Dobře zvolená, zajímavě ztvárněná a perfektně provedená dlažba vám nejen usnadní pohyb po zahradě, ale také zkrášlí okolí domu. tradiční, romantické a léty prověřené řešení představují cestičky z pálených cihel, tedy klinkerů.

Cihlová dlažba vychází z technologie pálených cihel - klinkerů. Je to ostře pálená dlažba vyrobená z kvalitní hlíny, která je na rozdíl od betonových napodobenin stálobarevná a probarvená v celé hmotě. Může mít podobný rozměr jako cihla nebo je čtvercového půdorysu (nejčastěji 300 x 300 mm), pak se nejčastěji nazývá cotto. Hranoly mají tloušťku (výšku) od 45 do 65 mm, nejběžnější půdorys je 200 x 100 mm, ale vyrábí se i 140 x 260 mm nebo třeba 120 x 245 mm.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Vybírejte s citem

Příklad běhounové vazbyCihlová dlažba se vyrábí v širokém spektru odstínů pálené hlíny - od světlých „šamotových" až po rudohnědé, které mohou modrým nádechem připomínat kalenou ocel. Některé typy mají barevnost jednotnou, oblíbené jsou však i nejrůznější melíry. Klinkery se hodí do moderního i tradičního prostředí, ale měly by s architekturou domu korespondovat.

Do čeho se pokládá?

Cihlová dlažba se podobně jako kámen nejčastěji pokládá „nasucho" - do pískové kladecí směsi na štěrkové podloží. Pak vám odpadnou problémy s odváděním vody z dlážděné plochy. Dlažba musí být lemována stabilními obrubníky (cihly položené na výšku, kamenné kostky, pásové železo), položenými do betonu, aby se „nerozjížděla". V některých případech se pokládá do maltového lože a spáry se maltou také vyplní. Tento postup dláždění je ale dražší a pracnější.

Souvrství pro kladení cihlové dlažby

A) Plochy pro pěší a cyklisty (spáry šířky 3-5 mm, výplň spár - křemičitý písek, frakce 0-2 mm): B) Plochy pro pohyb vozidel do 10 tun (spáry šířky 5 mm, výplň spár křemičitý písek, frakce 0-2 mm):
Souvrství pro kladení cihlové dlažby: A) Plochy pro pěší a cyklisty, B) Plochy pro pohyb vozidel do 10 tun.

Shora dolů: cihlová dlažba (např. TERCA KLINKER zahradní)

písek bez hlinitých, vápenných a jiných výkvětotvorných příměsí, frakce 0-7 mm, tloušťka 30-50 mm

nosná (mrazuvzdorná) štěrkopísková vrstva,
frakce 0-35 mm, tloušťka 200-300 mm

Shora dolů: cihlová dlažba (např. TERCA KLINKER zátěžová)

písek bez hlinitých, vápenných a jiných výkvětotvorných příměsí, frakce 0-7 mm, tloušťka 30-50 mm

drcený kámen mechanicky zhutněný (nosná vrstva), frakce 0-18 mm, tloušťka 50-100 mm

nosná (mrazuvzdorná) štěrkopísková vrstva, frakce 0-35 mm (0-70 mm), tloušťka 300-400 mm

Podle zatížení (pochozí) se vybuduje podloží ze štěrkodrti, což je drcené kamenivo frakce 0-35 mm. Pro příjezdové cesty se přidává ještě další nosná vrstva z kameniva frakce 0-18 mm, přičemž podkladové vrstvy musí držet stejný spád jako podloží. Pak už přichází kladecí vrstva, neboli lože z křemičitého písku (frakce 0-5, ev. 7 mm). Lože musí být upěchované a perfektně urovnané latí do spádu 1,5-2 stupňů.

Zkombinujte různé odstíny

Zídku z cihel může vhodně doplnit mozaika z oblázků nebo z malých kostek.Máte-li dům z lícových cihel, neuděláte chybu, když jimi vydláždíte i komunikace. Dejte ale pozor, aby cihel nebylo příliš. Zkombinujte různé odstíny nebo cihly prostřídejte jiným materiálem: kamenem, dřevěnými trámy, pískovými a mlatovými plochami.

Poměrně lehce se dá navázat na dům s cihlovou podezdívkou, sloupky nebo na kamenné prvky. Poněkud obtížnější je situace u domů, kde se lícové cihly ani vhodný kámen neobjevují. Cihly jsou totiž nepřehlédnutelný materiál a výsledkem vašeho snažení by mohla být „pěst na oko". V takovém případě zkuste cihly zakomponovat do podezdívky plotu nebo drobné zahradní architektury: postavte z nich například sloupy pergoly nebo opěrnou zídku, případně podezdívku zahradního domku či altánu. Můžete je také použít na okraje okrasné vodní nádrže, na záhony v užitkové zahradě anebo z nich udělat obrubníky kolem trávníku.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Zajímavé doplňkové prvky

Tradiční vazba kladení klinkerů.Při plánování dlážděných ploch je důležité zvolit i vzor. Můžete kombinovat různé tvary (obdélníky a čtverce), velikosti a odstíny. Tradiční vazby vidíte na obrázku. Některé firmy vyrábějí i zajímavé doplňkové prvky - třeba středové kruhy pro soustředné obrazce, někdy dokonce s reliéfy a vzory. Zajímavý vzor vynikne na volném prostranství, kde nebude schován pod stolem nebo parkujícím autem.

Přísný moderní dům potřebuje ve svém exteriéru střídmý vzor, u romantického starého domu můžete popustit uzdu své fantazii. I tady je však třeba opatrnosti - nepřežeňte to. Trasy cest, tvary zpevněných ploch i vzory dláždění není od věci zadat architektovi - stavebnímu nebo zahradnímu. Na klinkerové dlažbě je totiž okamžitě vidět správné i špatné řešení. A pokud chybu uděláte na velké ploše, bude draze zaplacená.

text: Jana Pyšková, foto: archiv firem, ilustrace: autorka

logo MessengerPoslat Messengerem