Spíž neboli špajzka či spižírna představovala pro naše předky nezbytnost, bez níž se žádná domácnost neobešla. Dnes už se s tímto praktickým místem vedle kuchyně příliš často nesetkáme, přitom je spíž ideálním místem pro uchovávání potravin, aby zůstaly déle čerstvé a v dobrém stavu.

Celostátní karanténa nám připomněla, jak dobré je mít po ruce železnou zásobu potravin, s níž lze nějakou dobu vydržet i bez vycházení do ulic. Ale i v dobách poklidných se hodí mít základní trvanlivé potraviny při ruce, abyste nemuseli před každým vařením běžet do obchodu.

Chlad, sucho a tma jsou základ

Aby potraviny zůstaly dlouho čerstvé a nepoškozené, je nezbytné vytvořit jim příhodné podmínky. Spíž by měla být umístěna na suchém a tmavém místě a měla by disponovat dobrým odvětráním. Důležité je především, aby uvnitř bylo pokud možno co nejchladněji, ideálně kolem 10 stupňů nad nulou. Chladnější teplotu často zajistí orientace spíže směrem na sever, kam nebude mít slunce přímý přístup.

Důležité je také vyvarovat se všech zdrojů tepla včetně mrazáků a lednic, aby se potraviny udržely co nejdéle čerstvé. V budoucnu jistě oceníte snadno omyvatelnou podlahu, jako jsou například dlaždice. Spíž se staví vždy co nejblíže kuchyni z praktického důvodu, aby se při vaření nemuselo odbíhat příliš daleko. Nejlepší variantou je propojení s kuchyní pomocí dveří.

Dopřejte spíži dostatečný prostor

Přestože se může zdát, že spíž nepotřebuje příliš mnoho prostoru, opak je pravdou. Aby plnila svůj účel, musí se vybavit regály, policemi a při navrhování se vyplatí myslet také na dostatek místa, které ve špajzce umožní pohodlné pohybování. Vyhněte se raději místům menším než jeden metr čtvereční, na tak malém prostoru byste toho příliš neuskladnili.

Spíž by měla být přehledná, lehce čistitelná, a především snadno přístupná. Doplněním o větrací okénko nebo ventilaci nic nezkazíte. Praktickým doplňkem je také rozsvěcení na čidlo. Automatické rozsvěcení a zhasínání se vyplatí a ušetří vás manipulace s vypínačem a složitého zhasínání loktem, zatímco budete mít ruce plné surovin.

Zásuvky s plnovýsuvem jsou praktické v tom, že se dostanete pohodlně i do zadních koutů a máte přehled o všech uložených potravinách. Proto je také vhodné označit si je na víčku

Jak by to mělo vypadat uvnitř?

Ideálně by se měla spížka vybavit policemi s hloubkou do 30 centimetrů po celém obvodu, což umožní přehlednost potravin a jejich snadné dosažení. Často se však ve spíži musí šetřit s místem a v takovém případě se jako alternativa volí hluboké skříňky, kde jedna potravina zakrývá druhou. To při správné organizaci ovšem nemusí představovat žádný problém.

Seřaďte suroviny podle toho, jak často je používáte

Potraviny, které používáte téměř denně, jako jsou vločky, med nebo zavařeniny, je dobré přesunout do předních řad a oddělit je od surovin, jež používáte jen několikrát do měsíce. Úplně dozadu pak přijdou zásoby.

Myslete na tepelné zóny

Při ukládání potravin dbejte na to, že u země a blíže ke zdi je chladněji. Hodí se sem proto trvanlivá zelenina, nápoje a mléko.

Využijte každý kousek místa

Abyste prostor ve spíži zužitkovali na maximum, můžete využít například i vnitřní strany dveří. Zavěšením praktického kapsáře s malými sáčky nebo připevněním menšího regálu s přihrádkami získáte další místo navíc.

