Tisk | Diskuze (7) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Bazén versus jezírko
Zahradní jezírka vhodná ke koupání zdomácněla v českých zahradách již natolik, že spousta majitelů zahrad při úvahách o pořízení vlastní „plovárny" stojí před zásadní otázkou: bazén, nebo koupací jezírko? Abychom Vám usnadnili rozhodování, pokusíme se odpovědět na nejčastější otázky, které toto téma doprovázejí.
Ponecháme stranou bazény, které nejsou zabudované do země a jejichž estetika vzhledu zahrady jen škodí. Takové levné řešení lze považovat za provizorium a sezonní záležitost. Z tohoto důvodu patří nadzemní bazény do skrytějších částí zahrady, která není v hlavních pohledových osách, případně využijeme vyšší zeleň a pohledově jej odcloníme.
Ani zabudovaný bazén nemusí působit příliš esteticky, pokud není dobře vyřešeno jeho bezprostřední okolí. Dobře působí jednotné kvalitní materiály (např. kámen, dřevo) použité na okrajích bazénu v kombinaci se stejnými materiály na ostatních zpevněných plochách. Rovněž tvarová harmonie mezi bazénem a ostatními prvky zahrady přispívá k celkovému dobrému dojmu - oblouky, úhly, linie bazénu a zpevněných ploch by se měly vzájemně doplňovat a navazovat na sebe. Jednoduché čisté linie bazénu se hodí zejména do formálně upravených zahrad a menších pozemků. V okolí takové vodní plochy vyniknou opět spíše jasně definované tvary - moderní nádobové rostliny s kompaktním vzrůstem (stříhaný buxus, agapanthus, okrasné trávy).
Vybudování vodních kaskád
Není pochyb, že dobře ztvárněné jezírko působí v zahradě přirozeně a celkově zvyšuje její estetickou hodnotu. Přírodní a měkké linie břehů se hodí do volně řešených zahrad a rozlehlejších pozemků. Důležité přitom je respektování a zároveň zdůraznění členitosti terénu a výškových rozdílů. Právě terénní rozdíly umožňují vybudování vodních kaskád, vodopádů a dalších prvků, které mimořádně zvýší atraktivitu vody v zahradě. To však neznamená, že na malý pozemek nelze vtěsnat přírodní vodní plochu. V takovém případě se volí jednoduchý formální tvar, podobně jako u bazénu.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz. |
Výstavba a investiční náklady
Náročnost zemních prací při budování bazénu a srovnatelného jezírka se příliš neliší. Náklady na výkopové práce ovlivňuje celková velikost, hloubka a tvar břehů. Cena skeletu koupacího jezírka je velmi podobná ceně bazénu v případě, že se zvolí podobné materiály a technologie výstavby - betonové jádro kryté fólií. Dnes je to stále častěji používaný způsob výstavby koupacího jezírka. Samozřejmě existují i jednodušší a levnější způsoby výstavby, ale naším cílem je srovnání analogických systémů.
Výraznou položkou rozpočtu při budování bazénu i jezírka je cena technologie čištění vody.
Nejvíce se charakterem i cenou blíží k sobě technologie přírodního bazénu (tzv. bio-bazén) a klasického chemického bazénu. Cenu technologie může zásadně zvýšit vyšší stupeň automatizace ovládání (automatické ventily, časování, dálkové ovládání), a to jak u bazénu, tak u přírodního koupacího jezírka. Je třeba zdůraznit, že bez poměrně náročné a drahé techniky se dnes již koupací jezírko v žádném případě neobejde, tedy pokud má v čistotě vody konkurovat bazénům.
Provoz a údržba
Pro každého je představa bazénu spojená s křišťálově čistou vodou a absencí jakýchkoliv nečistot a řas. Ten, kdo již svou modrou lagunu na zahradě má, dobře ví, že tento ideál stojí často hodně úsilí. Kromě pravidelných dávek chemie je to mechanické vysávání nečistot ze dna a stěn bazénu.
U koupacího jezírka jsme většinou tolerantnější. Už jenom proto, že to chápeme jako daň za koupání bez chemie. Přesto i u jezírka lze dosáhnout velmi dobré čistoty vody, ale opět se to neobejde bez naší zvýšené péče. Pravidelné vysávání nečistot je i tady alfou a omegou úspěchu.
Ekologie a hygiena
Náklady na vodu jsou zásadně odlišné. V případě, že se bazén na zimu vypouští, je položka za spotřebovanou vodu každým rokem velmi výrazná. Tady pomůže pouze vlastní studna s kvalitní vodou. Jezírko vám udělá starosti se spotřebou vody pouze při prvním napouštění a pak jej již jen dopouštíte při větším výparu. Voda v dobře fungujícím jezírku se nevyměňuje.
Čistota vody nezáleží jen na viditelných známkách znečištění (řasy, sinice, zahnívající usazeniny). Pro zdravé koupání je důležité, aby voda neobsahovala nebezpečné druhy bakterií, viry a nejrůznější mikroorganizmy, které mohou způsobovat zdravotní potíže. Proti těmto všem nepřátelům se v bazénech bojuje pomocí chemie, která obsahuje některou z těchto chemických látek: chlór, měď, stříbro, chlorid sodný, kyslík. Ve větším množství tyto chemické přípravky mohou dráždit pokožku a sliznice.
Dezinfekce vody
Jezírko využívá v tomto boji jiných nástrojů. Jedním z nejdůležitějších je dostatek přírodního kyslíku, který se do jezírka dostává pomocí vodních prvků (kaskády, peřeje, vodopády, fontánky) a také vzduchovací technikou. Dezinfekci vody napomůže UV lampa, která se využívá i u bazénů. Jezírka založená na biologickém čištění vody pomocí vodních a bahenních rostlin využívají samočisticí schopnosti vody pomocí užitečných druhů mikroorganizmů. Dnes existují speciální přípravky do jezírek, které na biologické bázi podporují růst a prosperitu užitečných bakterií.
Druhou stránkou ekologicky hodnotné vody v jezírku je i jejich obliba ze strany různých vodních živočichů. Některé jsou půvabné a vzácné (vážky, mloci, čolci), jiné jsou již méně vítány. Někomu mohou vadit žáby, užovky a jiní drobní živočichové.
Vodní radovánky
V přírodním jezírku platí přírodní zákony - řetězec predátorů a jejich potravy funguje i tady. Na vrcholu potravního řetězce v jezírku stojí drobné dravé rybky (jesen zlatý, slunečnice pestrá, okoun říční). Ty vychytají hmyzí larvy (především komáří), pulce a další breberky a ještě se postarají o krásnou podívanou.
K bazénu si můžete dopřát spoustu doplňků, které zvyšují zábavu ve vodě - skluzavky, skokanské můstky, protiproud, vodní masáže.
Tyto prvky můžete nainstalovat i do koupacího jezírka, i když to není vše-obecně rozšířené. V případě, že součástí jezírka je potok nebo kaskáda, mohou vaše děti spolu s vámi objevit zcela novou dimenzi vodních radovánek - stavění přehrad, vodních mlýnů, pouštění lodiček, brouzdání v mělké vodě s oblázky.
Bazén přes zimu zeje prázdnotou
A co víc - větší jezírko využijete dokonce i během zimy. Zamrzlá vodní hladina se promění v kluziště. Bazén naopak většinou přes zimu zeje prázdnotou.
Na druhé straně si díky přihřívání vody v bazénu můžete letní sezónu prodloužit. Podobně funguje i zastřešeníbazénu, které jej navíc chrání před padajícím listím.
text: Jiří Prouza, foto: Jiří Prouza a archiv firem
30.07.2015 | Stavba
Tisk | Diskuze (7) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 30.09.2022 15:11 - My jsme přemýšleli nad koupí vlastního bazénu už několik let, ale...
- 27.06.2022 10:46 - Můžete si tam nechat udělat přípravu na filtraci. Mrkněte se na...
- 24.06.2022 16:44 - T mě právě také zajímalo, jestli se tam dá dát filtrace, aby se v tom...
- 23.06.2022 22:39 - Koupací sud je pecka. Využíváme ho doma opravdu hodně a jsem z něj...
- 20.06.2022 23:17 - My taky doma ještě přemýšlím nad koupacím sudem. Ten máte někdo doma?...