Děti rostou jako z vody a než se nadějeme, máme doma z roztomilého miminka revoltujícího pubescenta. Těmto bouřlivým proměnám by se mělo průběžně přizpůsobovat i zařízení dětského pokoje.

Nábytek pro děti obvykle spojujeme s představou kolébky, postýlky s ohrádkou nebo přebalovacího pultu, který po pár letech skončí na půdě, v bazaru nebo třeba v rodině kamarádky. A nám nezbude nic jiného, než shánět další atypický, jen trochu větší nábytek. Takový scénář však nemusí platit doslova, protože nábytkáři se řešením dětských pokojů již drahnou dobu zabývají a variabilní nábytek, který dokáže růst spolu s dětmi, je dnes jednou z mnoha možností.

Miminkem to začíná

Sestava Mario, pracovní stůl s plynule naklápěcí pracovní deskou doplněný policí a zásuvkovým kontejnerem (GAZEL).Pro nejmenší děti je základním prvkem ve výbavě pokoje kvalitní postýlka. Zvažte, zda se nevyplatí koupit takovou, která s naším potomkem poroste. A protože se v takovém případě délka užívání postýlky značně prodlouží, doporučujeme vám nešetřit na kvalitě a „nehledět" na korunu. Měli byste mít jistotu, že materiál, z něhož je postýlka vyrobena, není zdraví škodlivý, že se na postýlce nenajdou ostré hrany, o které se může vaše ratolest poranit, a že také nátěr povrchu postýlky bude zdravotně nezávadný a maximálně odolný. Další vlastností, která je pro postýlku extrémně důležitá, je stabilita a jisté konstrukčně­ rozměrové náležitosti, jako rozteče příček, nastavitelnost výšky matrace a snadno stahovací bočnice.

Dětská matrace

Do dětské postýlky ovšem patří kvalitní matrace, zejména kvůli správnému růstu páteře. Tvrdší konzistence matracového jádra je důležitá hlavně pro správný vývoj zádového svalstva.
Mezi nejkvalitnější patří matrace z latexové pěny, která je středně tvrdá, dostatečně pružná a optimálně se přizpůsobí váze dítěte. Vyniká bodovou elasticitou - po stlačení se rychle vrací do původní polohy. Důležité při výběru matrace do postýlky je, aby měla správné rozměry. Mezi matrací a tělem postýlky by neměl být prostor, kde by se dítě mohlo zachytit, poranit, či kam by mohlo zapadnout. Podstatnou roli pro správnou funkci dětské postýlky zde hraje i podložka pod matraci.

Nový, nebo starší?

Dětský pokoj Amálka z tzv. dutých desek, které jsou lehké a odolné (ADAGIO NÁBYTEK).Dětský pokoj by neměl být vybaven jakýmkoliv odloženým nábytkem - úvahy typu „stejně je to jen na pár let" nejsou na místě hlavně ze zdravotních důvodů.

Starší nábytek může pamatovat éru, kdy se tolik nehlídalo složení dřevotřísek ani nátěrů, zejména se to týká formaldehydu i jiných toxických látek. Pokud tedy dětský pokoj starším nábytkem vybavujete, důkladně ho překontrolujte a možná popřemýšlejte o nové, čisté povrchové úpravě. Ve specializovaných prodejnách s nátěry zcela jistě najdete barvu vhodnou právě pro dětský nábytek.

Pokoj pro batolata

Zatímco miminko tráví nejvíce času v posteli, o něco starší dítě si obvykle najde nové působiště, a tím je obvykle podlaha. Nikoho nepřekvapí, že by měla být kvalitní, teplá a hlavně neklouzavá. Batole na ní totiž stráví většinu času, zde si hraje a dětská fantazie zde nalézá startovací plochu pro své výpravy.

Bouřlivým proměnám dítěte by se mělo průběžně přizpůsobovat i zařízení dětského pokoje.Pokud je vaše dítě menšího vzrůstu, může dál spát v postýlce. V této fázi jsou ale postranice na závadu, protože mnoho dětských úrazů má svoji příčinu v pokusu je přelézt. Proto je lepší zábrany odstranit nebo zvolit pro dítě klasickou postel.

Je dobré děti zvykat na úklid

Stůl a židli dospěláckého střihu by bylo zbytečné pořizovat, malý stoleček se židličkou nebo dětská vysoká stolička splní svůj účel dokonale.

Značný efekt v batolecím pokoji vykonají velké barevné polštáře, které slouží k sezení a povalování. Už od malinka je dobré děti zvykat na úklid, a pro tento účel je dobré vybavit pokoj úložnými prostory. Dítě se tak postupně naučí, že každá hračka má své stálé místo.

Poznání hrou

Hra je pro dítě ještě důležitější než pro dospělého práce. To byste měli mít pokaždé na mysli a dětské hry respektovat. Také pokoj by měl zařízen tak, aby hře nebránil, naopak by měl svým vybavením stimulovat fantazii i motoriku. Pokud to proporce místnosti dovolí, najděte místo na houpačku nebo alespoň houpací hračku.

Vhodné osvětlení

Aby na své hry děti dobře viděly, je nutné pokoj dostatečně nasvítit. Dětské hry se odehrávají většinou při zemi a tam je méně světla než u zdroje. Hlavní světlo u stropu má mít zhruba 150 až 250 W, místnost je vhodné vybavit ještě doplňkovými světly (např. dekorativní nástěnná, pracovní lampa na stole, čtecí namontovaná nad postelí).

Barvy a děti

Pokoj pro děti by neměl být barevně přeplácaný. Podle psychologů barvy ovlivňují v prvních sedmi letech života vývoj dítěte zásadním způsobem. Děti sice milují růžovou a fialovou, v pokoji ale mohou být v rozumné míře zastoupeny všechny barvy. Další extrém má podobu bílých stěn a bezbarvého laku na dřevěném nábytku. To sice možná dospělému připadá vkusně uměřené, na dítě to ale může působit skličujícím dojmem vzbuzujícím až pocity letargie.

Designová dětská židle Julian (MAGIS)Není na škodu se o barvách s dítětem poradit. Dítě vnímá svět pocitově a některá barva mu nemusí jít zrovna k duhu. Pokud pokoj vymalujeme nevhodně, může to mít na dítě až překvapivý vliv. Barva, která rozhodně nic nepokazí, je teplá žlutá, nebo světlé odstíny modré, růžové či zelené. Nátěry a výmalba by měly být zdravotně nezávadné a omyvatelné.

Tvůrčí prostor

Ve správném dětském pokoji by neměla chybět plocha, na kterou dítě může malovat, a magnetická tabule vhodná k připevňování obrázků. Ideální je například starší malířský stojan, do kterého můžeme tabuli připevnit. (V případě, že je vaše dítě obdařeno výtvarným nadáním, vám za stojan v pozdějším věku určitě poděkuje. V opačném případě jej lze vždy dobře prodat.)

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Kam s hračkami

Nezapomeňte ani na úložné prostory. Ty by měly být hlavně pro menší děti co nejjednodušší. Klasická skříň s mnoha přihrádkami není pro malé dítě příliš vhodná. Bylo by pošetilé nutit například tříleté dítě, aby systematicky uklízelo hračky do polic. Mnohem lepší k ukládání hraček jsou například kontejnery, které snadno a rychle pohltí jinak nezvladatelnou záplavu panenek, autíček a dalších herních propriet.

Kolébka a souprava povlečení pro miminka Méďa (SCARLET).Za úvahu stojí přelakovaný starý lodní kufr, truhla nebo proutěný koš na prádlo. Pokud má vaše dítě v pokojíku příliš málo místa a hračky přibývají geometrickou řadou, dejte hračky do pytle vlastní výroby. K výrobě pytle je vhodná podšívkovina, která je odolná vůči otěru, ale dá se použít i jiný vhodný materiál „co dům dá". Pytel na hračky můžete zavázat šňůrou vlastní výroby, kterou lehce umotáte ze staré pletací vlny. Pytel s hračkami může odpočívat třeba pod postelí.

Neoplýváte-li penězi na dětský nábytek, vyrobte na hračky box ze starých banánových krabic polepených barevnými tapetami. Při výrobě může vaše dítě samozřejmě asistovat a vězte, že z toho bude mít rozhodně mnohem větší radost než z drahého nábytku na zakázku.

Minitělocvična

Vaše děti zajisté ocení možnost si v pokojíku trochu zasportovat. Jistě, instalace kruhů, koně nebo švédské bedny do dětského pokoje je ve většině případů neuskutečnitelnou utopií. Ale například žebřiny už zase takový problém nepředstavují. Pokud nechcete kupovat přímo nové (stojí kolem tří tisíc korun), poohlédněte se po starším kusu. Dítě pohyb potřebuje, a zvykne-li si na to, že se párkrát denně pověsí na ribstol a protáhne si páteř, je to jen dobře. Nemáte-li doma na žebřiny místo, můžete je nahradit mobilní hrazdou rozepřenou šrouby s gumovým zakončením mezi rámy dveří.

Pozor, hrazdu lze instalovat jen mezi kovové zárubně, na dřevěných by nedržela a dítě by si mohlo při pádu ublížit.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem