Přírodní materiály jsou oblíbené hlavně pro svůj přirozený vzhled, jedinečnou strukturu a charakter. Právě krása a kvalita jsou nadčasové hodnoty, které zaručují dřevěným podlahám v jistém smyslu nesmrtelnost. Bez ohledu na jakýkoli vývoj jsou masivní dřevěné podlahy stále trendem.

Na výrobu dřevěných podlah se využívá dřevo jehličnatých i listnatých dřevin. Jednotlivé druhy určují vlastnosti podlahy. Měkké dřevo (většinou z jehličnatých dřevin) se snáze opracovává, ale podlaha z něj vydrží menší zátěž než podlaha z tvrdého dřeva (získává se hlavně z listnatých stromů). Vysokou tvrdost a zvýšenou odolnost mají exotické dřeviny pocházející např. z Jižní Ameriky nebo Afriky. Typ dřeva je tedy potřeba zvolit především podle vy­užití, které určuje zátěž.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Dřevěná podlaha z kolekce Linea (Parket design), dekor Palisander, cena 1 428 Kč/m² (STUDIO PODLAHY HETH).Povrchová úprava lakem

Vzali jste v úvahu zatížení, na které musí být vaše podlaha připravená, a teď byste asi rádi konečně vybírali jen podle vzhledu. Ještě předtím je ale dobré vědět, že dřevěná podlaha potřebuje pravidelnou péči, jejíž intenzita opět závisí na typu a jakosti dřeviny. Téměř pro všechny dřevěné podlahy ale platí, že je nutná povrchová úprava lakem, voskem nebo olejem, jinak hrozí, že se nečistoty ulpívající na povrchu zapustí do dřeva. Vzhled podlahy je samozřejmě jedním z nejdůležitějších kritérií výběru. Stále oblíbené jsou dnes již klasické domácí tvrdé dřeviny (dub, buk a další), u nichž lze vybírat z různých barevných variací.

Výjimkou už nejsou ani odstíny černé, nebo naopak bílé barvy. Nezvyklou kresbu a barvy mají podlahy z exotických dřevin (nejčastěji wengé, bambus, merbau, jatoba a teak), které jsou již několik let módní záležitostí.

Při výběru dřevin berte v úvahu

- pevnost - určuje míru schopnosti vzdorovat statickému namáhání
- houževnatost - určuje stupeň odolnosti vůči dynamickému namáhání
- pružnost - míra odporu, který klade mate­riál zatížení, jež ho ohýbá
- tvrdost - závisí na ní stupeň odolnosti materiálu proti vnikání jiných těles a měří se Jankovou nebo Brinellovou zkouškou tvrdosti, při které se hodnotí deformace povrchu ocelovou kuličkou tlačící na materiál

Nezapomeňte na kvalitní podklad

Dřevěná podlaha z kolekce Supreme Artisan (Kährs), dekor Dub Slate, třívrstvé lamely, povrchová úprava přírodním olejem, cena od 2 100 Kč/m² (KPP).Ještě před pokládkou podlahy nezapomeňte na kvalitní podklad, který zaručí tvarovou stálost podlahy. Měl by být rovný, pevný, suchý a bezprašný. Nerovnosti povrchu by neměly přesahovat dva milimetry na vzdálenost dvou metrů. Při pokládce by měla být v místnosti stejná teplota jako při běžném provozu, ideální je 18-22 °C.

Dřevo reaguje na okolní vlivy, a proto je důležité udržovat optimální vlhkost a teplotu v každé místnosti s dřevěnou podlahou. Příliš vlhka může vyvolat bobtnání dřeva, sucho naopak jeho popraskání. Předejít těmto nepříjemným procesům se částečně daří díky novým výrobním technologiím a sami jim můžete zabránit také správnou úpravou a následnou údržbou povrchu. Lakované parkety se dobře udržují, ale lak samotný má nižší životnost. Naopak úprava olejem vyžaduje náročnější údržbu (povrch musíme pravidelně vytírat speciálním přípravkem, který pomáhá zachovat olejový filtr), ale má delší životnost.

Masivní podlahu je ideální jednou za osm let obrousit, čímž ji plně zrenovujeme a zbavíme všech škrábanců a prošlapaných míst.

text: Jana Polomová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem