Moderní beton je stejně krásný jako přírodní kámen, ale navíc mu zůstávají kladné vlastnosti klasického betonu.

Jeho velkou předností je dobrá zpracovatelnost a tvarovatelnost podle použitého bednění a v neposlední řadě hlavně pevnost a houževnatost po dosažení konečného vytvrdnutí. Dostatečně vyzrálému betonu neškodí vlhkost, naopak napomáhá jeho dalšímu zrání. To jsou vlastnosti, které tento materiál na zahrady a pozemky rodinných domů přímo klasifikuje jako krajně užitečný.

Navíc je hezký

Díky snadné tvarovatelnosti jsou možnosti uplatnění betonu prakticky neomezené – můžete z něj vytvarovat části domu, bytu, ale i širokou paletu praktických a ozdobných zahradních výrobků. Přitom vůbec nemusí být šedý. Trendům moderní architektury vychází stále častěji vstříc beton probarvený do hloubky pomocí pigmentů. Zvyšuje se tak barevná stálost a odolnost probarveného betonu, což je do zahrady také velmi výhodné.

Pod názvem Colorcrete vyrábí lehce zpracovatelný beton dle ČSN EN 206-1 s obsahem barevných pigmentů například Českomoravský beton. Při jeho probarvování se nejčastěji uplatňují červené, hnědé, černé, případně žluté pigmenty tvořené barevnými oxidy železa. Méně běžné jsou pigmenty bílé, modré a zelené, pro které se používají jiné chemické látky. Barevná škála je prakticky neomezená.

Všechny výrobky společnosti Presbeton jsou opatřeny vnitřním ochranným systémem či dodatečnou impregnací pro lepší čištění a minimalizaci nasákavosti finálních produktů (PRESBETON)

Víte, že...
Historie betonu sahá až do starého Egypta 3600 př. n. l., kde byl beton používán pro stavbu sloupů. Tehdy byl nazýván umělým kamenem. Pozdější název beton vznikl z francouzského béton, což znamená hrubá malta.

Základem je koncept

V první řadě si projděte pozemek a určete místo pro parkování auta, rozhodněte, kam umístíte terasu a kterou cestu zvolíte pro pohodlný přístup, resp. příjezd do domu. Velkou roli hraje i převýšení terénu. V nabídce je mnoho betonových prvků, které jsou určeny ke zpevnění svahu či k vytvoření schodiště.

Nepřehlédněte: Beton v zahradě sladěný s přírodou

Moderní, tradiční a krásné

Dlažba by měla ladit s domem, a to barvou i stylem. K moderním stavbám se obvykle víc hodí velké dlaždice s rovnými liniemi, zatímco u starší vesnické chalupy vynikne dlážděný chodník, který je k nerozeznání od kamenné cestičky. Tomu lze přizpůsobit i povrch dlaždic. Zatímco někde se hodí lesklá dlažba, jinde využijete spíš ostařený povrch. Pokud jde o imitace, pak lze na trhu nalézt zdařilé napodobeniny nejen kamene, ale i dřeva či jiných materiálů.

Venkovní betonová dlažba Trri-Lock je řešením pro dokonale semknutý povrch terénu, parkovací plochy bez kaluží, neprolomitelné hráze rybníků nebo neporazitelné protipovodňové valy (STAVOBLOCK)

Zvolte správnou skladbu a výšku

Při výběru vhodného materiálu pro příjezdové cesty a místa určená pro stání osobních aut dbejte na správný výběr dlažby a na kvalitní zpracování podkladních vrstev. Pro tyto plochy se doporučuje betonová dlažba s výškou 8 cm. Betonové dlažby jsou vyráběny v několika výškových variantách, které jsou rozděleny podle míry zatížení dlážděné plochy. Pro chodníky, terasy a další pochozí plochy postačí dlažby s výškou do 6 cm. Pro snadnější údržbu se doporučují tmavší odstíny, vhodné jsou také colormixy, kde je promícháno více barev.

Betonové prvky se zárukou

Kromě velkých formátů se velmi oblíbenými staly v poslední době také sestavy několika kamenů různých velikostí, které vytvářejí nepravidelné řádkové skladby. Tyto dlažby se hodí k moderní i tradiční architektuře, vyrábějí se ve více tloušťkách a je tudíž možné je použít na pochozí i pojezdové plochy. Například česká společnost BEST nabízí tisíce variant dlažeb, přičemž všechny jsou mrazuvzdorné.

Doplňují je další prvky pro zahradní architekturu, včetně obrubníků, palisád, odvodňovacích žlabů atd. Za zmínku stojí, že na všechny typy produktů BEST dostanete záruku 20 let.

Široký výběr betonových výrobků systému Stone umožňuje sladit povrchovou úpravu i barevnost do atraktivních celků zahradních zídek, schodů a dlažby (BEST)

Lehčená skládačka

Už delší dobu je na trhu k dispozici tzv. lehčený Liaporbeton, který má ve srovnání s klasickým betonem až o 30 % menší hmotnost. Z tohoto materiálu se vyrábějí mimo jiné zahradní prvky šestiúhelníkového tvaru – rozměr nejdelší hrany je 80 cm a krátké 40 cm, které váží pouhých 25 kilogramů. Tvar prvků s názvem Playstone umožňuje jejich snadné skládání k sobě, ale také na sebe. Lze tak vytvářet nejrůznější kreativní stavby včetně například zvýšeného záhonu, který je velmi praktický, protože se nebudete muset při práci na zahradě či sklizni bylinek ohýbat.

Manipulace je díky váze jednotlivého prvku poměrně snadná a zvládnete ji buď sami, nebo pohodlně ve dvou. Prvky se k sobě skládají na sucho, bez použití lepidla nebo malty, protože jejich stabilita je dostatečná. Za pár desítek minut je hotovo, jako v případě zahradního sezení pro dvě sousedící rodiny, které je navíc obohaceno o zmíněnou bylinkovou zahrádku.

Tip: 30 obrazových tipů: Přírodní dlažba a design zahrady

Do neomezených výšek

Zahradní svahové tvarovky Stavoblock jsou vhodné pro nestabilní svahy a víceúrovňové terény. Systém nabízí zahradní zdi neomezených výšek, které se skládají suchou cestou bez použití malt, lepidel a betonu. Opěrné zídky mohou být přímé či zakřivené, kopírující tvar terénu. Základem stavby je zhutněné štěrkové lože. Svahovky jsou vzájemně provázány dvoutáhly, které se semknou s terénem a zamezí jakémukoliv posuvu. Opěrná zeď skládaná nasucho se přizpůsobí lehkým půdním pohybům, a proto nehrozí její popraskání.

Systém umožňuje také postavit betonový plot a zahradní schodiště. Pod betonové ploty Stavoblock není nutné vyzdívat základ. Zeď je možné navrhnout jako souvislou stěnu nebo jako klasický plot se sloupky a výplněmi. Tvarovky jsou vzájemně provázány rybinovými spojkami. Lze zabudovat vchodové branky, posuvné brány, rozvaděče i poštovní schránky.

Nejen dlažby a ploty…

Ucelené systémy vybavení pro venkovní použití nabízí společnost Presbeton – například sedáky, lavice, stoly, květináče, ale i praktické stojany na kolo. K designově nejzajímavějšímu patří geometrické posezení z řady H-E-X. V této ucelené sestavě najdete i doplňující výrobky jako květináče, dlažbu nebo stojan na kolo.

Elegantní sedáky z produkce firmy Presbeton se budou velmi dobře vyjímat zejména v moderně pojatých zahradách

Pokládka betonové dlažby

Dnes již klasický šedý zahradní betonový obrubník o velikosti 100 x 20 x 5 cm se neustále těší velké oblibě a má velmi široké uplatnění při výstavbě soukromých a veřejných ploch. Obrubníky jsou mrazuvzdorné a používají se k oddělení travnatých ploch nebo jiných typů dlažeb, betonových či asfaltových ploch.

Zámková dlažba betonová Rhodos Elegant kombi – 6 cm lávově šedá melírovaná se zvlněnými hranami a přirozeným vzhledem se hodí pro dláždění chodníků, teras, náměstí, pěších zón, zahradních a příjezdových cest s občasným pojezdem automobilů i parkovišť (HORNBACH)

Na zhotovení ukládací vrstvy tloušťky 50 mm je nejvhodnější kamenivo frakce 4–8 mm, které latí stáhnete na požadovanou výšku. Spád plochy by měl být minimálně 2 % v podélném i příčném směru.

Zámková dlažba betonová Rhodos Elegant kombi – 6 cm lávově šedá melírovaná se zvlněnými hranami a přirozeným vzhledem se hodí pro dláždění chodníků, teras, náměstí, pěších zón, zahradních a příjezdových cest s občasným pojezdem automobilů i parkovišť.


Mohlo by vás také zajímat: Stavební prvky pro krásnou zahradu

Text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem