled patrná, ale vypadá moc hezky, prodává se zejména jako svítidlo. Uvnitř je totiž zabudovaná trubice, která umí svítit bíle nebo barevně. Můžeme si nastavit barevný odstín i rychlost, s níž se barvy mění. Momentálně Oblak produkuje firma Symbio.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Do budoucna byste se chtěla znovu věnovat podobným tématům, nebo vás láká spíše navrhování spotřebních produktů, případně interiérů?

Mně ale chirurgické nástroje přijdou celkem spotřební, i když se k nim nedostane každý. K nástrojům bych se ráda vrátila, bavilo mě to, ale nezříkám se ani jiné práce. Myslím, že čím pestřejší máte práci, tím je zábavnější. Ráda bych se v budoucnu věnovala mimo jiné i navrhování interiérů. Ale není pro mě podstatné, jestli půjde o dům nebo bytový interiér. Každé zadání je svým způsobem specifické, a tak by se k němu mělo přistupovat. Jak volbou dispozic, barev, tak i materiálů.

Brýle s horizontálními obroučkami, na výrobu byl použit acetát celulózy.

A jak by vypadal interiér vašich snů?

Ten by určitě respektoval dům, ve kterém by se nacházel. Design by měl odpovídat tomu, k čemu má sloužit a kdo jej bude užívat.

Přála byste si bydlet spíš v bytě nebo v rodinném domku třeba někde v přírodě?

Určitě raději v domku v přírodě. Ale zase na druhé straně raději v hezkém bytě, než v ošklivém domě.

text: Miroslava Nejedlá, foto: Jiří Thyn, archiv

logo MessengerPoslat Messengerem