V moravském městečku, které je synonymem vinobraní, slavností vína a koštů, vyrostl penzion Klaret se sklepem, raritně přístupným přímo z interiéru. Dům leží ve městě, ale v kontaktu s přírodou s výhledem na Pálavské vrchy. Inspirován architekturou hotelů a penzionů nedalekého Rakouska i Itálie vám dopřeje pocit, že jste tu vždy vřele vítáni.

Na konci zahradní cesty meruňkovým sadem se před vámi rozprostře parkoviště, prostorný dvůr s bazénem a pavlačová část domu. Dříve tu stával klasický domek pro rodinu ve tvaru „L", pro majitele bylo ale výhodnější nechat ho zbourat a postavit staronový dům, na který se částečně použily cihly z demolice. Zajímavými doplňky je mušličkové zdivo a znakové cihly, charakteristické pro tuto oblast.

Ve městě, které se řadí mezi památky UNESCO, musel být dům navržen tak, aby působil nenápadně z ulice, dvakrát lomená střecha tak vytváří iluzi, jako by v zahradě stály dva domky.

Vitální stařík sklep

Bazén lemuje chorvatský vápenec. Výhodou je, že se v létě nenahřívá od sluníčka.Proběhla také rozsáhlá rekonstrukce špinavého černého sklepa, starého 200 až 300 let. Sklep včetně šíje probíhající mírně do oblouku, která slouží jako vinotéka, byl kdysi vystavěn na sucho z cihel a z místního vápencového kamene doplněného vápencovými hroudami. Díky navážce mohli majitelé prostory ještě vyhloubit a přistavět nové kóje. Omítka se obila kladívky a povrch očistil ocelovým kartáčem.

Do spár se precizně instalovala elektřina, aby sklep působil, jako by se v něm za léta nic neměnilo. Podlaha je nově vyskládaná z půdovek, v hlavní sklepní místnosti navíc v rastru z dřevěných trámů. Dominantou velké sklepní místnosti s křížovými klenbami, dřívější lisovny, jsou americká kamna, stůl pro 16 lidí z dubového dřeva s javorovými výplněmi a barová deska rovněž z masivního dubu, kde probíhají degustace vína s výkladem sommeliéra doplněné lahůdkami. Interiéru dodávají styl prvky vinné révy.

Více článků z rubriky INTERIÉR na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Majitelé zvolili podlahové vytápění

V romantické ložnici se můžete připojit na internet.Návrh domu od architekta majitelé mírně upravili, aby byl praktický z hlediska bydlení. Vytvořili větší pokoje a vysunuli dřevěnou pavlač podpíranou jičínským pískovcem dovezeným ze starého rozbořeného mlýna. V přízemí ve středu dispozice leží společenská místnost, ve dvou křídlech 16 pokojů pro hosty (v každém křídle čtyři v přízemí a čtyři v patře) s hotelovým vybavením. Příjemné je, že domem prochází minimum vnitřních chodeb. Majitelé zvolili podlahové vytápění a dřevěná okna s trojsklem, která izolují v zimě i v létě, kdy zajišťují uvnitř příjemný chládek.Interiér je vybaven v selském stylu v kombinaci s moderními prvky.

Charakteristicky dotvořená novostavba

Pro místní architekturu jsou typické staré lícové znakové cihly s písmovým nebo obrázkovým značením, tzv. zvonivky, pálené při vysokých teplotách. Stejně jako mušličkové zdivo se nacházejí ve starých domech ve Valticích. Valouny mušličkového vápence se daří nacházet přímo v zemi.

 

Vládnou mu pastelové barvy, hlavně oranžová, kávová nebo jemně zelená. Paní majitelka navrhuje závěsy, přehozy, ubrusy, do textilu tedy vkusně oblékla také celý penzion. Nejen ve společenské místnosti s rodinnou atmosférou, kterou dotvářejí hlavně venkovské kredence na snídani, je tak příjemně jak na dovolené, tak při firemním setkání nebo na svatbě.

V koupelnách zaujmou průhledná skleněná umyvadla. K jejich čistotě přispívá nejmodernější filtrace na bázi gelu, instalovaná u hlavního přívodu vody. Společně se solí váže minerály, především vápník, a odvádí je pryč.

Lákavý exteriér

Styl pavlače i umístění bazénu připomíná architekturu v Toskánsku. Vjezd tvoří kočičí žulové hlavy.Od sousedů je penzion odcloněn novou zdí, na jejíž stavbu byly také použity cihly z původního domu. Po terénních úpravách se založily trávníky s umělou závlahou, vysadily se tisy, túje a vinná réva. V plánu je výsadba kosodřevin. V létě je velkou atrakcí bazén, od loňského léta se slanou vodou. V rohu za bazénem v odlehlejší části pozemku se chystá výstavba pergoly s krbem a posezením. Pohodlí dotváří kompletní servis včetně okamžitých služeb, jako je půjčení auta nebo čtyřkolky, jízda kočárem či praní a žehlení prádla. Návštěvníci si dopřávají především výlety do lednicko-valtického areálu, bývalého lichtenštejnského panství, k návštěvě láká ale i blízké golfové hřiště Poysdorf nebo termální lázně Laa v Rakousku.

text: Šárka Drbohlavová, foto:  Radek Buk

logo MessengerPoslat Messengerem