Nemáte-li místo na samostatnou spíž, nic není ztraceno, můžete si do kuchyně pořídit výsuvné přihrádky či celé výsuvné skříně na potraviny. U truhlářů si je můžete nechat udělat na míru

Potravinová skříň aneb když není místo na spíž

Menší domy a byty, které nemají dostatek prostoru pro vybudování spíže, se možnosti uskladňování potravin nemusí vzdávat. Řešením jsou potravinové skříně, do nichž se dá umístit dostatek potravin, které se vám do kuchyňských skříněk již nevejdou.

Pro dostatečný přehled uvnitř skříně vsaďte na organizéry, vestavěné police (ideálně výškově nastavitelné), praktické šuplíky a dózy. Praktickou vychytávkou je i drátěný systém, případně systém výsuvů s odjezdy. Dveře potravinové skříně by měly ladit se zbytkem kuchyně, často jejich vzhled odpovídá dvířkám kuchyňské linky.

Jak potraviny správně uskladnit?

Sypké potraviny, jako je mouka nebo rýže, je dobré umístit do skleněných či plastových dóz, které se dají uzavřít. Vyhnete se tak možnému roztržení papírových obalů a následnému nepořádku. Stejné nádoby zajistí sjednocený vzhled uvnitř spíže, která bude díky tomu působit přehledněji a čistěji.

Některé suroviny si možná přece jen budete chtít nechat v původním balení. V tom případě byste měli dbát na správné otevření obalu dané věci, aby se vám s ní při jejím užívání dobře manipulovalo. Načaté obaly nezapomeňte zajistit pomocí skřipce či plastového potravinového zipu.

Potraviny v menších obalech můžete uskladnit do košíčků. Platí to především v případě kypřicích prášků, pudingů a sáčků s kořením.

Také si přečtěte: Kam co uložit, kde co uchovat

Co do spíže nepatří?

V blízkosti potravin by se rozhodně neměly vyskytovat žádné chemikálie, ředidla, barvy nebo laky. Je zkrátka třeba řídit se pravidlem, že do spíže patří pouze a výhradně potraviny, jelikož při nešťastné náhodě by mohlo případně dojít k zaměnění nebezpečné látky za potravinu.

Jak udržovat spíž?

Aby spíž sloužila svému účelu, musíte jí věnovat pravidelnou péči, což mimo jiné znamená vyvarovat se kupení prázdných sáčků, obalů nebo lahví. Nebudete litovat ani pořízení plastových zip sáčků a klipsů, které pomohou s uzavřením otevřených obalů. Při doplňování spíže vždy skládejte nové potraviny za ty starší. Touto cestou si pojistíte to, že se staré potraviny nezkazí a nezapomenete na ně. Čas od času je také dobré probrat celou spíž regál po regálu a potravin, které už nejspíš nikdy nepoužijete, se zbavit a uvolnit tak místo jiným surovinám.

Zatočte s potravinovými moly

Skleněné dózy jsou hezké, přehledné, dobře se skladují, chrání svůj obsah před invazí molů a v případě kompotů a dalších zavařenin i před zkaženímTyhle potravní konkurenty si dost často přinesete domů už z obchodu, proto není jiné řešení než pravidelná kontrola zásob a ukládání mouky, semínek, oříšků a jiných ohrožených potravin do uzavíratelných skleněných či plastových obalů.

Často se také musí použít lapače. Dejte si ovšem pozor, jaký lapač zvolíte. Ne všechny je vhodné použít v blízkosti potravin, jelikož mohou obsahovat aroma nebo dokonce nebezpečné látky. Do spíže použijte pouze ty, které jsou jasně označeny jako vhodné k použití u potravin. Potraviny, do nichž se moli již dostali, byste měli co nejdříve vyhodit a raději zkontrolovat a prosít i mouku, vločky a další sypké suroviny, v nichž by moli mohli být ukrytí.

Text: Lukáš Benzl | Foto: iStock, archiv

logo MessengerPoslat Messengerem