Každý rok výrobci oken a dveří představí novinky ze svého oboru a posunou tak pomyslnou laťku o kus výš. Vybrali jsme pro vás desítku zajímavých řešení z oblasti oken a dveří, kterými se můžete inspirovat při zvelebování vašich domovů.

1) Přirozená kvalita dřeva

Dřevěná okna VEKRA Natura 94 vynikají elegantním vzhledem s maximálním zateplením a v interiéru vytvářejí útulnou atmosféru. Díky zesílené hloubce a výborným tepelněizolačním vlastnostem, dosahujícím hodnot až U = 0,70 W/m2K, jsou ideální volbou i pro budovy v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

2) Membránová ochrana rámů

Srovnání výsledku testu povrchu dřeva s membránou a bez membrány (VEKRA)Dřevo je ze své podstaty náchylné na působení vlhkosti, proto je jeho povrch potřeba dostatečně chránit. „Standardně se okenní rámy ošetřují třístupňovou povrchovou úpravou, která je výborně chrání proti vnějším povětrnostním vlivům, ale zkušenosti ukazují, že i na takto ošetřených oknech může napáchat škodu zvýšená interiérová vlhkost. Proto dřevěná a dřevohliníková okna navíc ještě ošetřujeme speciální membránovou vrstvou, která dokáže vlhkosti v pronikání do dřeva zabránit, ale zároveň jí nebrání, aby se rychle odpařila pryč,“ objasňuje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Dřevěná okna se tak dokážou chovat podobně, jako to známe například z funkčního sportovního oblečení.

3) Nároky na nosnost rámu

Novinka společnosti VEKA vychází z požadavku na kvalitní rám, který bude mít dlouhou životnost, bezpečně unese těžká izolační skla, vydrží častou manipulaci a nebude se deformovat. Zásadní vliv na tuhost okna, jeho výdrž i možnosti zasklení má tloušťka stěn hlavních profilů. Pro okna s izolačními trojskly je z tohoto hlediska nejbezpečnější používat při jejich výrobě pouze profily třídy A, které mají tloušťku hlavních profilových stěn minimálně 2,8 mm (zatímco u třídy B je to 2,5 mm).

„Použitím profilů třídy A u otevíratelných částí oken v podstatě anulujete problémy, jako jsou deformace křídel, průhyby profilů, netěsnost či vytržení kování, které hrozí u méně stabilních profilů. Rozdíl minimálně 0,3 milimetru v tloušťce stěn hlavních profilů třídy A oproti třídě B se může jevit jako nicotný, ale má velký vliv na dlouhodobou nosnost, stabilitu a pevnost okna,“ říká Milan Klepsa, hlavní zástupce společnosti VEKAvýrobce plastových profilů oken a dveří třídy A.

Kontrola kvality profilu VEKA

4) Komfort i bezpečí

Nový, velmi oceňovaný systém ovládání dveří Schüco DCS SmartTouch spojuje profesionální dveřní audio/video komunikaci se snadno obsluhovatelnou a zabezpečenou kontrolou přístupu do domu. Systém zahrnuje videokameru, zvonek i kontrolu přístupu v jediném elegantním modulu. Všechny jeho součásti se nastavují a ovládají prostřednictvím nové aplikace Schüco. Díky zabudovanému dotykovému displeji s úhlopříčkou 4,3 palce lze se systémem DCS SmartTouch pracovat stejně jako s chytrým telefonem, resp. ho chytrým telefonem i ovládat, a to i na dálku, když nejste doma a návštěva již klepe na dveře.

Schüco DCS SmartTouch (Schüco)

5) Dveře téměř neomezených možností

Nová generace dveří s vnitřní hliníkovou konstrukcí přináší dveřním křídlům vyšší pevnost, umožňuje jim vyrůst do atypických rozměrů a nabízí rozmanité varianty jejich povrchu. Moderní hliníkovou konstrukcí jsou vybavené například dveře MASTER, které v případě zpevnění vnitřními příčkami mohou vyrůst do maximální šířky 1250 mm a výšky v otočném provedení dokonce až 3700 mm. Navíc je lze zabudovat i do zárubně bez nadpraží, takže mohou sahat přímo od podlahy až ke stropu. Hliníkové konstrukci však vděčí dveře MASTER nejen za své maxi rozměry, ale také za téměř neomezenou variabilitu svého povrchu.

„Nejoblíbenějším pohledovým materiálem pro dveře MASTER je designově čisté sklo, které je možné nechat nalakovat nepřeberným množstvím barev včetně metalických odstínů. Zahalit je však lze také do dřevěné dýhy, laminátů věrně imitujících kámen či kov, zrcadla i MDF desky, na kterou lze nanést libovolnou stěrku či tapetu. Dveře tak mohou téměř dokonale splynout se sousedící stěnou,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, výrobce designových dveřních systémů a prémiových dveří. A co víc – různé povrchové materiály a barevná provedení lze kombinovat v horizontální i vertikální rovině. 

Dveře MASTER se zrcadlovým povrchem, provedení bez nadpraží (JAP FUTURE)

6) Otevírání na obě strany

Jednou k sobě a podruhé od sebe – přesně tak jednoduše lze otevírat jedno dveřní křídlo na obě strany zároveň, a to díky nové skryté zárubni DUAL se speciálními panty. Do zárubně DUAL je možné použít klasické dřevěné dveře, jejichž zadní hranu je však třeba z důvodu plynulého pohybu osadit půlkulatým profilem, nebo dveře MASTER DOOR, které jsou pro osazení do zárubně DUAL připraveny již ve výrobě. Zárubeň je navíc opatřená protiplechem, takže dveře lze nejen pevně uzavřít, ale i zamknout.

Zárubeň Dual (JAP FUTURE)Zárubeň Dual (JAP FUTURE)

7) Lakované dveře

Elegantní vzhled a designová čistota bílého lakovaného povrchu se hodí jak do moderních interiéru, tak i do těch vretro stylu. Kromě příjemného vzhledu mohou dveře s povrchovou úpravou čtyřvrstvým lakem nabídnout i dlouhou životnost. Působením UV záření se povrch vytvrzuje, čímž je zajištěna jeho barevná stálost. Jak dveře ELEMENT, tak i QUADRIO mají matný povrch, takže na nich nejsou vidět otisky prstů a není nutné je pracně leštit. Povrch dveří ELEMENT v kvalitním bílém laku ozvláštňuje jemná frézovaná drážka ve tvaru písmene V. Dveře QUADRIO ve dvou odstínech bílé oproti tomu evokují svými frézovanými kazetami atmosféru secesní vily z přelomu minulého století. Obě řady lze zvolit v plné nebo prosklené variantě s širokou nabídkou ornamentálních výplní.

Interiérové dveře ELEMENT s prosklením (VEKRA)Interiérové dveře QUADRIO s frézovanými kazetami (VEKRA)

8) Klika, která svítí

Klasické kliky mohou překvapit svými netradičními schopnostmi – kromě otevírání dveří mohou mít i sekundární funkci v podobě pozičního určení pro lepší orientaci ve tmě! „Snadno v noci najít a otevřít dveře, bez potřeby rozsvícení, umožňuje šikovná mikrotrubička, kterou jsme zabudovali do pohledové plochy oblíbené kliky MINIMAL. Její jemné světlo není ve dne téměř patrné, ale v noci jej rozhodně nepřehlédnete,“ říká Roman Ulich ze společnosti M&T.

Nejedná se ale o tak zvané luminiscenční světlo, které se dobíjí přes den a večer vydrží svítit pouze po omezenou dobu. Mikrotrubička svítí nepřetržitě, a to bez baterií i bez přívodního elektrického kabelu. Výrobce dává garanci svítivosti 20 let, aniž by léty polevil její jas.

Klika MINIMAL (M&T)

9) Antimikrobiální kliky

Podle současných výzkumů mezi materiály nejúčinněji bojujícími proti virům a bakteriím patří měď. V interiéru můžete tuto vlastnost vhodně využít třeba na klikách, kterých se dotýkáme opravdu často. „Měď se pro výrobu klik používá ve slitině – masivní mosazi s obsahem mědi minimálně 60 procent. Když na kliku z masivní mosazi sáhnete, sama od sebe zlikviduje ulpělé bakterie i viry,“ popisuje Roman Ulich, zástupce českého výrobce klik M&T. Pro svou vysokou pevnost se masivní mosaz řadí mezi nejvhodnější materiál pro výrobu klik a navíc má i estetický potenciál – dozrává s každým dotykem a přibývajícími léty mění svůj odstín a získává patinu.

Klika Rocksor - povrch mosaz (M&T)

10) Zdokonalené trojsklo

Nové okno Standard Plus společnosti VELUX poskytuje benefity, které byly dosud doménou luxusnějších modelů. Jde o prémiové parametry tepelné izolace, akustické pohody či samočisticího efektu za standardní cenu, a to díky izolačnímu trojsklu s tloušťkou tabulí 6-4-4 mm, argonové výplni a vylepšenému termoplastickému distančnímu rámečku SAG (TPS), který zabraňuje vytváření tepelných mostů. Nové okno dosahuje parametru Uw = 1,0 W/m2K, při zapuštěné montáži dokonce jen Uw = 0,94 W/m2K, což jsou hodnoty vhodné pro nízkoenergetické domy.

Pozitivním efektem trojskla s tabulemi v různých tloušťkách je také redukce hluku zvenčí, účinnou absorpci hluku při různých frekvencích vyjadřuje hodnota zvukového útlumu Rw = 35 dB. Starosti si nemusíte dělat ani o čištění skel. Vnější sklo totiž výrobce opatřil samočisticí vrstvou N2 (tloušťka pouhých 10 mikronů), která se o základní údržbu postará za vás. Tento omyvatelný povlak se aktivuje vlivem slunce a deště a pracuje podobně jako funkční oblečení. Při dešti kapky vytvoří jednolitou vrstvu a ze skla stečou nejen samy, ale vezmou s sebou i nečistoty, takže výhledy ven vám nebude nic rušit.

Nové okno VELUX

Text: Adam Krejčík
Foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem