Tisk | Diskuze (1) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Jak na zahradě ušetřit na závlaze
Kapkovým zavlažováním záhonových i balkonových a pokojových rostlin v kořenáčích ušetříme až 2/3 vody oproti tradičnímu zalévání konví, hadicí nebo přenosnými zavlažovači.
Princip je jednoduchý - z vodovodního kohoutku nebo zahradním čerpadlem ze studny či nádržky se voda rozvádí podél živého plotu, k rostlinám v záhonech, truhlících či kořenáčích volně položenými tenkými plastovými trubičkami o průměru 4,6 mm. V místech kořenů se do trubky zašroubují buďto kapače, nebo postřikovače. Většina kapačů umožňuje nastavit výtok vody směrem ke kořenům v kapkách v množství od 1 do 8 litrů/hod.
Pokud je nutné rostliny nebo plochu záhonu v daném místě postřikovat shora, zašroubuje se do trubky rozprašovací tryska, nebo se do trubkové sítě napojí výkyvný zadešťovač, zaručující postřik pravoúhlých ploch podle nastavení od 5 do 50 m2. Aby systém dobře fungoval, přivádí se voda připojovací hadicí přes tzv. základní přístroj, který sníží tlak z vodovodu (bývá to kolem 3 barů) na jednotných 1,5 baru.
V jeho plastovém válečku je i výměnný filtr, který zachytává zrna nečistot a chrání tak trubky, trysky a kapače před ucpáním. Všechny zmíněné komponenty se nabízejí jako stavebnice, která umožňuje systém přizpůsobit místu i podmínkám a kdykoliv ho podle potřeby rozšiřovat.
Odbočování a prodloužení trubek umožňují u nejrozšířenějšího systému Micro-Drip plastové trubkové spojky a rozbočky prostým nasunutím trubky a „kliknutím" pružinky. Jak tyto spojky, tak kapače se nabízejí ve dvou rozměrech - jednak pro pokládací trubky o průměru 13 mm, jednak pro rozdělovací trubky o průměru 4,6 mm. Oboje se dodávají v rolích po 15 nebo 50 metrech a jsou chráněny proti působení slunečních UV paprsků.
Jak se hadice napojují |
Systém skládáme vzájemným napojováním odstřižených kousků trubek pomocí plastových spojek, křížových kusů, T-kusů a L-kusů umožňujících odbočení do jednotlivých větví. Ty mohou běžet volně na povrchu, nebo se výhodně uchytí k upevňovacím plastovým svorkám nebo plastovým zapichovacím držákům. Donedávna pracné a nespolehlivé spojování s konečnou platností vyřešila Gardena rychlospojkami. |
Mikrozávlaha kapacími hadicemi
Ještě jednodušší je další způsob mikrozavlažování pomocí pružných kapacích hadic. Navzájem rychlospojkami spojovatelné elastické a proti UV paprskům chráněné hadice o průměru 13 mm, nabízené obvykle v délkách 50 m, mají uvnitř s odstupem 30 cm zabudované samočisticí kapače.
Podle typu propouštějí 1,6 nebo 4 litry „kapek" za hodinu. Pro závlahu na terasách a ve sklenících lze použít i tenčí hadici o průměru 4,6 mm, dodávanou v délkách po 30 m. Kapací otvory jsou kryty membránou, která propouští vodu, ale znemožňuje ucpávání nečistotami a hlínou.
Hadice se připojí na již zmíněný přístroj s filtrem a volně se položí podél živého plotu, řady keřů, řádků zeleniny či záhonových květin. Konec se uzavře zátkou nebo tryskou. Pokud se někomu černá klikatící se hadice mezi keři či květinami nelíbí, může jí zakrýt vrstvou mulčovací kůry. Existují i podzemní kapací hadice (základní přístroj je umístěn uprostřed), které se zapustí mělce pod povrch záhonu nebo i trávníku.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
Profit z řízených kapiček
Společným znakem obou způsobů mikrozávlahy je, že rostliny dostávají pravidelně jen tolik kapek vody, kolik pro svůj růst potřebují, a ztráty vody vypařováním se tak sníží na minimum. Voda se pomalým rozvodem v systému mírně ohřeje, což má na rostliny blahodárný vliv. Do přívodu lze nejnověji zapojit i přihnojovač, který dávkuje do zálivky doporučený typ hnojiva.
Mikrozávlahu lze řídit manuálně - otočením kohoutku nebo spuštěním čerpadla. Když ale připojovací hadici připojíme ke kohoutku přes závlahové hodinky nebo dokonce závlahový počítač, můžeme odjet i na delší dovolenou, aniž bychom starostí o zalévání obtěžovali sousedy. V nastavených intervalech, nebo dokonce „inteligentně", kdykoliv čidlo zapuštěné do půdy ohlásí, že rostliny žízní, se zavlažování spustí automaticky.
Pravidelná závlaha přirozeně temperovanou vodou podporuje růst a rozvoj rostlin. Účinek je prokazatelný už tím, že podle zkušeností zejména zelenina vyrůstá do větších rozměrů, a proto rostliny musíme vysazovat s větším odstupem.
Malá inventura |
V každé stavebnici najdeme uzavírací ventil, několik různých typů kapačů a trysek, samostatně se prodávají jen zadešťovače a rotační zavlažovače. Řadové kapače umožňují regulovat přívod vody v množství 2 nebo 4 l/hod. Některé typy mohou být i samostatně regulovatelné v rozsahu od 2 do 20 l/hod natočením hlavice. V nastavovací objímce je čisticí jehla. Totéž umí i koncové kapače, montované na konec trubkové větve, u kterých se množství vody nastavuje pootočením hlavice. Některé jsou samočisticí, obsahují síťku. Rozprašovací trysky zavlažují záhony plošně jemný postřikem s dosahem do tří metrů. Zvolit lze trysky postřikující okolí v pruhu, v kruhu, nebo jen v nastaveném úhlovém sektoru. Pro závlahu vysokých rostlin se nasazují nad jejich úroveň pomocí prodlužovací trubky. Mlžicí trysky se užívají zejména ve sklenících. Průtok vody a tím i dosah milionů vodních kapiček lze regulovat předřazením regulačního ventilu. Malé rotační nebo plošné postřikovače umožňují v dosahu 3,5 m zavlažovat okolí jemným postřikem, formu volíte otočným knoflíkem. Největší odběr vody mají čtyřhranné zadešťovače. Slouží k plošnému zavlažování s jemným postřikem v dosahu 2 až 10 m. |
Co obsahují stavebnice
Nejrozšířenější stavebnici kapkové závlahy u nás nabízí Gardena pod označením Micro-Drip. K podobným stavebnicím patří Hozelok, Sandvik, Lego, Uniflex, profesionální zahradnictví se orientují na dražší značku Rain Bird.
Univerzální stavebnice obsahují různé typy a různý počet kapačů, mikropostřikovačů, přívodní (pokládací) černé trubky o průměru 13 mm a rozdělovací trubky o průměru 4,6 mm. Srdcem systému je základní přístroj v podobě plastového válce s připojovacími koncovkami pro trubky, který slouží jako reduktor tlaku vody a obsahuje výměnný filtr.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz. |
Balkonové závlahy
Větší základní přístroj Micro-Drip stavěný na průtok až 2 000 litrů vody za hodinu vystačí k závlaze rostlin na ploše kolem 200 m2. Filtr se vyjme obvykle jednou za sezonu po odšroubování víka a vypere pod vodovodem. Pro balkonové závlahy stačí menší základní přístroj ve tvaru válečku, určený pro průtok 1 000 l/hod.
Stavebnice se vybírají na míru zahradě. Micro-Drip lze např. pořídit jako tzv. startovní sadu s 20 kapači, které obslouží 20 keřů nebo užitkových květin nebo řadu balkonových truhlíků. Sada pro terasu obslouží až 30 rostlin, menší sada se nabízí pro truhlíky na květiny.
text: Jan Tůma, foto: archiv
30.05.2013 | Zahrada
Tisk | Diskuze (1) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 06.11.2022 08:03 - Ušetřit se dá jednoznačně využíváním dešťové vody. Proto jsem si taky...