Zahrada celou zimu odpočívala, ale teď již nastává čas probudit ji k novému životu. Správný zahrádkář se už nemůže dočkat, až poprvé zaboří motyčku do sluníčkem vyhřáté hlíny. Před zahájením jarních prací je samozřejmé se také ujistit, jestli máte vhodné zahradní pomocníky. Co tedy zahrádkáře čeká na předjaří?

Zmlazení stromů

Máte poslední možnost využít pár zbývajících chladných dnů na prořez keřů a stromů. Zimním řezem v období vegetačního klidu zmladíte strom, vytvarujete korunu a podpoříte růst výhonů. Na odstranění tenčích větviček postačí jednoruční zahradní nůžky, pro stříhání silnějších větví budete potřebovat nůžky pákové – ty lepší mají převodový mechanismus, který zvyšuje střižný výkon. K odstranění ještě silnějších větví potom poslouží prořezávač nebo stará dobrá pilka.

Nůžky Patriot P60-T (zdroj: Mountfield)

Suché větve můžete zpracovat v drtiči či štěpkovači na mulč nebo nasekat sekerou na zátop v krbu. Při jejím výběru koukejte hlavně na dobrou ergonomii a kvalitu zpracování. Důležitý je také zamýšlený způsob použití. Velkou štípací sekeru použijete na zpracování špalků, menší univerzální zvládne špalíčky, ale hodí se také na běžné tesařské práce. Nejmenší sekery jsou ideální na přípravu třísek.

Okopání záhonků

A už se dostáváte ke svým milovaným záhonkům. Při teplotách okolo 3 ˚C můžete zasít špenát, mrkev, petržel či ředkvičky. Než ale začnete sázet, musíte provzdušnit půdu po dlouhém spočinutí pod sněhovou peřinou. Okopání prospěje také víceletým rostlinám – i když to na nich ještě není moc vidět, vnitřní biochemické pochody jsou v plném proudu, kořeny se prodlužují a míza proudí. V tomto období se stane vašim oblíbeným pomocníkem motyčka kombinovaná s kultivátorem. Určitě užijete i malé hrabičky, sázecí kolík a další drobné zahradní nářadí. Při jeho výběru koukejte v první řadě na násadu. Musí být lehká, příjemná a odolná. Moderní kompozitové násady mají všechny tyto vlastnosti a vydrží dlouhá léta v perfektním stavu.

Zahradní nářadí Kent & Stowe (zdroj: Mountfield)

Pokud dáváte přednost klasickým přírodním materiálům, vyplatí se zvolit kvalitní zahradní nářadí s násadou z tvrdého dřeva, například lakovaného jasanu. Pracovní část by měla být vyrobena z nerezové oceli nebo kovu s povrchovou úpravou, jako je např. speciální fluoroplastový povlak Xylan. Ten má velmi nízký koeficient tření a přitom vysokou ochranu proti korozi, výkyvům teplot a slunečnímu záření. Samozřejmostí je u nářadí všeho druhu pečlivé řemeslné zpracování. Ruku v ruce s ním jde i dobrá ergonomie. Nářadí musí „sednout“ do ruky, aby se pohodlně drželo. Roli hraje i hmotnost: čím menší, tím déle vydržíte pracovat bez únavy.

Jarní úklid

Máte prořezáno, okopáno a možná už i zaseto. Zbývá jen uklidit, než propukne to pravé jaro. Zametení cestiček a teras se neobejde bez koštěte nebo trendy s fukarem. Při úklidu ale určitě užijete i hrábě – shrabete jimi nepořádek po zimě a uklidíte drobné úlomky větví po prořezu. Vhodné jsou hrábě s kovovou hlavou, které dokážou též urovnat záhonek či zkypřit půdu.

AKU fukar Greenworks GD40BV (zdroj: Mountfield)

A pak si stačíte jen na chvilku oddechnout, než udeří jaro plnou silou, vyroste první tráva a po prvním sekání nastane čas na vertikutaci trávníku. Můžete si v té době rozmyslet, jaké nářadí či stroje ve vaší kůlně ještě chybí. Ať už jde o rýč, lopatu, motyku a vidle nebo hrábě či koště, případně drobné jednoruční nářadí, vyplatí se vsadit na renomované značky. Když vybere ty správné druhy, poradí si na zahrádce se vším – a navíc dobře vypadají!

Tipy, jak vybírat nářadí

U zahradního nářadí je velmi důležitá násada. Musí být lehká, ale přitom odolná a samozřejmě také pohodlná na držení. To zaručí moderní plastové, ergonomicky tvarované násady, jako má třeba řada zahradního nářadí Patriot, kterou prodává společnost Mountfield. Pokud preferujete klasiku v podobě přírodních materiálů, je ideální zvolit zahradní nářadí s násadou z tvrdého dřeva, například lakovaného jasanu, jenž je typický pro produkty známé anglické značky Kent & Stowe. Pracovní část každého nářadí by pak měla být zhotovena z nerezové oceli nebo alespoň kovu s antikorozní úpravou, abyste mohli pracovat i s mokrou zeminou.

Zahradní nářadí MTF Elite (zdroj: Mountfield)

Co by nemělo ve vaší kůlně chybět?

Žádná zahrada se neobejde bez rýče a rycích vidlí. K nakládání zeminy a dalších materiálů potom budete potřebovat lopatu, na přehazování kompostu jsou vhodné kompostové vidle; pro pletí, okopávání a kypření půdy zase motyčka. Kovové hrábě najdou uplatnění při urovnání či kypření půdy, švédské hrábě se širokým záběrem jsou ideální k hrabání listí či trávy.

Rycí vidle Patriot (zdroj: Mountfield)

S drobným nářadím si na zahradě užijete nejvíc zábavy. Ať už to jsou plečky, kultivátory, motyčky, lopatky či hrabičky, měly by mít pracovní část z kvalitní nerez oceli a antikorozní povrchovou úpravu. Díky měkčenému protiskluzovému návleku z termoplastické (TPR) gumy se nářadí pohodlně držet: neklouže a nestudí.

Při úklidu cestiček a terasy se neobejdete bez koštěte. Přenášení většího množství materiálu umožní lehké zahradní kolečko. A nezapomeňte na zavlažování! Menší zahradu zvládnete zalít s konví o obsahu 5 až 10 litrů, pro větší plochy už budete potřebovat zahradní hadici. Jestliže chcete ušetřit místo v kůlně, představuje zajímavou alternativu zahradní nářadí, které umožňuje libovolně měnit nástavce (hrábě, motyka, koště, plečka a mnoho dalších) na jedné násadě, což výrazně ušetří místo v dílně.

Zavlažovač AquaStorm (zdroj: Mountfield)

Údržba se vyplatí

A když už budete mít doma kvalitní nářadí, měli byste se o něj dobře starat – základem je očištění od zbytků zeminy. Kůlna, kde se skladuje, by měla být suchá a v ideálním případě i temperovaná, každý kus nářadí by v ní měl mít své místo na poličce nebo na zavěšovacím háku.

Neměli byste také odkládat drobnou údržbu: brousit ostří, kontrolovat pevnost spojení hlavy a topůrka, vymývat použité nádoby, nechat vyschnout zavlažovací hadice. Kovové části nástrojů je třeba alespoň jednou za rok (na konci sezóny před uložením na zimu) natřít olejem a pogumovaná držadla glycerinem. Není to zbytečné, údržba se rozhodně vyplatí – prodlouží životnost nářadí, a tím i vaši radost z práce na zahradě.

Více informací na www.mountfield.cz.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem