Zeptejte se, na co chcete: vyhledáme pro vás odborníka, který vám poskytne odpovědi na vaše dotazy. Tentokrát jsme shromáždili nejčastější pochybnosti ohledně elektronického zabezpečení objektů.

Elektronické zabezpečení domu a jeho střežení bezpečnostní agenturou je drahé.

Kvalitní zabezpečovací systém pořídíte zhruba od 25 000  Kč včetně instalace. Cena za hlídání objektu bezpečnostní agenturou (pultem centralizované ochrany - PCO) se pohybuje podle typu služby od 500 Kč měsíčně (například u SV-Agency). Výhodou je, že si zájemce může toto hlídání vyzkoušet nezávazně na půl roku zdarma.

Ve srovnání s jinými náklady na bydlení lze tedy říci, že střežení objektu profesionální firmou je v dnešní době finančně dostupné a stává se samozřejmou součástí řady domácností.

Dotazy na téma STAVBA vám zodpovíme v PORADNĚ ZDE.

radí Daniel HavelZbytečné poplachy jsou časté ­a každý ­výjezd bezpečnostní agentury něco stojí.

Pokud se obrátíte na kvalitní, výrobcem proškolenou montážní firmu, jsou falešné poplachy díky profesionální instalaci a špičkovým komponentům nepravděpodobné. Nekvalitní instalace nebo instalace svépomocí bez znalosti problematiky však může způsobit problémy s falešnými poplachy.

Zloděje houkající siréna stejně nezastaví.

Sirény dnes bohužel obvykle nechají okolí chladným, a proto je velmi důležité zajistit předání informace o poplachu přímo majiteli. Nejlepší je, když se informace o poplachu přenáší bezpečnostní agentuře, která zadrží pachatele a ohlídá objekt až do příjezdu majitele.

Samotnou komunikaci systému s okolím zajišťují komunikátory, dnes jsou nejčastěji využívané ty, které využívají síť mobilních operátorů GSM.

Alarm beztak nedokáže zloděje identifikovat.

Jablotron nabízí patentovaný bezdrátový detektor, který má v sobě zabudovanou malou kamerku. Nejenže ohlásí vniknutí pachatele do objektu a zmate ho bleskem, ale ještě ho několikrát vyfoto­grafuje a jeho portrét odešle bez­pečnostní centrále. Detektor stojí od 2 500  Kč. Další možností je instalace bezpečnostní GSM kamerky (například Eye-02 VIDA za 8 999  Kč, prodává Elektroctro World), ta odešle fotografii zloděje přímo na váš mobil nebo do mailu.

Zloděj může být fyzicky zdatnější než výjezd od bezpečnostní agentury a uniknout i s lupem.

Hlídky zásahových vozidel jsou pravidelně cvičené na kontakt s pachatelem. Jsou vyzbrojené jak střelnou zbraní, tak mírnějšími prostředky, jako je slzný plyn a podobně. Co je ale důležité, jsou trénováni k tomu, aby dokázali pachatele zneškodnit bez zbytečného rizika fyzických zranění, a to nejen sebe, ale i pachatele. I proto je důležité si pro střežení majetku vybrat seriózní zavedenou bezpečnostní agenturu, kde je garance, že do výcviku svých lidí systematicky investuje. Dost se dá poznat už z toho, jak je pracovník bezpečnostní agentury oblečený a vybavený a v čem jezdí. Auto s žebříkem na střeše a „strážce" v montérkách asi nebude to pravé ořechové.

Zloděj se zabezpečení nebojí, překoná ho, zničí ho.

Zkušení profesionálové z montážní firmy navrhnou a nainstalují alarm tak, aby nebylo možné zničit ústřednu dříve, než stačí přivolat pomoc bezpečnostní agentury a odeslat poplachové SMS zprávy majiteli. Ústředna se montuje na skryté místo a nesmí k ní být volný přístup. Už cestou k ústředně je vždy aktivován poplach.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Ostrý pes na zahradě je účinnější než alarm.

Velký zlý pes na zahradě jistě řadu zlodějů odradit může, ale kdo by chtěl mít doma zlého psa? Navíc je alarm určitě daleko spolehlivější, pes kvalitní alarm nenahradí a není ani lacinějším řešením. Existuje dokonce studie, kde je spočítáno, že pes je v celkových nákladech dražší než alarm. Není to ale určitě důvod si čtyřnohého kamaráda nepořizovat. Ideální kombinací je alarm na hlídání a hodný pes pro radost.

Skoro pořád je někdo doma, takže se zlodějů bát nemusím.

Bohužel poměrně často dochází ke vloupáním do objektů i v době, kdy jsou majitelé doma a v noci spí. Proto je výhodné využít funkci alarmu, která umožní částečné hlídání objektu. Můžete tak mít například během dne zajištěnou garáž a na noc zajistit přízemí domu. Alarm je důležitý a využitelný, i když jste doma. Známe i případy, kdy se zloděj neštítil vykrást stařenku, která ho přitom bezmocně sledovala z křesla. Proto je dobré starým opuštěným lidem pořídit bezpečnostní tlačítko, kterým si kdykoli můžou přivolat pomoc (bezpečnostní agenturu, rodinu, opatrovatele, sousedy, lékaře...).

radí: Ing. Daniel Havel

logo MessengerPoslat Messengerem