Tisk | Diskuze (1) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Možnosti inteligentního osvětlení domu
Inteligentní dům, to jsou moderní technologie, úspora energií, regulace tepla, automatizace různých procesů a zejména také inteligentní osvětlení.
Ze spánku vás pomalu vytrhuje příjemná hudba. Světlo v ložnici se pomalu rozsvěcuje, dům je příjemně vytopen, v chodbě, koupelně a na toaletě se již automaticky rozsvítila světla. Zatím jste nemuseli zmáčknout ani jeden knoflík nebo vypínač. Za chvíli vstávají děti. Potřebné osvětlení se znovu zapíná. Všichni odcházejí do práce a do školy. Vypínají se spotřebiče, zhasíná osvětlení, teplota se snižuje. Ne, to není úryvek ze sci-fi, ale ráno v tzv. inteligentním domě.
Den v režii IQ domu
Podobný „koncert světel" vás čeká při příjezdu z práce, kdy se rozsvěcují světla před domem, v předsíni, na chodbě a dál, jak procházíte do dalších místností. Za vámi se světla se zpožděním sama zhasínají. Když je čas na večeři nebo na sledování televize či večerní párty, stisknete jedno tlačítko, čímž podle libosti nastavíte atmosféru osvětlení a spustíte vhodnou hudbu.
Je čas jít spát. Dětem jen pozvolna zhasíná světlo, aby se nebály. I dospělí mohou usínat v klidu. Myslí za ně jejich inteligentní dům. Nikde nic nesvítí zbytečně. Nehrozí, že byste zapomněli někde zhasnout. Vždyť jste před spaním stiskli tlačítko s funkcí usínání a váš inteligentní dům se o vše postará.
Když v noci náhodou potřebujete na toaletu, dům bdí a je připraven vám to maximálně usnadnit. Celou cestu na toaletu se automaticky rozsvěcují světla, ale jen takovou intenzitou, aby neprobudila ostatní členy rodiny. Když ulehnete, všechna světla opět zhasnou.
Vlastní život vašeho domu
Do mozku domu, tedy do procesoru řídicího systému, se sbíhají podněty a informace z celého domu. Podle předem zhotoveného softwaru dokáže dům na měnící se podmínky v domě i mimo něj rychle, předvídavě, úsporně a účelně reagovat a řídit veškeré požadované činnosti v domě i jeho okolí. Řídí úsporu energií, optimalizuje provozní parametry dílčích technologií a při tom všem zachovává komfort bydlení. Všechno běží samo, není třeba nic kontrolovat ani nastavovat. Jako by dům žil svůj život...
Vrozená spořivost centrálního mozku
Centrální mozek inteligentního domu zajišťuje řízení všech jednotlivých provozních částí domu bez nutnosti zásahu jeho obyvatel. Můžete ho jednoduše rozšířit o další periferie. Jednotlivé úkony plní inteligentní dům nejen na základě přímého pokynu uživatele, ale také na základě vnějších okolností sám. Je schopen rozsvítit či zhasnout podle venkovního světla, zatáhnout žaluzie v případě, že slunce svítí přímo do oken, vytopit dům, pokud dojde k poklesu vnější teploty pod stanovenou hodnotu nebo zhasnout světla v domě v určité hodině, pokud nezaznamená pohyb v domě. Všechny tyto činnosti lze ovládat také na dálku pomocí SMS zpráv nebo internetu.
Co inteligentní dům umožňuje
Maximalizaci úspor energií. Řídí osvětlení bez navyšování nákladů za další a další řídicí jednotky jednotlivých technologií. Pokud využíváte výhody nízkého tarifu, blokuje při drahé sazbě energeticky náročné spotřebiče, například vytápění, pračku nebo plošné osvětlení. Inteligentní dům za vás myslí, když nejste doma. Například umí při temperování využít sluneční zisky. Ve dne, když svítí slunce a stoupne teplota, inteligentní dům ví, že může vytápět na nižší teplotu. V místnostech se slunečními paprsky vytáhne žaluzie a temperuje jen místnosti bez tepelných zisků.
Jeden mozek stačí
Vzhledem k tomu, že řídicí software přebírá řízení všech technologií, nemá smysl pořizovat ostatní řídicí jednotky, jako jsou například ovladače garážových vrat, regulátory vytápění, časové spínače osvětlení nebo jednotky žaluzií.
Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz. |
Inteligentní osvětlení
Na komfortu bydlení v inteligentním domě se aktivně podílí jeho osvětlení, které zároveň šetří energii i vaše peníze. Inteligentní osvětlení ví, kdy zhasnout, kdy rozsvítit, kde rozsvítit, v jakém okamžiku a v jaké intenzitě, aniž byste museli stisknout jediný vypínač. V domě i mimo něj. A je jedno, jestli jste právě doma, nebo přicházíte či odcházíte. Dům si vás ohlídá, dům vás sleduje a pozoruje a podle toho jedná. Efektivně, úsporně a prakticky.
V inteligentním domě jsou vypínače napojeny do centrálního systému, kde je navoleno, který vypínač vypíná a zapíná příslušná světla. Bezdrátové vypínače mohou být umístěny i na skle nebo zrcadle. To umožňuje vytváření různých světelných scén při různých domácích činnostech a také stmívání.
Výhodou také je, že můžete z libovolného místa v domě vypnout nebo zapnout libovolné světlo. Systém totiž dokonale propojuje jednotlivé místnosti nebo třeba i zahradu, bazén apod. Se správným systémem a vhodnými světly můžete ve vašem domě vytvořit nekonečně mnoho světelných efektů a zón nebo simulovat svou přítomnost v domě.
Jednoduché ovládání světel
Pomocí jednoduchého ovládání můžete vypnout a zhasnout světla kdekoliv v domě nebo nastavit různé světelné zóny. Pomocí detektorů přítomnosti, pohybových čidel, časovačů, stmívačů si můžete vytvořit jednoduché ovládání světel, světelných zón pro zvýšení pohody, bezpečnosti a úspory nákladů.
Když se venku setmí, informaci o tom obdrží řídicí systém prostřednictvím senzoru venkovního osvětlení. Protože má přístup k pohybovým detektorům zabezpečovacího systému, pohyb osob v daných prostorách automaticky rozsvěcuje osvětlení, zatáhne žaluzie, rozsvítí exteriérové osvětlení, nouzové osvětlení, nezbytně nutné osvětlení v interiéru nebo třeba u bazénu. Ovšem, jste-li na návštěvě a zdržíte se u přátel, systém po setmění automaticky aktivuje simulaci přítomnosti obyvatel v domě.
Využití nouzových svítidel
Rostoucí oblibu zaznamenávají stmívatelná svítidla, úsporné LED zdroje, orientační schodišťová svítidla, senzorová svítidla, narůstá také zájem o nouzová světla. Inteligentní dům se všemi těmito svítidly spolupracuje. Velmi praktické je například využití nouzových svítidel či nouzových modulů Fulgur zamontovaných do stávajících svítidel v bytech a rodinných domech, kdy se při výpadku elektrického proudu svítidla sama rozsvěcují a vydrží svítit až tři hodiny podle použitého akumulátoru, který je integrován do svítidla.
Taková nouzová svítidla se za běžných podmínek tváří jako normální interiérová svítidla, která lze běžně zapínat a vypínat. Jen při výpadku proudu se automaticky rozsvítí a člověka nepřekvapí náhlá tma třeba na schodišti. Důležitou součástí každého domu je samozřejmě také stmívatelná elektronika ve vybraných svítidlech OPPLE a Fulgur FI, čímž se dá v místnosti zajistit nastavitelná světelná pohoda. Nejoblíbenější a nejpoužívanější jsou pro stmívání subtilní svítidla OPPLE FISB, která se umisťují do kapes u stropu a vytvářejí příjemné a užitečné nepřímé osvětlení. Senzorová svítidla Marina a Miriam jsou vhodná do chodeb, šaten, předsíní a na schodiště.
Nastavitelná délka svícení
Pohybové mikrovlnné senzory Fulgur LEON lze montovat také do stávajících svítidel, čímž odpadnou rušivé instalace senzorů na vnitřních anebo vnějších zdech budovy. Na senzorech je nastavitelná délka svícení, intenzita denního světla pro sepnutí a dosah senzoru.
Veškerou tuto techniku je možné použít nejen v inteligentních domech, ale i v klasicky zařízených stavbách a bytech.
text: Adam Krejčík, foto: archiv firem
10.11.2015 | Stavba
Tisk | Diskuze (1) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 25.04.2022 09:50 - No jo, všechno jde dopředu a ani modernizace a trendy v osvětlení...