Základní funkcí ložnice je samozřejmě odpočinek, relaxace a regenerace. Je to také důležitý prostor pro intimitu. Do ideálu má však většina našich ložnic daleko. Podívejme se, co všechno hraje při zařizování této místnosti roli.

Dispozice

Středobodem ložnice je samozřejmě postel. Podle jejího umístění se řeší celková dispozice pokoje. Pokud je to možné, postel umístěte čelem ke zdi, aby byla volně přístupná z obou stran. V menších prostorech pak může být postel situována ke zdi delší stranou, není to ale optimální řešení. Prostorovým umístěním postele se podrobně zabývá učení feng-šuej.

Postel

Výběr tvaru a velikosti postele je věcí osobního vkusu, finančních možností a dalších, třeba i zdravotních faktorů. Měla by korespondovat s velikostí místnosti. Je to základ, od kterého se bude odvíjet veškeré další uspořádání, tedy rozmístění skříní a jejich vzhled, umístění doplňků a osvětlení atd. Volit můžeme mezi mnoha materiály. Klasikou jsou postele dřevěné, kovové a čalouněné. U těch posledních se ale připravte na poněkud složitější údržbu – luxování, tepování.

Neméně důležité je i samotné provedení těla postele. Vybrat si můžeme mezi klasickou konstrukcí s nohami, jistou nevýhodou je nutnost pravidelného úklidu takto vzniklého prostoru. Polemizovat též můžeme, zda je plusem či minusem využívání plastových boxů, kontejnerů a vaků. Z těchto důvodů je pak možná lepší volbou postel konstruovaná rovnou jako úložiště. Tedy postel s tzv. soklem, který prvoplánově vytváří nový uzavřený úložný prostor. Odpadá tím třeba problém s ukládáním peřin.

Základním předpokladem kvalitního spánku je tma. Použijte proto v ložnici zastínění s funkcí „blackout“, zde v podobě zatemňovacích rolet (foto Atelier Orsei)

Matrace

Alfou a omegou dobrého spánku a odpočinku je výběr matrace. Osobně se domnívám, že ideální rozměr spací plochy pro dvě dospělé osoby je 200 x 180 cm, pokud to prostor umožní. Též doporučuji dvě oddělené matrace. A to jak z důvodu manipulace, tak i pro klidný a nerušený spánek partnera, nebudete s ním totiž hýbat, pokud v noci opouštíte společné lůžko. V současné době jsou nejoblíbenější matrace z různých moderních pěn, které jsou dimenzovány podle výšky, hmotnosti a zdravotního stavu uživatele. Výrobci nazývají tyto pěny různými názvy, nicméně princip je stále stejný.

Další variantou jsou matrace pružinové, to je záležitost především amerických výrobců. Specialitou jsou pak futony pro příznivce přírodních materiálů, gelové matrace, biopěny atd. Samotný výběr matrace je věcí specifickou, relativně složitou i finančně náročnou. Jednoznačně doporučuji využít pomoci některé ze specializovaných firem, opravdu si dnes můžete vybrat. Pamatujte, že dobrý prodejce si je vědom, že matraci nevyzkoušíte za půl hodiny, ale dá vám přiměřený čas na její vyzkoušení a možné vrácení.

Matraci pak musíte umístit na rošt. Na výběr máte klasický, a to jak dřevěný (z prkýnek) tak plastový (lamely), případně polohovací, a to mechanicky nebo motorově. Zde zvažte reálné využití, využívá se samozřejmě především pro zdravotně postižené uživatele. Každopádně výhodou je rošt výklopný, který umožňuje využití prostoru uvnitř postele.

Také si přečtěte: Jak vytvořit z ložnice zdroj energie

Úložné prostory

Skříně by měly být pokud možno uzavřené, mohou mít vlastní osvětlení ovládané senzorem, případně vypínačem. V době nepřeberného výběru specifických světel a technologie LED osvětlení by to neměl být velký problém. Ideálním řešením pro všechny úložné prostory je jejich výroba na míru. Tím se celý prostor sladí a není roztříštěn. Umožní to i nejlepší využití prostoru – skříně od země až po strop, možnost ideálního rozvržení potřebných sekcí – police, ramínka, šuplíky. Nejlepší je samozřejmě samostatná šatna.

Skříně by měly být pokud možno uzavřené, aby nepůsobily chaotickým dojmem. Ideální jsou vestavěné skříně vyrobené na míru (foto Studio Evalofa)

Osvětlení

Další možností jak vytvořit v ložnici dostatečně zatemnění jsou „blackout“ závěsy přes celou výšku i šířku místnosti (foto Atelier Orsei)Osvětlení je jeden z nejdůležitějších faktorů kvalitně zařízené ložnice. Hlavní světlo je vhodné doplnit „čtecími“ lampičkami a nezapomeňte ani na ovládání veškerých zdrojů světla z místa odpočinku.

Celkové osvětlení ložnice by mělo být tlumené. Týká se to jak aktivního osvětlení, tedy výběru a rozmístění světel, tak i naopak potlačení nadměrného venkovního světla. Nezapomínejte, že zárukou opravdu kvalitního spánku je tma. Použijte v ložnici zastínění s funkcí „blackout“, ať už ve formě závěsů nebo rolet. Zabrání pronikání nechtěného světla z venku a samozřejmě omezí i možný hluk pronikající do místnosti.

Podlaha

S úklidem pak samozřejmě souvisí volba podlahové krytiny. Pokud máte možnost, volte podlahu teplou – dřevo, koberec (celoplošný, kusový), teplou plovoucí podlahu atd. Dlažba patří do jižních zemí, případně do jiných prostor našeho obydlí.

Barvy ložnic

Doporučuji nepodceňovat ani výběr barev. Je to věc osobního vkusu a na každého mohou barvy působit jinak. Na internetu je mnoho odborných článků, které se tomuto tématu věnují. Většina lidí preferuje barvy tlumené, popřípadě klasickou bílou, tu je však vhodné změkčit akcenty pastelových barev.

Příznivé jsou barvy zemité až tmavé, rušivě pak mohou působit velké plochy červené a oranžové. Pokud bez nich neumíte žít, doporučuji je použít pouze lokálně, třeba na doplňcích.

Barvy v ložnici by rozhodně neměly působit rušivě. Nevadí menší barevný akcent, ale ložnice může být klidně i monochromatická, jako v tomto případě (foto Atelier Orsei)

Co do ložnice patří a co nepatří

Pokud už musíte spojit ložnici s pracovnou, je pohled na knihy rozhodně lepší variantou než na počítač (foto Studio Evalofa)Největší chybou bývá umístění televize do ložnice. Používání tohoto zařízení v místě určeném pro spánek nepřispívá ke kvalitnímu spánku, narušuje intimitu prostředí, má neblahý vliv na zdravotní stav labilnějších osob. O možnosti zcela zbytečných konfliktů mezi partnery ani nemluvě. Naopak, i v dnešní době elektronických čteček je krásnou dekorací knihovna. A to jak vizuálně, tak i obsahově.

Větším problémem však může být umístění tzv. pracovny, dnes tedy obvykle pracovního stolu s počítačem či notebookem. Pokud je to opravdu nutné a není-li možné vytvořit pracovní prostor jinde v obydlí, je naprostou nutností oddělit tento od zbytku ložnice, a to jak vizuálně, tak i vlastním osvětlením. Dnes už naštěstí není umístění pracovny v ložnici příliš obvyklé.

Nepřehlédněte: GALERIE: 14 tipů pro sladký spánek

Kde všude můžeme spát

Vycházejme z faktu, že naprosto optimální ložnici je schopen vybudovat pouze ten, kdo staví nově či zásadně přestavuje vlastní dům, nebo má to velké štěstí, že má tak velký byt, že není prostorově omezen. Ve všech ostatních případech jde o kombinaci chtěného a možného. Pak přicházejí v úvahu vestavěná patra, spaní v obývacím pokoji atd. V podobných případech se leckdy vyplatí spolupráce s odborníky, protože vám pomohou zorientovat se v široké nabídce na trhu a můžete se tak vyhnout chybám, které se ve výsledku prodraží.

Zařizování ložnice samozřejmě není žádné dogma. Je jen na vaší úvaze, jak chcete žít, respektive odpočívat. Vždyť právě ložnice je prostor, který nesdílíte s většinou svých návštěv. Je to především zázemí vaše a vašeho partnera a je jen na vás, jaké si ho uděláte.

Tradičním řešením při spaní v obývacím pokoji jsou rozkládací nebo sklápěcí lůžka. Můžeme ale využít i kvalitní matraci s čalouněním doplněnou opěrnými polštáři, na které se potom „válí“ celá rodina (foto Studio Evalofa)

O autorce

Eva Lövenhöferová Ing. Eva Lövenhöferová

Vystudovala technickou kybernetiku na ČVUT. Své vzdělání později doplnila studiem fotografie na Richland College v Dallasu u Hala Ungara a Digital Marketingu na University of Illinois.

Budování vlastního domu a řízení mnoha projektů ji v roce 2005 přivedlo k tvorbě interiérů a založení Studia Evalofa (www.evalofa.com), které se zabývá navrhováním funkčních interiérů a osvětou v tomto oboru.


Text: Eva Lövenhöferová a Petr Bartůněk | Foto: archiv, iStock

logo MessengerPoslat Messengerem