Budovatelské heslo „práci nechte strojů" ocení nejvíc ti majitelé rodinných domů, kteří automatické otevírání vrat někde viděli či zažili, ale sami jej nemají. Hrůza! Musíte i za deště a veskrze nechutného počasí vystupovat z vozu, hledat klíče po kapsách a pak ještě bránu zamykat. A to ani nezmiňujeme bezpečnostní hledisko, které se zdaleka netýká jen řidiček. Jak postupovat, když si chcete vrata osadit automatem?

Pořídit dodatečně automatizaci k posuvným vratům nemusí být finančně náročné a ovládání lze dokonce napojit i na zabezpečení domu. Traduje se, že jisté ženě se dodatečně namontované ovládání vrat u jejího domečku tak zalíbilo, že při stisku ovladače vrat ještě dlouho pronášela kouzelnou formulku: „Miláčku, šel bys dneska otevřít, prosím?" Ano, máloco dokáže tak spolehlivě navodit pocit komfortu, pohodlí i zabezpečení jako správně a logicky vyřešený vjezd otevírající se jako v pohádce na váš povel. K většině stávajících posuvných i jedno či dvoukřídlých lze dodatečně pořídit elektrický motor s možností několika způsobů ovládání. Je pak celkem jedno, jestli budete systém ovládat stisknutím tlačítka, zadáním číselného kódu nebo přiložením vstupové karty.

Je-li váš dům nebo automobil vybaven kompatibilním bezpečnostním řešením, je možné použít výše zmíněný postup nebo třeba dálkové ovládání od zabezpečení nejen k odblokování elektronického zabezpečovacího systému v domě, ale i k otevření brány, případně podle napojení třeba k rozsvícení světel u vjezdu atd.

V případě některých bezdrátových systémů zabezpečení je možné dokonce zajistit takové zapojení, při kterém se k otevření vrat použije dálkový ovladač na zabezpečení auta atd. Je samozřejmě možné i ovládání klíčkem, i když od toho se s postupující digitalizací ustupuje. Stejně tak je možné sjednotit třeba jeden ovladač pro otevření vrat a souběžné otevření brány garáže - ať již přímo, nebo přes nějaký interface podle výrobce.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Nakombinujte vrata se zabezpečením

Sjednotit otevírání vrat se zabezpečením a řízením automatizované domácnosti je snadné v případě, že využijete systémy od jednoho výrobce (u nás třeba velmi rozšířený systém Oasis od Jablotronu). Při použití vysílače do automobilu od Jablotronu (RC-85) je možné ovládat vjezdová nebo garážová vrata bliknutím světel (samozřejmě v určitém dosahu v řádu metrů), nebo zahoukáním. Systém funguje tedy jako klasická klíčenka a navíc může předat poplachovou informaci z autoalarmu do systému - se všemi možnými výhodami, jako je zpráva na určené mobily nebo na pult centralizované ochrany atd.

Elegantní ovladače vrat mají možnost aretace vysílání a množství kódů kvůli bezpečnosti.

Nemusíte se bát, že by vám bránu náhodně otevřel nějaký kolemjdoucí svým ovladačem, komunikace bývá zabezpečena nebo jištěna kódem. Jak je vidět, trend směřuje zřetelně k tomu, aby jednotlivé prvky automatizace v domě spolupracovaly.

Svépomocí, nebo s odbornou montáží?

Při určité schopnosti může šikovný řemeslník amatér připravit návrh podle nákresů sám. Je ale třeba zajistit stavební přípravu a také elektroinstalaci. Může být rozumné oslovit firmu, která si třeba v případě realizace nebude počítat obhlédnutí terénu, vy naopak buďte připraveni odpovědět na běžné otázky typu šířky brány, její hmotnosti, provedení sloupů a dalších. Pohony nejrozšířenějších posuvných vrat jsou určené pro hmotnosti od zhruba 500 kg až do dvou tun.

Můžete zvolit plastový nebo ocelový hřeben, s výběrem by vám měl pomoci prodejce. Na internetu najdete poměrně cenově výhodné balíčky sestav pro nejběžnější vrata, a to posuvná, či jedno i dvoukřídlá. Levné sestavy pro posuvná vrata se pohybují zhruba od 10 až 12 tisíc za sestavu, často včetně jednoho ovladače, fotobuněk a blikače. To samozřejmě platí pro nejslabší motory! Pozor, většinou jsou uváděny ceny bez daně.

text: Jan Bělohubý, foto: archiv autora

logo MessengerPoslat Messengerem